Rehabilitacja ortopedyczna jest kluczowym elementem powrotu do maksymalnej możliwej sprawności po urazach i kontuzjach narządu ruchu oraz w przebiegu rozmaitych schorzeń dotyczących stawów, kości, ścięgien, więzadeł czy mięśni. Szukasz wsparcia medycznego, jakim jest kompleksowa rehabilitacja? Szczecin jest miastem, w którym znajdziesz świetnym specjalistów w tej dziedzinie. Poznaj ją nieco bliżej!
Czym zajmuje się rehabilitacja ortopedyczna?
Rehabilitacja ortopedyczna to zbiór technik i metod oddziałujących na narząd ruchu, w skład którego wchodzą przede wszystkim: kości, stawy, mięśnie, ścięgna, więzadła i powięzi. Zajmuje się m.in.:
· przygotowaniem pacjentów do operacji na narządzie ruchu (np. artroskopii, endoprotezoplastyki itd.);
· przywracaniem pełnej sprawności po operacjach ortopedycznych oraz kontuzjach takich jak złamania, skręcenia, zwichnięcia, entezopatie;
· łagodzeniem lub niwelowaniem dolegliwości bólowych ze strony stawów lub mięśni;
· nauką korzystania z pomocy ortopedycznych, np. wózka inwalidzkiego czy kul;
· diagnostyką i leczeniem wad postawy.
Rehabilitacja ortopedyczna bazuje na terapii manualnej, czyli pracy bezpośredniej z tkankami ciała. Przeważnie są to mobilizacje i manipulacje stawowe, a także techniki na tkankach miękkich, w tym różnego rodzaju masaże, suche igłowanie czy terapia punktów spustowych. Stanowi zbiór celowanych, przemyślanych czynności, których głównym celem jest poprawa stanu zdrowia pacjenta.
Kiedy udać się na rehabilitację ortopedyczną?
Rehabilitacja ortopedyczna jest wskazana każdej osobie po urazach i kontuzjach, np. powstałych wskutek wypadków, upadków czy uprawiania sportu, jak również po każdej operacji ortopedycznej, aby jak najszybciej móc wrócić do pełnej sprawności. Warto udać się na nią także z przewlekłymi dolegliwościami takimi jak:
· ból stawów, ból mięśni;
· sztywność stawów;
· wady postawy, m.in. skoliozy, kolana koślawe, płaskostopie;
· bóle kręgosłupa i pleców;
· choroba zwyrodnieniowa;
· promieniujące bóle, mrowienie i drętwienie kończyn.
I wiele innych. Rehabilitacja ortopedyczna bywa wsparciem szerszego procesu leczenia, jednak w niektórych przypadkach może wręcz stanowić jedyną terapię, która przynosi korzyści.