Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Projekty mixed-use zyskują coraz większa popularność na rynku nieruchomości. Jak dotąd nie powstała konkretna definicja takich obiektów, jednak intuicyjnie każdy z nas czuje, o co chodzi. To budynki, które mają być z założenia kompleksowe i wielofunkcyjne – usługowo-mieszkalne, handlowo-usługowe lub biurowo-usługowe. A może wszystko w jednym? Więcej o projektach mixed-use przeczytasz w poniższym artykule!

Jak duża może być inwestycja mixed-use?

Nieruchomości mixed-use mogą zajmować zarówno ogromne obszary (jak np. łódzka Manufaktura), jak i niewielkie tereny w małych miejscowościach. Projekty o małej skali mieszczą się zwykle w centrum miast – to zazwyczaj pojedyncze budynki lub małe kompleksy bez rozbudowanych przestrzeni wspólnych. Ze względu na niewielką powierzchnię, możliwość różnicowania funkcji jest tu ograniczona. Najczęściej takie nieruchomości stają się budynkami biurowo-usługowymi lub handlowo-usługowymi.

Średnie projekty mixed-use to takie o powierzchni powyżej 1,5 ha. To już dość duże obiekty, mogą to być biurowce bądź zespoły budynków połączone wspólnymi przestrzeniami. W takich projektach zwykle łączy się funkcję mieszkaniową i funkcje komercyjne. To właśnie tego typu obiekty mixed-use są najczęściej spotykane. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem takiej nieruchomości, przeczytaj tekst: Budynek usługowo mieszkalny jako inwestycja. Co warto wiedzieć przed kupnem? Dzięki temu poznasz zalety i ewentualne zagrożenia, jakie towarzyszą takiemu przedsięwzięciu.

Mieszane inwestycje mogą być realizowane również na dużych obszarach powyżej 6 ha. To już tak naprawdę osiedla, a nawet dzielnice wielofunkcyjne. Są zróżnicowane przestrzennie i architektonicznie.

Jakie funkcje pełnią obiekty mixed-use, czyli budynki handlowo-usługowe, biurowo-usługowe i usługowo-mieszkalne?

Nieruchomości mixed-use to przede wszystkim inwestycje, dlatego ich najważniejszym zadaniem jest przynoszenie zysku. Inne aspekty projektu muszą być podporządkowane temu celowi. Inwestor musi więc ustalić, która funkcja – mieszkalna, biurowa, handlowa czy usługowa – ma być najbardziej rentowna.

Na etapie planowania trzeba też wyznaczyć funkcję dominującą, czyli tę, która zajmie w budynku usługowo-mieszkalnym lub innym najwięcej miejsca.Najczęściej są to mieszkania i biura, a także handel. Wartościowym dodatkiem do inwestycji mogą być funkcje: kulturalna, hotelowa, sportowa lub edukacyjna.

Rozrywka, gastronomia, zieleń i organizacja eventów to atrakcje, które mogą przyciągać użytkowników do obiektu mixed-use. Nawet jeśli ten ruch nie przekłada się na bezpośrednie przychody, zapewnia nieruchomości rozgłos i rozpoznawalność.

Co powinno wyróżniać nieruchomość mixed-use?

Kompleksowy charakter to najważniejszy wyróżnik obiektów mixed-use. To miejsce, w którym można prowadzić różne rodzaje działalności, a jednocześnie mieszkać, uczyć się czy pracować. Przestrzeń typu mixed-use powinna być elastyczna i gotowa do dostosowywania się do wymogów rynku.

Warto zadbać o dobrą dostępność dla osób o różnym stopniu sprawności, a także dostępność dla ekologicznych środków transportu. Warto przeciwdziałać tak zwanym miejskim wyspom ciepła poprzez dużą ilość nasadzeń w przestrzeni wspólnej. Świetnie sprawdzają się miejsca ogólnodostępne ławki, punkty widokowe, leżaki czy ścieżki spacerowe.

Do przykładów obiektów usługowo-mieszkalnych, budynków handlowo-usługowych i budynków biurowo-usługowych należą w Polsce miejsca takie jak: Stary Browar w Poznaniu, DOKI w Gdańsku, Quorum we Wrocławiu czy Monopolis w Łodzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by tego typu inwestycje realizować również w mniejszych miastach. Sprawdź ofertę nieruchomości Orange i znajdź odpowiednią nieruchomość pod tego typu przedsięwzięcie.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty