Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Wybór drzwi wejściowych do domu jest kluczowy nie tylko pod względem estetyki i dostosowania do stylu całego budynku, ale też w kwestii energooszczędności. Drzwi zewnętrzne są ostatnim, co widzimy przed wyjściem z domu i pierwszym, co nas w nim wita, więc muszą być atrakcyjne wizualnie, ale to niestety nie wystarczy, żeby uznać je za odpowiednie. Jak wybrać drzwi wejściowe, by osiągnąć kompromis między nienaganną stylistyką odpowiadającą naszym potrzebom a wysokimi walorami technicznymi?

Drzwi zewnętrzne: pełne czy przeszklone?

Rozmiar i rodzaj drzwi warto przemyśleć już na etapie projektowania budynku. W zasadzie już podczas pierwszej wizyty w salonie musimy postanowić, czy postawimy na model jednoskrzydłowy, czy dwuskrzydłowy i jaka powinna być jego szerokość. Kolejny punkt na liście – ogólny rys stylistyczny. Jakie drzwi wejściowe wybrać? Pełne – zabudowane i nieco cięższe czy przeszklone – wizualnie lżejsze? Te pierwsze zdają się lepiej pasować do nowoczesnych i minimalistycznych brył, natomiast drzwi z przeszkleniami do tradycyjnych budynków, ale też tych wymagających nieco urozmaicenia i przełamania nudy. Trudna decyzja? Nic nie stoi na przeszkodzie, by w zabudowany panel wmontować ozdobne doświetle – tu ogranicza nas tylko wyobraźnia.


Drzwi zewnętrze z doświetlem



Jaki kolor i styl drzwi zewnętrznych wybrać?

Co z kolorem? Tutaj wybór zwykle nie jest trudny, bo większość osób ma w miarę ugruntowane preferencje w tym zakresie i wie, jak chce mieszkać. Zwykle drzwi zewnętrzne dobiera się kolorystycznie do ram okiennych i dachu. W ostatnich latach popularność zdobywa stolarka otworowa w tonie grafitowym i czarnym, ale część inwestorów nadal stawia na brązy i szarości. Oczywiście absolutną klasyką będą białe drzwi wejściowe, a Ci, którzy lubią kompozycyjne nieoczywistości, mogą zdecydować się na dowolny odcień palety RAL.

Jednak barwy to nie wszystko. Nowoczesne drzwi aluminiowe oraz PVC mogą przypominać drewniane lub imitować kamień, beton, a nawet metal. Te pierwsze z pewnością sprawdzą się lepiej w budynkach o klasycznym obliczu, natomiast minimalistyczne drzwi o technicznym wyglądzie będą pasowały do nowoczesnych i futurystycznych brył.

Fakturowane czy gładkie?

Drzwi mogą być całkowicie gładkie lub fakturowane i wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie w kontekście użytkowania. Fakturowane drzwi wejściowe nie zawsze sprawdzają się w miejscach mocniej zadrzewionych, bo wtedy osiada na nich dużo pyłków, co z kolei doprowadza do konieczności częstszego mycia. Jeszcze gorzej sprawa wygląda w sytuacji, kiedy fakturowane drzwi są jasne. Wtedy utrzymanie ich w idealnej czystości jest możliwe w zasadzie tylko w bardzo sprzyjających warunkach.


Drzwi wejściowe gładkie

Klasyczne drzwi wejściowe czy współpracujące z nowoczesnymi technologiami?

Kiedy podstawy mamy za sobą, czas na konkrety, a dokładnie na sposób otwierania drzwi, bo wcale nie trzeba ograniczać się do dobrze znanego klucza. Zarówno drzwi zewnętrzne PCV, jak i aluminiowe mogą być otwierane przy użyciu skanu linii papilarnych, kluczem elektronicznym, poprzez klawiaturę numeryczną, RFID lub Bluetooth. Drzwi można też połączyć w jeden system z roletami zewnętrznymi i zaprogramować ich otwieranie oraz zamykanie automatycznie np. o określonej godzinie.

W drzwiach może być zastosowany elektrorygiel lub pięciopunktowa zasuwnica. Jeśli silnik drzwi będzie połączony z panelem kontroli dostępu, to po zgubieniu kluczy unikniemy konieczności wymiany wszystkich zamków. Zastosowanie nowoczesnych systemów antywyważeniowych i samozamykacza znacząco zwiększa bezpieczeństwo, a mieszkańcy mogą sterować systemem z poziomu smartfonów z niemalże każdego miejsca na świecie. Coś, co kiedyś widywaliśmy tylko w filmach science fiction, dzisiaj jest standardem i to dostępnym dla każdego.

Nowoczesne drzwi dają szerokie możliwości ochrony domu przed intruzami i to nawet w przypadku, kiedy wybieramy podstawowy model, taki jak drzwi PCV Classic.


Drzwi zewnętrzne PCV


Parametry izolacyjne drzwi

Kwestią niezwykle ważną, aczkolwiek często pomijaną, jest izolacyjność termiczna wybranego modelu. Przez drzwi wejściowe może uciekać duża ilość ciepła, więc powinny się wyróżniać parametrami tak wysokimi jak nowoczesne okna. Według Warunków Technicznych 2021 drzwi zewnętrzne nie mogą mieć współczynnika przenikania ciepła U większego niż 1,3 W/m2K.

- W ofercie marki OknoPlus są drzwi wyprzedzające aktualne normy. Przykładem mogą być nowoczesne drzwi zewnętrzne aluminiowe STAR o współczynniku Ud 0,89 W/m²K w przypadku modeli z pakietem szybowym lub 0,57 W/m²K dla drzwi pełnych, a także aluminiowe drzwi Reveal z Ud już od 0,80 W/m2K– mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.


Drzwi zewnętrzne aluminiowe



Drzwi zewnętrzne PCV czy aluminiowe?

Pytanie byłoby zasadne, gdyby zadać je kilka lat temu. Dziś, dzięki rozwojowi technologii i możliwościom materiałowym, nie ma między nimi większej różnicy. Drzwi zewnętrzne PCV mają dobre parametry termoizolacyjne i dźwiękoszczelne oraz wykazują wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, a ich dodatkową zaletą jest niższa cena. Drzwi z aluminium, oprócz wyżej wymienionych cech, są natomiast sztywniejsze i wytrzymują intensywniejsze użytkowanie, ale trzeba za nie zapłacić więcej. W kwestii energooszczędności oba warianty prezentują się naprawdę doskonale.

Drzwi zewnętrzne spełniające warunki programu Czyste Powietrze

Jeśli na wymianę drzwi wejściowych pozyskane będzie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze Plus, to wybrany model musi spełniać konkretne wymogi pod względem przenikalności cieplnej określone w aktualnych Warunkach Technicznych (pisaliśmy o nich wyżej). Na Klientów marki OknoPlus czeka bogata oferta rozwiązań oraz darmowa pomoc w wypełnianiu wniosków o dofinansowanie na wymianę drzwi, okien i bram garażowych.

Kluczem do właściwego wyboru stolarki otworowej jest kierowanie się nie tylko ponadczasowym pięknem, ale też trwałością wybranych rozwiązań. Drzwi muszą być solidne, mają wytrzymać lata, a przy tym umożliwić maksymalną oszczędność ciepła. Wybór nie jest prosty, ale jeśli będzie dokonany z rozwagą i z uwzględnieniem aspektu energooszczędności, przyniesie dwukierunkowe korzyści – niższe rachunki i większy spokój.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty