Skąd się biorą problemy z zatokami?
Infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych często prowadzą do stanu zapalnego zatok przynosowych i gromadzenia się w nich wydzieliny. Objawem jest nie tylko zatkany nos, ale też ból zatok, a nierzadko również ból gardła (spowodowany spływaniem wydzieliny po ściankach dróg oddechowych) oraz kaszel. Gdy zapalenie zatok wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu, można sięgnąć po leki dostępne bez recepty, które mogą pomóc w złagodzeniu objawów.
Przyczyną problemów z zatokami jest niedrożność spowodowana nagromadzeniem wydzieliny, a także wzrost ciśnienia w przestrzeni powietrznej zatok. Drożne zatoki również mogą boleć m.in. z powodu nadmiernego przekrwienia nabłonka nosa. Ból nasila się po zmianie postawy z siedzącej na leżącą, co może być związane z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych zaopatrujących zatokę. Zmiany ciśnienia drażnią gałęzie nerwu trójdzielnego, który przebiega w zatokach i wokół nich.
Z tego względu już pierwsze objawy przeziębienia powinny skłaniać do szybkiego podjęcia leczenia. Czasami jednak nie można uniknąć następstw infekcji wirusowej, takich jak np. zapalenie zatok. Poniżej podpowiadamy, jak sobie radzić w takiej sytuacji.
Jak radzić sobie z zapaleniem zatok?
Inhalacje
Wdychanie ciepłej pary pomaga w udrażnianiu dróg oddechowych i przynosi szybką ulgę w obrębie zatok przynosowych. Inhalacje ułatwiają usuwanie zalegającej wydzieliny, nawilżają śluzówkę i łagodzą dolegliwości bólowe. Do ich wykonania można użyć gorącej wody wymieszanej z solą kuchenną. Dodatkowo można dodać kilka kropli aromatycznego olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, sosnowego, lawendowego lub z drzewa herbacianego. Inhalację można wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia. Pojedyncza sesja powinna trwać kilka minut. Opary należy wdychać z zamkniętymi oczami, niezbyt blisko wody, aby się nie oparzyć. Zamiast miski z wodą i solą możesz użyć specjalnego urządzenia – nebulizatora.
Płukanie zatok
Pomocne w usuwaniu wydzieliny z nosa jest również płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej. Zabieg ten pomaga w udrożnieniu przewodów węchowych, jednak nie można go wykonywać, kiedy nos jest całkowicie zatkany. W aptekach dostępne są gotowe roztwory soli fizjologicznej wraz ze specjalnymi buteleczkami z otworem w zakrętce, ale można przygotować je też samodzielnie w domu. Płukanie należy wykonywać z głową przechyloną na bok i zatkaną jedną dziurką nosa. Czynność trzeba powtórzyć na obie strony. Płukanie nosa można wykonywać kilka razy dziennie, co przynosi ulgę podczas oddychania, a także pomaga w szybszym usuwaniu wirusów i bakterii z organizmu.
Ciepłe okłady
Ból zatok wynika z zalegania wydzieliny w górnych drogach oddechowych. Ciepłe okłady na czoło i okolice nosa można wykonać z ręcznika namoczonego w gorącej wodzie lub termoforu. Rozgrzanie zatok przynosowych pozwala na rozpuszczenie zalegającej wydzieliny i ułatwia jej usuwanie. Okłady warto połączyć z delikatnym masażem skroni, oczodołów i nosa. Ulgę w bólu zatok powinny też przynieść rozgrzewające kąpiele całego ciała oraz seanse w saunie.
Ziołowe napary
Jeśli chcesz złagodzić objawy zapalenia zatok, korzystając z domowych sposobów, warto sięgnąć po fitoterapię. Napary z niektórych ziół pomagają w udrożnieniu zatkanego nosa i przynoszą ulgę w bólu. Wiele z nich wykazuje również działanie przeciwzapalne, rozkurczowe i przeciwbakteryjne.
W leczeniu zatok sprawdzają się m.in. ziele tymianku, mięta pieprzowa, kwiat czarnego bzu, lawenda, lipa oraz rumianek. Zioła należy parzyć w gorącej wodzie przez kilka lub kilkanaście minut, pić raz lub dwa razy dziennie.
Pamiętaj również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Picie dużych ilości wody w czasie infekcji pomaga w rozcieńczeniu wydzieliny i ułatwia oczyszczanie zatok. Oprócz wody i naparów ziołowych można pić herbatki owocowe i soki, a unikać kawy i alkoholu.
Długo utrzymujące się objawy zapalenia zatok mogą doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego. Gdy objawy choroby nie słabną, a nasilają się, mimo stosowania domowych sposobów na zatoki, warto skonsultować się z lekarzem. W zależności od objawów może on przepisać antybiotyki, leki przeciwhistaminowe lub spray steroidowy do nosa.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.