Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na budowanie świadomości społeczeństwa w kwestii zdrowia psychicznego. Większość z nas wie, jak rozpoznać podstawowe objawy zaburzeń, a także że ich doświadczanie nie jest powodem do wstydu. Wiele wątpliwości dotyczy jednak tematu tego, do jakiego specjalisty należy się wówczas udać – do psychiatry czy psychoterapeuty? Jak się okazuje, odpowiedzi na to pytanie mogą być różne w zależności od doświadczanych problemów, a także indywidualnych potrzeb.

Psychiatra a psychoterapeuta – różnica jest zasadnicza

Zanim odpowiemy na pytanie, do jakiego specjalisty należy skierować się w danym przypadku, wyjaśnimy, jaka jest różnica między psychiatrą a psychoterapeutą. Ma ona znaczenie ze względu na to, że wspomniani specjaliści różnią się kompetencjami, co wynika z ich odmiennego wykształcenia. Warto więc mieć świadomość, czym dokładnie zajmuje się każdy z nich, aby dobrze przygotować się na pierwszą wizytę.

Psychiatra jest z wykształcenia lekarzem, który wyspecjalizował się w dziedzinie psychiatrii. Zajmuje się on leczeniem objawowym, a więc może przepisać leki, wystawić skierowanie na badania, a także zwolnienie z pracy czy zajęć. Psychoterapeuta natomiast to osoba, która ukończyła kilkuletnią szkołę podyplomową z zakresu psychoterapii w wybranym nurcie. Często będzie to specjalista o bazowym wykształceniu psychologicznym, pedagogicznym, medycznym bądź pokrewnym. Spotkania z psychoterapeutą będą częstsze i dłuższe niż z psychiatrą i mogą polegać między innymi na wypracowywaniu zdrowych nawyków, nauce komunikacji i wyrażania swoich emocji, a także na przepracowywaniu trudnych doświadczeń.

Psychoterapeuta a psychiatra – do którego z nich należy się udać?

Osoby doświadczające trudności w obszarze zdrowia psychicznego nierzadko potrzebują pomocy obojga tych specjalistów. Jak pokazują badania, leczenie niektórych zaburzeń – na przykład lękowych – wykazuje najlepszą skuteczność w przypadku, gdy pacjent przyjmuje leki, jednocześnie uczęszczając na terapię. Dzieje się tak dlatego, że przyczyny zaburzeń psychicznych są bardzo złożone i niekiedy mogą wiązać się z indywidualnymi uwarunkowaniami organizmu, na przykład brakiem równowagi neuroprzekaźników.

Tak naprawdę w przypadku objawów zaburzeń udanie się do któregokolwiek z powyższych specjalistów jest dobrą decyzją. W niektórych przypadkach można jednak postawić wyraźną granicę między tym, czy lepiej wybrać się do psychiatry, czy psychoterapeuty. Pierwszy specjalista będzie dobrym wyborem, jeśli doświadczamy przewlekłego spadku nastroju, halucynacji lub silnego lęku, które poważnie zaburzają codzienne funkcjonowanie. Wówczas lekarz przepisze odpowiednie leki oraz w razie potrzeby zaleci również psychoterapię. Do terapeuty natomiast możemy się udać z trudnościami w obszarze żywienia, życia seksualnego, w przypadku stanów lękowych i depresyjnych, a także wówczas, gdy doświadczamy trudnych emocji, z którymi nie jesteśmy sobie w stanie samodzielnie poradzić. Co ważne, jeśli psychoterapeuta uzna to za odpowiednie, skieruje pacjenta do psychiatry, aby wspomóc oddziaływania terapeutyczne farmakoterapią.

Psychiatra – wizyty domowe w Warszawie

Wizyty u psychiatry w świadomości wielu osób wciąż są powodem do wstydu. Psychiatra wizyty domowe w Warszawie to rozwiązanie dla osób, które powstrzymują się z tego powodu przed skorzystaniem z pomocy psychiatrycznej. Wizyty domowe w Warszawie i innych miastach to również opcja dla osób, które z powodu doświadczanych objawów nie są w stanie udać się na wizytę do przychodni.

Psychoterapia indywidualna w Warszawie

Najczęściej wybieraną formą terapii jest psychoterapia indywidualna w Warszawie. Oferują ją terapeuci pracujący w wielu różnych nurtach, z którymi warto się pokrótce zapoznać przed umówieniem wizyty u danego specjalisty. Sesje psychoterapii polegają na rozmowie, autorefleksji i wykonywaniu różnego rodzaju ćwiczeń, co prowadzi do rozwoju osobistego oraz przezwyciężenia doświadczanych trudności. Odbywają się one w komfortowej atmosferze, w której jest miejsce na przeżywanie trudnych emocji.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty