Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Szukasz kredytu, który nie obciąży zbytnio Twojego domowego budżetu? Jest to możliwe, jeżeli rozsądnie i dokładnie przeanalizujesz oferty bankowe dostępne na rynku. Dzięki temu unikniesz ukrytych kosztów i dodatkowych opłat. Znajdziesz wówczas także kredyt dopasowany do Twoich potrzeb. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań i jakich ofert unikać.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, zanim wybierzesz kredyt?

Wybór kredytu to ważna decyzja życiowa. Należy mieć na uwadze, że w zależności od jego wysokości, jest to zobowiązanie na krótszy lub dłuższy czas. W praktyce zawsze ma to wpływ na budżet domowy. Przed wyborem konkretnej oferty warto poznać wszelkie szczegóły z nią związane. Zastanawiasz się, na co warto zwrócić uwagę, aby trafić na najtańsze kredyty? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Bardzo ważny jest całkowity koszt kredytu. Ten wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z kwotą, o którą się wnioskuje. Składa się na niego nie tylko pożyczona suma, ale również:

  • oprocentowanie,
  • marża,
  • dodatkowe opłaty związane np. z obsługą kredytu,
  • produkty uzupełniające,

Przed podpisaniem umowy warto zatem dokładnie sprawdzić, jaką kwotę należy oddać bankowi. Zdarza się, że jest to dwukrotność tego, ile wynosi udzielone świadczenie.

Niezwykle ważne jest RRSO. To ono wpływa bezpośrednio na wysokość comiesięcznej raty. Banki często stosują zasadę, że im dłuższy okres spłaty zobowiązania, tym niższe RRSO. Jednak wraz z tym wydłużeniem kwota, jaką należy zwrócić bankowi, również się zwiększa.

Dla kredytów gotówkowych zazwyczaj stosuje się oprocentowanie zmienne. W przypadku hipotecznych można jednak wybrać oprocentowanie stałe. Czym różnią się między sobą? W przypadku pierwszej ze wspomnianych opcji wysokość raty zmienia się (rośnie lub maleje) zależnie od gospodarki. Oprocentowanie stałe gwarantuje niezmienność rat przez cały okres trwania umowy.

Gotówkowy czy hipoteczny? Przekalkuluj, co Ci się opłaca

Planując zakup nieruchomości czy rozpoczęcie budowy w Szczecinie lub okolicznych miejscowościach, przyszły kredytobiorca ma możliwość wyboru kredytu gotówkowego lub hipotecznego. W przypadku pierwszego z nich otrzymane środki można przeznaczyć na dowolną inwestycję według swojego własnego uznania. Nieco inaczej jest, jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny. W tym przypadku fundusze przeznaczane muszą być na określony cel i nie można przeznaczyć ich np. na elementy wyposażenia (chyba, że te montowane na stałe i wpływające na wartość lokalu). Ważne jest również to, że środki z kredytu hipotecznego bank przelewa bezpośrednio na konto sprzedającego.

Kluczową różnicą pomiędzy kredytem gotówkowym i hipotecznym jest wysokość udzielanego przez bank zobowiązania. W przypadku pierwszego, środki, jakie można uzyskać, są zwykle odgórnie ograniczone zapisem w ofercie. Możliwa wysokość kredytu hipotecznego jest ustalana indywidualnie. Zależy głównie od zdolności kredytowej wnioskującego.

Kredyt gotówkowy jest również udzielany na krótszy czas. Zwykle jest to maksymalnie 10 lat. W przypadku kredytu hipotecznego okres spłaty jest znacznie dłuższy i może wynosić nawet do 35 lat. Zależy to przede wszystkim od wyższej kwoty zobowiązania, jaką można uzyskać od banku.

Historia kredytowa – dlaczego ma takie znaczenie?

Historia kredytowa to zbiór informacji, które gromadzone są w BIK-u i stanowią źródło szczegółowych danych o wnioskującym. Osoby, które mają niekorzystną historię kredytową, muszą liczyć się z tym, że znacznie trudniej będzie im uzyskać nowe zobowiązanie. Często może okazać się to wręcz niemożliwe.

Jakie informacje zawiera historia kredytowa? Dotyczą one aktualnie spłacanych kredytów czy pożyczek, ale także tych zaciąganych w przeszłości. Uwzględnia się dane w zakresie zobowiązań:

  • gotówkowych,
  • ratalnych,
  • hipotecznych,
  • samochodowych,

Dodatkowo w historii kredytowej gromadzone są dane dotyczące kart kredytowych klienta, debetu na jego koncie czy pożyczek pozabankowych. W ostatnim przypadku informacje przekazywane są do BIK, ale pod warunkiem, że firma udzielająca pożyczki z nim współpracuje.

Skorzystaj z wiedzy dostępnej w sieci

Zastanawiasz się, w którym banku najłatwiej dostać kredyt hipoteczny i gdzie będzie miał on najkorzystniejsze warunki? Dla każdego klienta oferta może być nieco inna. Zanim udasz się do placówki, skorzystaj z darmowych porównywarek i kalkulatorów dostępnych w sieci. Są one łatwe w obsłudze, dlatego z pewnością sobie poradzisz.

Chcąc skorzystać z takiego kalkulator, przyszły kredytobiorca musi podać kilka ważnych informacji. Po ich uzupełnieniu otrzymuje listę propozycji bankowych. Należy przy tym pamiętać, że skorzystanie z kalkulatora nie nakłada obowiązku skorzystania z oferty. Dane mają charakter informacyjny. Dzięki nim można zorientować się, na jaką propozycję będzie można liczyć, udając się do banku. W razie potrzeby można umówić się także na rozmowę z konsultantem lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Wiedza i doświadczenie, a także znajomość branży często umożliwiają wynegocjowanie zdecydowanie korzystniejszej oferty.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty