Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Pompa ciepła to skuteczne narzędzie, pomocne w efektywniejszym, wygodniejszym i tańszym ogrzewaniu domu. O tym, jak wiele osób przekonało się do jej skuteczności, świadczą liczby: w pierwszej połowie ubiegłego roku więcej niż co drugi klient wyposażający budynek jednorodzinny, spośród wszystkich urządzeń grzewczych, wybierał pompę ciepła. Pozostaje tylko pytanie: split czy monoblok?

Pompy ciepła można podzielić według dolnego źródła ciepła, z którego pobierana jest energia. W tym wypadku należy mówić o pompach powietrznych, wodnych lub gruntowych.

Drugie rozróżnienie wynika z budowy tych urządzeń. Jeśli na pompę ciepła składa się jedna jednostka ulokowana na zewnątrz budynku, mamy do czynienia z monoblokiem. Jeśli są to dwie jednostki — jedna stojąca na zewnątrz budynku, a druga w środku — wówczas jest to pompa ciepła typu split. W pierwszym przypadku, układ hydrauliczny i chłodniczy są zamknięte w jednej obudowie. W drugim — układ chłodniczy jest na zewnątrz, a hydrauliczny wewnątrz domu. Budowa implikuje więcej różnic między urządzeniami, chociaż trzeba podkreślić, że ogólna zasada ich działania jest taka sama.

Jak działa pompa ciepła typu split?

Nawet gdy na zewnątrz temperatura sięga -25°C, pompa ciepła Immergas jest w stanie z tak zimnego powietrza „wyciągnąć” energię cieplną. Jest to możliwe dzięki czynnikowi chłodniczemu. Czy to pojęcie brzmi znajomo? Pewnie tak, bo kryje się pod nim chociażby freon, wykorzystywany kiedyś w lodówkach. Ciekawostką może być bowiem, że pompa ciepła działa podobnie do lodówki, tylko odwrotnie.

Czynnik chłodniczy, wykorzystywany np. w pompach ciepła Immergas, to R32 lub R410a. To on pobiera ciepło z powietrza na zewnątrz budynku. I to jego ciśnienie i temperatura rośnie w sprężarce, przechodząc ze stanu ciekłego w gazowy. Następnie, po podaniu na skraplacz, dochodzi do wymiany ciepła między gorącym czynnikiem chłodniczym a wodą z instalacji w budynku. Tak podgrzana woda poprzez pompę obiegową trafia do grzejników albo instalacji ogrzewania podłogowego. Ponadto odpowiednio wyposażona pompa ciepła daje też możliwość przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Gdy ciepło zostanie oddane, czynnik chłodniczy jest przekazywany do zaworu rozprężnego. Jego temperatura i ciśnienie spada, a stan skupienia wraca do ciekłego. Zawór rozprężny, razem z parownikiem i sprężarką, są elementami jednostki zewnętrznej. To tam zacznie się kolejny cykl pobierania i przekazywania ciepła.

Pompa ciepła split i monoblok. Różnice

Budowa pomp ciepła typu split i monoblok wpływa m.in. na różnice w montażu. Jak już wspomniano, monoblok montowany jest na zewnątrz budynku, split posiada jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną, które są połączone za pomocą rur i przewodów. Z uwagi na to, do instalacji pompy ciepła typu split potrzebne są uprawnienia F-gaz. Posiadający je instalator będzie bowiem wykonywał część instalacji chłodniczej. W przypadku monobloku szczelność urządzenia gwarantuje producent, co oczywiście nie zwalnia użytkownika od regularnych przeglądów i kontroli.

Ulokowanie jednostki pompy ciepła monoblok na zewnątrz budynku niesie konsekwencję w postaci konieczności zabezpieczania go przed zamarzaniem. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy dojdzie do przerwy w dostawie prądu. Ponieważ pompa ciepła typu split podzielona jest na dwie jednostki, podobny problem nie występuje.

Zalety pompy ciepła split

Ekonomiczne, ekologiczne i wygodne — tak można podsumować walory pomp ciepła. Warto jednak rozwinąć tę myśl i wyjaśnić, w czym tkwi sukces:

  • pompy ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną, często oznaczaną jako klasa A+++ lub A++. To oznacza, że zużywają minimalną ilość energii elektrycznej, co przekłada się na ich ekonomiczność. W praktyce oznacza to, że zaledwie 1kWh pobranej energii elektrycznej pozwala na wytworzenie 4-5 kWh energii grzewczej.
  • Trwałość pomp ciepła jest związana z żywotnością jej głównego elementu, czyli sprężarki. Szacuje się, że sprężarka może działać przez około 10-15 lat. To przekłada się na ekonomiczny charakter tych urządzeń. Ich początkowy koszt podzielony przez liczbę miesięcy, gdy będą używane, zwykle nie jest wyższy niż innych urządzeń grzewczych, np. kotła gazowego.
  • Pompy ciepła w połączeniu z klimakonwerterem mogą działać w roliefektywnego systemu grzewczego oraz chłodzącego, umożliwiając regulację temperatury w budynkach zarówno zimą, jak i latem, przy minimalnym zużyciu energii.
  • Korzystanie z pomp ciepła przynosi korzyści środowiskowe, ponieważ nie emitują one spalin ani zanieczyszczeń. Dzięki nim powietrze jest znacznie czystsze.
  • Pompy ciepła są bezobsługowe i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Działają automatycznie, nie wymagają dostarczania paliwa ani obsługi paleniska, co eliminuje ryzyko poparzeń.
  • Jednostka wewnętrzna pompy ciepła typu split zajmuje tyle miejsca, co kocioł gazowy (ok. 1 metra kwadratowego) i nie potrzebuje specjalnego pomieszczenia do przechowywania opału.
  • Pompy ciepła typu split, takie jak te dostępne w ofercie Immergas, kwalifikują się do programów dofinansowania takich jak „Moje Ciepło” czy „Czyste Powietrze”, co może znacząco obniżyć koszty zakupu i instalacji.

Źródło online: https://portpc.pl/sprzedaz-urzadzen-grzewczych-ostro-hamuje-ale-rosnie-w-niej-udzial-pomp-ciepla-w-i-polroczu-2023-r-siegnal-on-60-w-segmencie-domow-jednorodzinnych/, dostęp: 31 stycznia 2024 r.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty