Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Olej z czarnuszki wykazuje się bardzo dużym potencjałem prozdrowotnym. Jego regularne spożywanie, jak również stosowanie bezpośrednio na skórę pomaga w zwalczaniu lub łagodzeniu objawów wielu dolegliwości. Nie bez powodu polecany jest osobom, które zmagają się z alergiami o różnym charakterze. Dlaczego warto sięgnąć po dobrej klasy olej z czarnuszki? Sprawdźmy!


Czym jest olej z czarnuszki - co warto o nim wiedzieć?

Czarnuszka to z łac. Nigella sativa (N. sativa) jednoroczna roślina ozdobna. Jest dość niepozorna - niewysoka. Z białymi, niebieskimi lub różowymi kwiatami. Okazuje się jednak, że ma olbrzymi potencjał zdrowotny. Tłoczony z niej olej jest zbawienny dla naszego organizmu, a w szczególności w sezonie jesienno-zimowym i wówczas, kiedy borykamy się z alergią.

Czarnuszka znana jest również jako kolendra rzymska, czarny kminek jak również czarny kumin. Jej nasiona mają charakterystyczny, czarny kolor. Wyróżniają się smakiem, a dokładniej korzenną nutą w duecie z ostrością. Do tego dochodzi intensywny aromat.

Stawiając na dobrej klasy oleje tłoczone na zimno wprowadzamy do diety produkty, którym dużo mogą zawdzięczać zarówno organizmy dzieci, jak i osób dorosłych. Aby jednak tak się stało, koniecznie zwróćmy uwagę na ważne aspekty, takie jak informacja, czy olej rzeczywiście jest tłoczony w ten sposób. Ów proces to gwarancja, że sięgamy po dużą ilość składników odżywczych w pakiecie z naturalnym smakiem nasion czarnuszki. Ponadto w dobrym składzie na próżno szukać konserwantów i sztucznych dodatków. Natura odgrywa w nim kluczową rolę.

Właściwości oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki warto stosować niezależnie od wieku. Działa z korzyścią dla naszego organizmu, i co ważne, wielokierunkowo. Jest cennym wsparciem dla m.in. układu immunologicznego. Przy jego regularnym spożywaniu można również zauważyć poprawę w wyglądzie skóry.

W składzie dobrej klasy produktu znajdziemy olej, białko (w tym aminokwasy), alkaloidy czy też saponiny. Nieocenioną rolę odgrywa również tymochinon - olejek eteryczny, który ma ogromny potencjał prozdrowotny. Oprócz tego możemy liczyć na moc witamin, minerałów czy zdrowych węglowodanów.

Olej z czarnuszki to także cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, wśród których wyróżniamy m.in. kwas linolowy, oleinowy, stearynowy, palmitynowy czy też eikozadienowy. Kluczem do sukcesu jest jednak postawienie na olej z czarnuszki, który nie jest rafinowany, ani filtrowany. Dzięki temu zachowuje on wszystkie swoje cenne właściwości.

Warto pamiętać o tym, że olej z czarnuszki od najlepszych producentów polecany jest osobom zmagającym się z problemami żołądkowo-jelitowymi. Ponadto jest cennym wsparciem w odchudzaniu, a do tego przyczynia się do obniżenia poziomu "złego cholesterolu” we krwi (LDL). Wykazuje również skuteczność w obniżaniu ciśnienia tętniczego, co jest ważnym czynnikiem w profilaktyce chorób serca i układu sercowo-naczyniowego.

Po olej z czarnuszki warto również sięgać przy problemach z prawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Jego systematyczne spożywanie reguluje poziom TSH, czyli hormonu, który mówi nam o tym, czy gruczoł działa bez zarzutu, czy też wymaga interwencji specjalisty.

Co ciekawe, nie można odmówić mu również korzystnego wpływu na kondycję naszej skóry. Zawarty w nim kwas linolowy pomaga w odbudowie warstwy lipidowej naskórka, która chroni przed utratą wody. Nie bez powodu stosowany jest w pielęgnacji całego ciała - również twarzy. Warto smarować nim np. bruzdy czy zmarszczki, co może przyczynić się do ich wygładzenia.

Nie bez znaczenia pozostaje także rola oleju z czarnuszki w walce z objawami atopowego zapalenia skóry (AZS) i łuszczycy. Aplikowany bezpośrednio na zmiany pomaga w ich złagodzeniu, co przynosi prawdziwą ulgę.


Olej z czarnuszki na alergię - czy to dobry wybór?

Zarówno olej z czarnuszki dla dzieci, jak również preparaty dedykowane osobom dorosłym są zbawienne dla alergików. Sięgając po tłoczone na zimno dostarczamy organizmowi istną bombę bioaktywnych składników. W praktyce mowa o nienasyconych kwasach tłuszczowych, które wykazują działanie antyoksydacyjne.

Olej z czarnuszki zawdzięcza właściwości antyalergiczne olejkom eterycznym, które zawarte są w jej ziarnach. Na tapet należy wziąć głównie tymochinon (im go więcej w oleju, tym zdecydowanie lepiej!). To właśnie jemu przypisywane są między innymi właściwości, które zmniejszają reakcje alergiczne na pyłki roślin. Ponadto działa on przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Nie bez znaczenia pozostaje również duże wsparcie dla układu odpornościowego. Olej z czarnuszki mocno przyczynia się do tego, że mniej agresywnie reaguje on na alergeny poprzez blokowanie wytwarzania histaminy.

Udowodniono, że olej z czarnuszki wspomaga kurację przeciwalergiczną u osób, które zmagają się z alergicznym nieżytem nosa. Co więcej, jest on także pomocny wówczas, kiedy zmagamy się z atopowym zapaleniem skóry. Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo pomocny w łagodzeniu objawów alergii skórnych poprzez redukcję stanu zapalnego w duecie ze zmniejszeniem reakcji organizmu na alergeny. Przynosi skórze ulgę, łagodzi podrażnienia, zmniejsza świąd i zaczerwienienia. Jest również sprzymierzeńcem walki z łuszczycą czy też egzemą.

W jaki sposób stosować olej z czarnuszki? Można z powodzeniem przyjmować go doustnie, bądź też nakładać go miejscowo na skórę. Należy pamiętać, że jego smak jest dość intensywny, więc jeśli chcemy odrobinę go zniwelować, może pojawić się na łyżeczce w towarzystwie miodu, syropu czy też soku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać go do posiłku.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty