L4 online – co warto wiedzieć o tym dokumencie?
Potrzebujesz usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy ze względu na swój stan zdrowia? W takim wypadku z pomocą przyjdzie Ci L4 online. Jest to elektroniczna wersja tradycyjnego zwolnienia, która jest generowana w specjalnym systemie informatycznym i przesyłana na platformę PUE ZUS oraz do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych. W rezultacie chorzy, którym on przysługuje, nie muszą – jak to miało miejsce w przeszłości – zanosić go osobiście swojemu pracodawcy. Warunkiem jego otrzymania jest regularne opłacanie składek chorobowych.
Ze zwolnienia online skorzystają zarówno osoby chore, jak i te, które muszą zapewnić opiekę członkowi rodziny – np. osobie starszej lub dziecku. Lekarz wystawia je, jeśli pacjent nie wyczerpał jeszcze limitu dni przysługujących w ramach ubezpieczenia chorobowego. W przypadku choroby własnej są to aż 182 dni. Warto jednak pamiętać, że ostateczna decyzja co do wystawienia L4 należy do lekarza konsultującego – może on odmówić Ci wypisania takiego dokumentu, jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych lub prawnych.
Jak sprawdzić swoje e zwolnienie?
Dzięki rozwojowi technologii sektor medyczny już dawno zrezygnował z wystawiania druków papierowych. Jako że wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu informatycznego, masz dostęp nie tylko do aktualnych dokumentów, ale również tych wystawionych w przeszłości. Jak uzyskać do nich wgląd? Wystarczy, że zalogujesz się do swojego osobistego konta PUE ZUS lub skorzystasz z IKP, czyli Internetowego Konta Pacjenta, gdzie znajdziesz całą swoją historię medyczną.
Jakie informacje są potrzebne do wystawienia L4 online?
Jakie informacje należy podać lekarzowi podczas e-wizyty, żeby dostać zwolnienie online? W pierwszej kolejności odpowiesz na pytania dotyczące Twojego samopoczucia i stanu zdrowia. Zwykle wystarczy jedynie odbycie dogłębnego wywiadu ze specjalistą. Oczywiście – w niektórych sytuacjach – to wyniki badań laboratoryjnych lub obrazowych stanowią podstawę do wypisania nie tylko e zwolnienia, ale także e recepty czy e skierowania. Aby zdobyć e-ZLA, podaj specjaliście swój numer PESEL. Pozostałe informacje, tj. adres pacjenta i dane płatnika składek, pobierze on z systemu.
Wizyta w gabinecie lekarskim a teleporada – otrzymaj e zwolnienie w 15 minut!
W wielu przypadkach wystawienie e zwolnienia nie wymaga wizyty w gabinecie lekarskim. Pojawienie się na rynku porad telemedycznych sprawia, że możesz ubiegać się o nie bez wychodzenia z domu. Twoje samopoczucie pogorszyło się na tyle, że nie jesteś w stanie udać się do najbliższej przychodni? Sprawujesz opiekę nad chorym dzieckiem? A może zwyczajnie nie chcesz przebywać z innymi pacjentami w ciasnej poczekalni? W takim razie nie zwlekaj i zarejestruj się na e-wizytę!
Masz problemy z zapisaniem się na rozmowę telefoniczną u swojego lekarza rodzinnego? Jeśli tak, postaw na konsultację oferowaną przez platformę telemedyczną, taką jak Med24. Rejestracja trwa krócej niż 2 minuty i umożliwia uzyskanie L4 online w zaledwie kwadrans. Usługa ta jest dostępna nie tylko w dni powszednie, ale również w niedziele i święta.
Jak przebiega teleporada? Niewiele odbiega ona od wizyty w gabinecie lekarskim. Specjalista dogłębnie przeanalizuje Twoje symptomy i – gdy zajdzie taka konieczność – poprosi Cię o przesłanie stosownej dokumentacji medycznej oraz zada dodatkowe pytania, np. te dotyczące Twojej historii choroby.