Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Białko roślinne to źródło protein pochodzenia roślinnego, które stanowi alternatywę dla powszechnie wykorzystywanego białka zwierzęcego. To skoncentrowane źródło cennych aminokwasów, które można znaleźć w żywności, a także dostarczać do ustroju wraz z suplementami diety.

Czym jest białko roślinne?

Białko to jeden z trzech makroskładników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. To wielkocząsteczkowy związek chemiczny, który jest zbudowany z reszt aminokwasowych, połączonych wiązaniami peptydowymi. Dostępne białka można podzielić ze względu na pochodzenie na białka roślinne i zwierzęce. Jak sama nazwa wskazuje, białka zwierzęce pozyskiwane są z produktów pochodzenia zwierzęcego, z kolei białka roślinne - z pokarmów pochodzenia roślinnego.

Konsumenci stosujący tradycyjną dietę, znacznie częściej sięgają po białko zwierzęce. I nie ma co się dziwić, białko pochodzenia zwierzęcego lepiej się trawi i przyswaja w organizmie człowieka, a dodatkowo stanowi źródło niezbędnych aminokwasów egzogennych. W codziennym jadłospisie warto uwzględniać jednak również białka roślinne, które odpowiednio skomponowane, mogą z powodzeniem zastępować białko zwierzęce, zaspokajać zapotrzebowanie na proteiny i umożliwiać właściwą pracę organizmu człowieka.

Białko roślinne, choć uważane jest za źródło mniej wartościowych protein, również może dostarczać do ustroju cenne aminokwasy, a co więcej, wyróżnia się bogactwem wartościowych składników odżywczych.

Źródła białka roślinnego

Białko roślinne można dostarczać do ustroju wraz z codziennym jadłospisem. Wegańskie proteiny można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego, takich jak m.in.:

· suche nasiona roślin strączkowych, m.in. soja, soczewica, groch,

· orzechy, m.in. orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy włoskie,

· nasiona, np. nasiona słonecznika, pestki dyni,

· zboża i pseudozboża, m.in. kasza gryczana, ryż brązowy, komosa ryżowa, amarantus.

Za cenne źródło białka roślinnego można uznać również wegańskie odżywki białkowe, które dostarczają do ustroju człowieka znaczne ilości pożądanego makroskładnika.

Białka roślinne - dla kogo?

Białko roślinne stanowi doskonałą alternatywę dla białka zwierzęcego, która może być wykorzystywana m.in. z uwagi na aspekt kulturowy, religijny, ideologiczny czy zdrowotny. Białka pochodzenia roślinnego mogą stanowić także ciekawe urozmaicenie diety wśród osób, które na co dzień stosują tradycyjny model odżywiania.

Wegańskie rozwiązania mogą sprawdzić się wśród osób stosujących diety roślinne, a także w gronie alergików czy osób, które borykają się z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego. To nietuzinkowa odmiana dla sportowców, ponieważ na białku roślinnym również można zbudować masę mięśniową.

Suplementy diety zawierające białka roślinne

Ponieważ białko roślinne cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób aktywnych fizycznie, na rynku suplementów diety coraz częściej można znaleźć wegańskie odżywki białkowe, takie jak m.in. izolat białka sojowego, izolat białka grochu, białko dyniowe, czy mieszanki zawierające kilka rodzajów białka roślinnego.

Odżywki proteinowe bazujące na białku roślinnym dostępne są w różnych wariantach smakowych i zwykle wyróżniają się bogatym profilem aminokwasowym, co sprawia, że zarówno weganie, jak i mięsożercy, którym zależy na niebanalnej odmianie codziennego menu, mogą z powodzeniem korzystać z preparatów tego typu.

Poszukując wysokiej jakości białka roślinnego, warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit. Proponowane przez producenta suplementy diety stanowią skoncentrowane źródło dobrze rozpuszczalnych protein i umożliwiają zaspokojenie potrzeb nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Artykuły sponsorowane

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty