Samodzielne docieplenie poddasza - o czym warto pamiętać?
Ocieplenie poddasza nie jest tak skomplikowane, jak może się to wydawać. Tak naprawdę, potrzebna będzie jedynie odrobina cierpliwości, a także podstawowa wiedza z zakresu niezbędnych narzędzi, materiałów oraz dokonywania pomiarów. Standardowo, w zależności od rozmiarów poddasza, jego izolacja nie powinna zająć więcej, niż jeden dzień. Istnieje jednak kilka aspektów, o których warto pamiętać, by cały proces przebiegł szybko i bezproblemowo.
1. Wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego
Wybór materiału izolacyjnego na poddasze będzie miał wpływ nie tylko na szczelność i solidność całej warstwy dociepleniowej, ale wpłynie także na stopień trudności przeprowadzanych prac. Dawniej, wiele osób decydowało się na styropian. Jednak choć jest on tani, to nie zapewnia idealnych parametrów pod względem termoizolacyjności, a co więcej, nie izoluje poddasza pod względem akustycznym. Dodatkowo styropian jest wyjątkowo sztywny i łatwo go uszkodzić, co nie wpłynie korzystnie na przebieg prac dociepleniowych. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie tu wełna mineralna. Materiał ten nie tylko posiada świetne parametry izolacyjne pod względem termicznym i akustycznym, ale jest także wyjątkowo elastyczny. Ułożenie go w szczelinach pomiędzy krokwiami będzie więc o wiele łatwiejsze. Sama izolacja wykonana przy pomocy wełny mineralnej będzie także solidna i efektywna.
2. Skompletowanie odpowiednich narzędzi
Zanim rozpoczną się samodzielne prace związane z dociepleniem poddasza, warto przygotować odpowiednie narzędzia. Przydadzą się przyrządy pomiarowe np. do zmierzenia rozstawu krokwi, aluminiowe profile, z których będzie można wykonać stelaż, folia paroizolacyjna, taśma zabezpieczająca oraz narzędzia do docinania kawałków wełny mineralnej. Na samym końcu warto zadbać także o klasyczne płyty gipsowo-kartonowe, które pomogą wykończyć docieplane poddasze w estetyczny sposób.
3. Sprawdzenie stanu krokwi i belek
Jedną z istotniejszych kwestii, podczas samodzielnego docieplania poddasza, jest także skontrolowanie stanu krokwi i belek. Nie powinno być na nich widocznych śladów wilgoci, uszkodzeń mechanicznych czy innych mankamentów. Jeśli takowe mimo wszystko się pojawią, to zanim podjęte zostaną prace dociepleniowe, trzeba będzie je usunąć.
Instrukcje i poradniki odnośnie docieplenia poddasza - niezbędna pomoc podczas prac
Samodzielne docieplenie poddasza może okazać się jeszcze łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się skorzystać z merytorycznych pomocy. W sieci można znaleźć wiele poradników oraz instrukcji krok po kroku, odnośnie przeprowadzania prac izolacyjnych na poddaszu. Jednym z najlepszych wydaje się być poradnik welnaknauf.pl. Nie tylko zostało w nim opisane jakie działania należy podjąć, by sukcesywnie zaizolować poddasze, ale także dostępne są filmiki instruktażowe przygotowane przez profesjonalistów. Taka dawka wiedzy jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy tylko chcieć z niej skorzystać.