Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Trzustka, podobnie jak wątroba, odgrywa ważną rolę w organizmie, wspierając proces trawienia. To właśnie trzustka odpowiedzialna jest między innymi za sprawne pobieranie składników odżywczych z pożywienia, co przekłada się na ich prawidłowy poziom w organizmie. Jednak co wtedy, gdy zaczyna boleć trzustka? Na jakie objawy zwrócić uwagę? Dowiedz się więcej o najczęstszych chorobach trzustki!

Ponieważ trzustka jest nierozerwalnie związana z trawieniem, wszystko, co spożywamy, może mieć na nią negatywny wpływ. Zbyt wiele tłustych potraw czy wysokoprocentowego alkoholu może sprawić, że wkrótce zaczniemy odczuwać ból trzustki. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać taki ból i jakie choroby trzustki mogą być z nim związane.

Co może oznaczać ból trzustki?

Ból w nadbrzuszu może oznaczać dolegliwości związane z trzustką. Nie zawsze musi to być jednak zwiastun poważnej choroby. Nierzadko zdarza się, że przeciążona trzustka daje się we znaki po spożyciu mocniejszego alkoholu. Jeśli jednak silny, promieniujący ból nadbrzusza pojawia się często, warto udać się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenie. Może to być:

ostre zapalenie trzustki – ciągły, świdrujący ból, który może pojawić się nagle i ustąpić dopiero po podaniu dożylnych lekarstw;

torbiele trzustki – może je charakteryzować pobolewanie lub ostry ból w nadbrzuszu;

przewlekłe zapalenie trzustki – epizody bólu o charakterze napadowym, które mogą trwać od kilku godzin nawet do kilku dni;

rak trzustki – opisywany jako jeden z najgorszych rodzajów bólu, jakich może doświadczyć człowiek. Często towarzyszy mu brak apetytu, spadek masy ciała czy biegunka.

Każdy rodzaj niepokojącego bólu czy innych nietypowych objawów warto skonsultować z lekarzem, który skieruje pacjenta na dalsze, dokładniejsze badania. Często same badania laboratoryjne, które pozwalają określić aktywność enzymów trzustkowych, stanowią istotną podpowiedź co do możliwych schorzeń.

Dieta trzustkowa – kiedy warto ją stosować?

Każde uszkodzenie trzustki prowadzi do pogorszenia procesu trawienia. To może oznaczać, że konieczne będzie wprowadzenie specjalnego sposobu odżywiania. Taka dieta trzustkowa będzie bardzo ważnym elementem wsparcia leczenia uszkodzonej trzustki. Choć nieco inny dobór diety będzie konieczny w zależności od konkretnej choroby, ogólne zalecenia pozostają takie same.

Dowiedz się również co musisz wiedzieć przed zażyciem leku

Najważniejszym założeniem diety trzustkowej jest łatwostrawność i regularne spożywanie niewielkich posiłków. Mała zawartość błonnika i tłuszczu również będzie istotnym elementem takiej diety. Najlepszym sposobem przygotowywania potraw jest gotowanie, w tym także na parze, a także pieczenie lub duszenie bez obsmażania.

Założenia diety trzustkowej mogą też być świetnym sposobem na profilaktykę chorób trzustki. Przede wszystkim jednak, aby ograniczyć ryzyko, warto zrezygnować z palenia tytoniu, a także zadbać o prawidłową masę ciała w celu uniknięcia cukrzycy typu 2.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty