Materiał powstał we współpracy z Haleon
Ćwiczenia na ból pleców
Aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zapobieganie i łagodzenie bólu pleców. W przypadku ostrych dolegliwości zalecany jest przede wszystkim odpoczynek, jednak gdy tylko objawy się zmniejszą i pozwolą na normalne poruszanie się, warto stopniowo wprowadzić regularny ruch. Ćwiczenia na plecy koncentrują się na poprawieniu stabilizacji odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa poprzez rozciąganie mięśni grzbietu oraz wzmacnianie mięśni pośladków i brzucha. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń zwiększa zakres ruchów w obrębie kręgosłupa, wpływa na utrzymanie wyprostowanej postawy ciała oraz ogranicza dolegliwości bólowe. Oprócz ćwiczeń rozciągających kondycję pleców poprawić może również pływanie, joga czy pilates.
Rozgrzewająca kąpiel i okłady
Do domowych sposobów na ból pleców należą wszelkie metody, prowadzące do rozgrzania chorego obszaru. W tym celu można wziąć ciepłą kąpiel np. z dodatkiem soli morskiej i olejków eterycznych, które dodatkowo poprawiają ukrwienie w bolących miejscach. Podobne efekty mogą przynieść seanse w saunie suchej lub parowej. Jeśli chcesz szybko rozgrzać bolące miejsce, sięgnij po termofor wypełniony gorącą wodą. W niektórych przypadkach skuteczniejsze może okazać się odwrotne działanie – przyłożenie do pleców chłodzącego kompresu.
Maści i żele na ból pleców
Gdy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, ból pleców można złagodzić, sięgając po maści i żele do stosowania miejscowego. Leki te dostępne są w aptece bez recepty, a ich doraźne stosowanie w bólu pleców jest bezpieczne, jednak gdy dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas i nie ustępują, mimo stosowania rozgrzewających okładów i maści, wybierz się do lekarza, który wykona odpowiednie badania i zdiagnozuje przyczynę Twoich dolegliwości.
Komfort dla pleców podczas snu
Ponieważ ból pleców może wynikać z przyjmowania niewygodnej pozycji podczas spania, warto wprowadzić pewne zmiany w swojej sypialni. Najważniejszy jest materac, który powinien być dopasowany do Twojej masy ciała. Im więcej ważysz, tym twardsze powinno być podłoże, na którym śpisz. Ważna jest również wygodna poduszka. Jeśli często odczuwasz ból kręgosłupa szyjnego po spaniu, warto zainwestować w specjalną poduszkę ortopedyczną. Zwróć też uwagę na to, w jakiej pozycji śpisz. Najbardziej naturalne i najkorzystniejsze dla kręgosłupa jest spanie na boku, a nieco mniej korzystne – spanie na plecach.
Ergonomiczne stanowisko pracy
Przewlekły ból pleców może być konsekwencją pracy siedzącej, a dokładnie – nieprawidłowej pozycji przyjmowanej podczas siedzenia oraz źle przygotowanego stanowiska pracy. Niezależnie od tego, czy pracujesz z biura, czy z domu, podczas pracy na komputerze, musisz mieć zapewnione odpowiednie warunki:
- Biurko i krzesło powinny być dopasowane do Twojego wzrostu.
- Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, aby zapobiec pochylaniu głowy, co może doprowadzić do „garbienia się” i bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym.
- Podczas pracy przy biurku obie stopy powinny znajdować się na ziemi, a kolana tworzyć kąt prosty. Siedzenie z nogą na nodze jest niekorzystne nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale też dla układu krwionośnego.
Podczas pracy przed komputerem rób sobie krótkie, regularne przerwy, żeby oderwać wzrok i rozciągnąć mięśnie – wystarczy 5-minutowy spacer po biurze, mniej więcej co godzinę.
Źródło:
Strupińska-Thor E., Bajan A. (2018) Efekty indywidualnych ćwiczeń wykonywanych przez pacjentki z zespołem bólowym lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Aktywność Fizyczna i Zdrowie, 13, s. 35-41.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.