Warto jednak już na wstępie zaznaczyć, że wszywka alkoholowa pozostaje obojętna dla organizmu tych nałogowców, którzy podczas terapii awersyjnej stosują się do zaleceń lekarskich. Podstawowym z nich jest natomiast konieczność zachowania wstrzemięźliwości od spożywania alkoholu w jakiejkolwiek postaci i dawce. Samo działanie wszywki nie powoduje w ludzkim organizmie żadnych dolegliwości. Za nieprzyjemne objawy ewentualnego zatrucia odpowiedzialne jest połączenie leku z etanolem. Wówczas w ustroju dochodzi do zatrucia toksynami poalkoholowymi.
Wszywka alkoholowa, czyli popularny Esperal – substancja czynna (disulfiram)
Substancją czynną leku jest disulfiram. Ten organiczny związek chemiczny jest blokerem dehydrogenazy aldehydowej. To z kolei enzym wątrobowy, jeden z najistotniejszych dla prawidłowego przebiegu procesu trawienia alkoholu etylowego w ludzkim organizmie. Wszywka alkoholowa umieszczona w ciele nałogowca blokuje wydzielanie opisywanego enzymu. Jego brak zaburza metabolizm alkoholu w wątrobie. Nałogowiec nie odczuwa tego zaburzenia do momentu, w którym nie zdecyduje się na ryzykowne próby przepicia wszywki alkoholowej. Pod wpływem alkoholu działanie leku się uaktywnia. Chory zmaga się wówczas ze złożonymi objawami zatrucia. W jego krwiobiegu kumulują się bowiem szkodliwe substancje, stanowiące produkty zaburzonego metabolizmu etanolu. Jedną z najgroźniejszych toksyn jest aldehyd octowy, który w fizjologicznych warunkach szybko trawi się do postaci kwasu octowego. Jego obecność w krwi jest odpowiedzialna za objawy tzw. reakcji disulfiramowej, których obawiają się osoby uzależnione. Na lęku i awersji opiera się z kolei działanie wszywki.
Jak działa wszywka alkoholowa i na czym polega terapia awersyjna z użyciem Esperalu?
Wszywka alkoholowa stanowi rodzaj straszaka dla osób uzależnionych, chcących wesprzeć własną terapię nałogu. Stosuje się ją bowiem jako element kompleksowego leczenia choroby alkoholowej. Zwykle zaszycie poprzedza się detoksykacją, czyli odtruciem alkoholowym – pacjent musi być bowiem trzeźwy już przed zabiegiem. W trakcie terapii Esperalem zaleca się z kolei korzystanie z pomocy psychoterapeutycznej.
Głównym celem stosowania Esperalu jest wywołanie u nałogowca negatywnego skojarzenia ze spożywaniem alkoholu. Już podczas wizyty konsultacyjnej każdy pacjent zostaje poinformowany o skutkach połączenia Esperalu z etanolem. Z wszywką alkoholową niemożliwe staje się spożywanie choćby najmniejszych dawek alkoholu bez odczuwania dotkliwych skutków ubocznych. Strach przed ich ewentualnym wystąpieniem długotrwale powstrzymuje nałogowca przed sięganiem po kieliszek. Z tego względu stosowanie Esperalu zalicza się do awersyjnych metod leczenia choroby alkoholowej. By uzyskać optymalne efekty i stale powstrzymywać się od picia alkoholu, nałogowiec powinien jednak pozostawać pod opieką psychoterapeutów.
Reakcja disulfiramowa a samopoczucie pacjentów po zaszyciu
Wszywka alkoholowa wpływa patologicznie na przebieg procesu trawienia alkoholu. Pacjenci, decydujący się na złamanie zaleceń lekarskich, muszą zatem liczyć się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych objawów. Stanowią one zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Choć na pierwszy rzut oka zatrucie aldehydem octowym może przypominać nieco zatrucie alkoholem lub popularnego kaca, jego przebieg jest o wiele bardziej skomplikowany i niebezpieczny. W wyniku przepicia wszywki alkoholowej w organizmie zaszytego pacjenta dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej.
Objawy tej reakcji mogą wystąpić u nałogowca już po upływie kilkunastu minut od spożycia przez niego nawet minimalnej dawki etanolu. Utrzymują się zaś długotrwale. Wśród nich wymienia się przede wszystkim ból i zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, pocenie się, świąd, wysypkę, zaburzenia widzenia, duszności, zaburzenia wartości ciśnienia tętniczego krwi i pracy serca. W skrajnych przypadkach brak udzielonej pomocy może skutkować stanami zagrożenia życia, takimi jak: udar mózgu, zawał mięśnia sercowego czy nawet nagłe zatrzymanie krążenia.
Czego unikać podczas stosowania terapii awersyjnej w walce z uzależnieniem?
By zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom i niebezpieczeństwu, jakie ze sobą niosą, należy powstrzymywać się od spożywania alkoholu. Dotyczy to nie tylko czystego etanolu w postaci napojów wysokoprocentowych. Wśród zaleceń lekarskich po zabiegu zaszycia Esperalu widnieje bowiem konieczność zaniechania spożywania wybranych słodyczy, sosów, przetworów, używania niektórych kosmetyków i środków czystości. Należy zatem zrezygnować z płynów do płukania jamy ustnej z zawartością alkoholu oraz płynnych leków w postaci syropu. Podczas stosowania niektórych perfum lub wód toaletowych pacjent może zauważyć u siebie miejscowe podrażnienie skóry, przypominające nieco reakcję alergiczną. Jego nasilenie zależy głównie od ilości alkoholu, jaką zawierają w sobie te kosmetyki.
Implantowana wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg wszycia Esperalu?
Tabletki z disulfiramem wszywa się domięśniowo. Dzięki temu pacjent nie musi pamiętać o kolejnych dawkach doustnie przyjmowanych leków. Implementacja gwarantuje nieprzerwane działanie i stały poziom skuteczności wszywki alkoholowej. Lekarz podczas wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu oblicza optymalną dawkę konieczną do wszycia. Bierze pod uwagę stan zdrowia chorego, stopień i fazę rozwoju jego choroby alkoholowej, dotychczasowy przebieg ewentualnego leczenia alkoholizmu i objawy. Zwykle w ciele pacjenta zaszywa się do 10 tabletek. Lek dostępny jest w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF. Może go zakupić jedynie pacjent, posiadający aktualną receptę.
Nad prawidłowym przebiegiem procedury medycznej czuwa chirurg. Zabieg wykonuje się po konsultacji lekarskiej z pacjentem. Konieczne jest ponadto uzyskanie zgody nałogowca na zaszycie alkoholowe. Tuż przed wszyciem wszywki lekarz dezynfekuje i oczyszcza skórę pacjenta. Stosuje ponadto znieczulenie miejscowe. Dzięki temu cała procedura medyczna pozostaje bezbolesna i komfortowa. Pole zabiegowe zlokalizowane jest tuż nad pośladkiem. W tym miejscu chirurg wykonuje niewielkie nacięcie za pomocą skalpela. Skórę nacina się stosunkowo głęboko, gdyż konieczne jest dotarcie aż do obszaru podpowięziowego. Tam, w wypreparowanej kieszonce mięśniowej, umieszcza się wyliczoną dawkę Esperalu. Ranę następnie zaszywa się nićmi chirurgicznymi. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek. Pacjent może opuścić placówkę medyczną zaraz po zakończeniu zabiegu.
Czy Esperal jest bezpieczny? Skutki uboczne leczenia choroby alkoholowej z użyciem wszywki
Esperal jest bezpiecznym środkiem farmakologicznym wspierającym leczenie choroby alkoholowej, pod warunkiem że pacjent stosuje go zgodnie z zaleceniami lekarza. Wówczas nie będzie bowiem zmagał się z objawami zatrucia aldehydem octowym. Wszywka alkoholowa nie wpłynie zatem na jego samopoczucie i pozostanie nieodczuwalna.
Czy jednak zawsze tak jest, jeżeli pacjent zachowuje wstrzemięźliwość alkoholową? Samopoczucie zaszytych chorych może ulec zmianie tuż po zabiegu. Po zakończeniu zaszycia niektórzy z nich zauważają bowiem spadek formy, ogólne osłabienie, rozdrażnienie. Inni skarżą się na metaliczny posmak w ustach, świąd operowanej okolicy, jej zaczerwienienie i tkliwość. Wśród dolegliwości wymienia się również łagodną impotencję, męczliwość, napotliwość.
Objawy te są jednak fizjologiczną odpowiedzią organizmu na wykonane cięcie chirurgiczne. Mają zatem charakter przemijający. Jeżeli utrzymują się długotrwale, nie słabną lub wręcz przybierają na sile, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Łączenie Esperalu z innymi lekami
Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki przeznaczone do implementacji domięśniowej i w takiej formie znana jest pod nazwą Esperal. Disulfiram można jednak stosować również doustnie. Wówczas pacjenci zgłaszają się do aptek z receptą na Anticol. To mniej wygodna forma stosowania terapii awersyjnej. Łatwiej tu bowiem o niekonsekwencję. Pacjentom częściej zdarza się pominąć kolejne dawki leku, co sprzyja obniżeniu poziomu jego skuteczności. Niezależnie od formy stosowanego disulfiramu, szczególną ostrożność należy zachować, przyjmując jednocześnie inne leki.
Łączenie disulfiramu i izoniazydu może skutkować patologicznym wpływem na aktywność ośrodkowego układu nerwowego, wywoływać zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, drażliwość i bezsenność. Niedopuszczalne jest zatem prowadzenie pojazdów i maszyn podczas stosowania Esperalu i leczenia izoniazydem. Z kolei metronidazol, stosowany głównie w leczeniu zakażeń, w połączeniu z disulfiramem powoduje u szerokiego grona pacjentów stany dezorientacji i zaburzenia psychiczne, łącznie ze stanami psychotycznymi. Bezwzględnie zabrania się stosowania wszywki alkoholowej w połączeniu z lekami przeciwzakrzepowymi, fenytoiną, diazepamem czy antypiryną. W znacznym stopniu może ona bowiem nasilać ich działanie, zagrażając zdrowiu i życiu pacjenta. Ze względów bezpieczeństwa chory przed zaszyciem powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych dotychczas lekach, przebytych chorobach i zabiegach. W tym celu każdą procedurę medyczną wykonywaną w Centrum Medycznym Galmedic poprzedza się skrupulatną kwalifikacją.
Wszywka alkoholowa – przeciwwskazania
Czy każdy nałogowiec może skorzystać z wszywki alkoholowej? Działanie Esperalu sprawia, że u niektórych pacjentów nie jest możliwe jej zastosowanie, głównie ze względów bezpieczeństwa. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do rozpoczęcia terapii awersyjnej z użyciem disulfiramu jest pozostawanie pacjenta pod wpływem lub po spożyciu alkoholu. Już przed zabiegiem powinien on przerwać ciąg alkoholowy i odstawić używkę. Takie działanie należy podjąć przynajmniej na 24 godziny poprzedzające zabieg. Wiele osób samodzielnie rezygnujących z etanolu obawia się objawów głodu alkoholowego. By ich uniknąć, warto skorzystać z możliwości profesjonalnego przeprowadzenia detoksykacji, czyli odtrucia alkoholowego. Wszywka alkoholowa nie może być stosowana u osób z nadwrażliwością na składniki leku (głównie disulfiram). Jako przeciwwskazania specjaliści wymieniają ponadto schorzenia sercowo-naczyniowe (m.in. chorobę niedokrwienną serca) oraz zaburzenia psychiczne, zwłaszcza o charakterze depresyjnym.
Pacjentom, których interesuje wszywka, Częstochowa proponuje opiekę specjalistów i bezpieczne przygotowanie do zabiegu w Centrum Medycznym Galmedic.
Jak długo działa Esperal? Czy wszywka wystarczy, by pokonać alkoholizm?
Problem z nadużywaniem alkoholu jest złożony i takie powinno być również jego leczenie. Z pewnością stosowanie wszywki należy do długotrwałych wyzwań w życiu osoby uzależnionej. Metoda ta jest skuteczna nawet przez okres od 8 do 12 miesięcy. Biorąc pod uwagę, jak długo działa Esperal, warto połączyć jego skuteczność z innymi elementami kompleksowej terapii uzależnienia alkoholowego. Mowa tu głównie o psychoterapii alkoholizmu, wzmacniającej motywację do utrzymywania wstrzemięźliwości od alkoholu.
Terapia farmakologiczna stanowi wyłącznie uzupełnienie szeroko pojętej terapii choroby alkoholowej. Sama wszywka alkoholowa nie leczy uzależnienia. Pomaga w walce z nałogiem, wzbudzając niechęć do picia nawet najmniejszych ilości alkoholu. By odczucie to miało charakter stały, konieczna staje się zmiana wzorców zachowania nałogowca oraz dotychczasowych jego przyzwyczajeń. Kluczowe jest zatem rozpoczęcie spotkań z psychologiem, psychiatrą lub psychoterapeutą. Zwykle mają one postać spotkań indywidualnych lub grupowych (również podczas meetingów grup Anonimowych Alkoholików – AA). By zmienić swój sposób codziennego funkcjonowania, osoba uzależniona musi bowiem zdać sobie sprawę z posiadanych trudności i konsekwencji płynących z uzależnienia. W przeciwnym razie terapia awersyjna z użyciem wszywki alkoholowej będzie jedynie chwilową przerwą od alkoholu etylowego.