Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki
  Autopromocja  
Zobacz

Co to znaczy atestowany plac zabaw? Czym różni się atest od certyfikatu? Skąd wiadomo, że wyposażenie, które chcemy kupić, będzie bezpieczne dla małych użytkowników? O czym mówią normy PN-EN 1176 i 1177? Kto wydaje certyfikaty bezpieczeństwa i jak przebiega proces certyfikacji? W tym artykule ujawniamy tajemnice, jakie kryją atestowane place zabaw dla dzieci.

Znaczenie certyfikowanych placów zabaw

Istnieją pewne normy, których przestrzeganie w procesie projektowania i produkcji urządzeń zabawowych, sprawia, że są one bezpieczne. Potwierdzenie spełnienia przez producenta tych wymogów stanowią atesty oraz certyfikaty. Jaka jest między nimi różnica?

Wiele osób odpowie, że żadna, bo na co dzień tych dwóch pojęć używa się zamiennie. Będąc jednak precyzyjnym, nie są one tym samym. Certyfikat wydawany jest na całe urządzenie, natomiast atest na jakieś konkretny materiał, który wykorzystano w procesie produkcji. Atestowany plac zabaw to np. taki, do którego produkcji zastosowano nietoksyczne tworzywo syntetyczne.

Zamieszanie wzbudza też czasami stosowane pojęcie "deklaracja zgodności". Jest to dokument wydany przez producenta (a nie niezależną instytucję!), w którym deklaruje on na własną odpowiedzialność, że wyprodukowane przez niego urządzenia powstały zgodnie z normą PN-EN 1176.

Jakie to ma znaczenie, czy dany obiekt posiada jakiś certyfikat bądź atest? W przypadku publicznych placów zabaw kluczowe są certyfikaty potwierdzające zgodność poszczególnych urządzeń zabawowych z normą PN-EN 1176 oraz nawierzchni z normą PN-EN 1177. Prawo budowlane nakłada na inwestorów obowiązek montowania w miejscach ogólnodostępnych wyłącznie certyfikowanego wyposażenia.

Proces certyfikacji placów zabaw

Producent, który chce uzyskać certyfikat bezpieczeństwa na oferowane przez siebie produkty, powinien się z tym zwrócić do uprawnionej, niezależnej jednostki. Wnioski o wydanie takiego akredytowanego certyfikatu przyjmują m.in. Instytut Nadzoru Technicznego, Centrum Kontroli Placów Zabaw, Ośrodek Badań Atestacji i Certyfikacji, Europejskie Centrum Jakości i Promocji.

W procesie certyfikacji dokonywana jest szczegółowa ocena dokumentacji przedstawionej przez przedsiębiorstwo (m.in. rysunków technicznych, kart produktów, instrukcji użytkowania, wzorów tabliczek znamionowych) oraz kontrola WTO (warunków techniczno-organizacyjnych) w samym zakładzie produkcyjnym. Należy wykazać, że istnieją warunki do zapewnienia stabilnej produkcji oraz odpowiedniej jakości produkowanego wyposażenia na place zabaw.

Badana jest zgodność każdego urządzenia z obowiązującą normą oraz jego wytrzymałość. Gdy już wszystkie testy zostaną przeprowadzone, a ich wynik będzie zadowalający, zapadnie decyzja o wydaniu certyfikatu. Przez następne lata mają miejsce coroczne kontrole w nadzorze (są one zależne od programu certyfikacji).

Wybór wyposażenia dla certyfikowanych placów zabaw

Certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci to gwarancja najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Montaż urządzeń z certyfikatem zgodności z normą PN-EN 1176 jest obowiązkowy w przypadku obiektów publicznych, ale warto je zakupić, nawet jeśli chcemy zaaranżować plac zabaw do użytku prywatnego. W grę wchodzi w końcu bezpieczeństwo dzieci. Gdzie kupić urządzenia zabawowe z certyfikatem? Jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów jest firma Activeline z Lublina - warto zapoznać się z jej ofertą wyposażenia placów zabaw.

Inwestowanie w spokój: wartość certyfikowanych placów zabaw

Certyfikowany lub atestowany plac zabaw to inwestycja w bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym regulacjom prawnym określającym wymogi, według których urządzeniom i nawierzchniom nadawane są certyfikaty.

Norma PN-EN 1176 składa się z kilkunastu części odnoszących się do wyposażenia placów zabaw. PN-EN 1176-1 zawiera ogólne wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń, natomiast następne części (od 2 do 6) odnoszą się już konkretnie do poszczególnych rodzajów konstrukcji zabawowych. I tak norma:

  • PN-EN 1176-2: dotyczy huśtawek.
  • PN-EN 1176-3: dotyczy zjeżdżalni instalowanych na stałe.
  • PN-EN 1176-4: dotyczy kolejek linowych wykorzystujących w trakcie zjazdu prawo grawitacji.
  • PN-EN 1176-5: dotyczy karuzel.
  • PN-EN 1176-6: dotyczy urządzeń kołyszących (także huśtawek wagowych).
  • W części PN-EN 1176-7 znajdują się natomiast wytyczne dotyczące instalowania, sprawdzania, konserwacji i eksploatacji urządzeń na publicznych placach zabaw. Zawiera ponadto wymogi w zakresie poprawnego prowadzenia dokumentacji placu zabaw, sprawdzania stanu technicznego obiektu itp.
  • PN-EN 1176-10: to dodatkowe wymogi bezpieczeństwa oraz metody badań całkowicie obudowanych urządzeń do zabaw (chodzi tu o place zabaw zamknięte, przeznaczone dla dzieci do lat 14, instalowane na stałe wewnątrz i na zewnątrz budynków).
  • Ostatnia część, PN-EN 1176-11, dotyczy sieci przestrzennej (wymagania odnośnie bezpieczeństwa instalowanych na placach zabaw przestrzennych konstrukcji linowych, np. mostków linowych, piramid do wspinaczki itp.).
  • Z kolei norma PN-EN 1177 odnosi się do nawierzchni amortyzujących na place zabaw. Można w niej znaleźć ogólne wymogi dotyczące tego typu podłoży oraz metody wyznaczania krytycznej wysokości upadku i określania stopnia wytłumienia uderzenia o nawierzchnię.

Osobom zainteresowanym tą tematyką polecamy również znakomity artykuł o certyfikatach na placu zabaw, który opublikowała firma Activeline na swoim blogu.

Długoterminowe bezpieczeństwo

Bez wątpienia certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci przez dłuższy czas pozostają bezpieczne. Dzieje się tak dlatego, że zostały wykonane z najlepszych jakościowo materiałów, zastosowano w nich rozwiązania zapewniające trwałość i porządnie zabezpieczono przed oddziaływaniem różnych niszczycielskich czynników.

Co za tym idzie, takie konstrukcje rzadziej ulegają uszkodzeniom i awariom, a przecież zły stan techniczny urządzeń to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków na placach zabaw. Kupując atestowany plac zabaw, można też zaoszczędzić na naprawach i renowacjach, bo po prostu nie będą one tak często potrzebne.

Korzyści z certyfikowanych placów zabaw dla dzieci

Certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci to pewność, że bawiące się dzieci nie będą miały styczności z żadnymi materiałami, które są toksyczne lub w jakikolwiek inny sposób stanowią zagrożenie dla zdrowia. Na przykład w przypadku piaskownicy istotny jest zakup atestowanego piasku. Ma on odpowiednią wielkość ziarna - zbyt drobnoziarnisty mógłby wywoływać problemy z drogami oddechowymi.

Certyfikowany i atestowany plac zabaw będzie miał odpowiednią wytrzymałość. Jego wyposażenie zostało profesjonalnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa użytkowania - dziecko podczas zabawy nie powinno się zranić, utknąć w jakichś elementach urządzenia ani zakleszczyć się w nim.

Projektowanie bezpiecznego otoczenia: certyfikowane place zabaw

Projektowanie bezpiecznych obiektów rekreacyjnych dla najmłodszych użytkowników nie jest sprawą prostą. Istnieją pewne pułapki, na które musi uważać producent oferujący certyfikowane lub atestowane place zabaw dla dzieci. Stosunkowo częstym problemem są zmiany konstrukcji urządzenia, którego prototyp otrzymał już certyfikat zgodności z normą.

Na etapie produkcji czy nawet montażu czasem pojawia się pomysł wprowadzenia jakichś modyfikacji, np. dodania czy usunięcia jakiegoś elementu lub zmiany jego położenia. Może to skutkować utratą zgodności z normą, nawet jeśli zmiana wydaje się nieistotna, bo polega np. na dołożeniu jednego drążka. Podobnie jest w sytuacji, gdy to użytkownik samodzielnie coś zmodyfikuje w urządzeniu.

Co ciekawe, zmiana konfiguracji poszczególnych części certyfikowanej konstrukcji, też może spowodować utratę zgodności z normą. W procesie projektowania nierzadko zachodzi potrzeba dostosowania wyposażenia do przestrzeni dostępnej na placu zabaw. Sprawia to problemy, szczególnie gdy wolne miejsce ma dość niestandardowy kształt. Projektant wykazuje się w takim przypadku kreatywnością i np. umieszcza zjeżdżalnię z innej strony niż to było pierwotnie planowane.

Może wówczas dojść do niezachowania odpowiednich stref bezpieczeństwa i urządzenie zaczyna stwarzać zagrożenie dla użytkowników. To jeden z powodów, dla których certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci należy zamawiać jedynie u profesjonalistów. Po czym poznać przedsiębiorcę, któremu można zaufać? Przede wszystkim po świetnych opiniach klientów i długiej obecności na rynku. Dobrym przykładem może być firma Activeline, która funkcjonuje już ponad 10 lat i ma na koncie setki udanych realizacji.

Renomowane przedsiębiorstwa zatrudniają też fachowe ekipy montażowe, dzięki którym można mieć pewność, że poszczególne elementy konstrukcji zostaną zainstalowane zgodnie z planem. Doświadczony montażysta często jest w stanie wychwycić nawet ewentualne niezgodności urządzeń z obowiązującymi normami.

Jak zatem widać, aby zapewnić bezpieczeństwo bawiącym się dzieciom, nie wystarczy zakupić certyfikowany czy atestowany plac zabaw. Znaczenie ma to, od kogo go kupujemy, jaki poziom usług oferuje dana firma. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak wybrać bezpieczne wyposażenie na plac zabaw to przeczytasz o tym w innym artykule.

Podsumowanie artykułu

Atestowany plac zabaw nie jest dokładnie tym samym, co certyfikowany plac zabaw, choć pojęć tych w języku potocznym używa się zamiennie. Każde urządzenie zabawowe montowane w miejscu publicznym musi mieć dokument potwierdzający zgodność z normą PN-EN 1176, natomiast nawierzchnia - PN-EN 1177. Takie certyfikaty wydaje akredytowana jednostka certyfikująca, po spełnieniu przez producenta urządzenia szeregu wymogów.

Jednak nawet certyfikowane i atestowane place zabaw dla dzieci mogą nie być w pełni bezpieczne, jeśli projektant urządzeń czy montażysta popełni jakieś błędy. Aby uniknąć takich sytuacji, zawsze warto wybierać wyposażenie od renomowanych firm. Inwestycja w bezpieczeństwo zawsze zwróci się nam z nawiązką!

Materiał powstał we współpracy z Activeline - lubelskim producentem, którego certyfikowane urządzenia można znaleźć na placach zabaw w całej Polsce.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty