Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  autopromocja  
Zobacz
  ogłoszenie  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Jak wygląda rynek najmu w Szczecinie? W jakie nieruchomości opłaca się zainwestować? Kto poszukuje mieszkania na wynajem i jakie lokalizacje cieszą się największym zainteresowaniem wśród najemców?

Stolica województwa zachodniopomorskiego przyciąga nie tylko nowych mieszkańców, ale także inwestorów, którzy szukają mieszkań na wynajem. Miasto o dużym potencjale rozwojowym jest chętnie wybierane przez studentów oraz osoby podejmujące pracę. Jako najważniejszy ośrodek regionu Szczecin posiada wszystkie udogodnienia charakterystyczne dla większych miast jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Równocześnie oferuje atrakcyjne nieruchomości w niższych cenach, co stwarza korzystną sytuację dla osób, które chcą kupić mieszkanie pod wynajem.

Rynek nieruchomości w Szczecinie

Szczecin posiada zróżnicowaną ofertę mieszkań. Dobrze rozwinięta infrastruktura, zabytkowe centrum oraz duża ilość terenów zielonych sprawia, że osoby inwestorzy i osoby zainteresowane wynajmem mieszkania mogą wybierać między nowoczesnymi apartamentami, klimatycznymi mieszkaniami w kamienicy oraz kameralną zabudową szeregową lub jednorodzinną. Są to zarówno mieszkania o wysokim standardzie, jak i lokale w zabytkowych budynkach lub blokach z wielkiej płyty, które świetnie nadają się na flipping.

Ile kosztują mieszkania na sprzedaż w Szczecinie? Średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego to niecałe 12 tys. zł za metr kwadratowy. Tradycyjnie najdroższe są najmniejsze mieszkania, których średnia cena wynosi 13 tys. zł za mkw. Nieco taniej zapłacimy za większy lokal 3 lub 4-pokojowy ze średnią ceną 11 tys. zł za mkw. Podobnie plasują się ceny mieszkań od dewelopera. Według danych serwisu rynekpierwotny.pl średnia cena nowego lokum to 12 228 zł za mkw.

Większa rozbieżność cenowa występuje w cenach najmu. To właśnie tutaj zaczyna się cała kalkulacja, która pozwoli nam ocenić atrakcyjność i potencjał inwestycyjny danej nieruchomości. Ile trzeba będzie za nią zapłacić i jak duży czynsz możemy nałożyć na najemców. Z pomocą przychodzą dane serwisu gethome.pl, według których średni koszt wynajmu mieszkania 1 pokojowego to 2 tys. zł, koszt wynajmu średniego mieszkania 2 lub 3-pokojowego to 3 tys. zł, a ceny najmu większych metraży np. 4 pokoje lub więcej zaczynają się od 4 tys. zł. Na to ile realnie będziemy w stanie wziąć za wynajem danego miejsca oprócz metrażu, wpływa także lokalizacja i standard wykończenia mieszkania oraz stan techniczny i estetyka budynku, w jakim się znajduje. W jaką nieruchomość warto zainwestować, aby zyskać jak najszybszy zwrot wydanego kapitału i zacząć zarabiać? Oto kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę.

W jakie mieszkanie warto zainwestować?

Osoby kupujące nieruchomość na użytek konsumencki cenią sobie zwłaszcza nowe inwestycje w zielonych dzielnicach miasta. Atrakcyjne osiedla deweloperskie powstają m.in. w Warszewie, Pogodnie i Krzekowie, które uważane są mieszkańców Szczecina najlepsze miejsca do mieszkania. Zgoła inaczej wygląda to z perspektywy inwestora, który planuje zakup mieszkania na wynajem. Tu liczy się szybki zwrot inwestycji i czynniki, które sprawiają, że mieszkanie będzie łatwo wynająć. Optymalnym rozwiązaniem będzie więc kawalerka w centrum Szczecina. Co prawda w mieście powstaje wiele apartamentów z mieszkaniami o wysokim standardzie, jednak najemcom często zależy na bliskości centrum oraz mniejszym mieszkaniu idealnym dla pary lub singla. W tej grupie znajdują się przede wszystkim studenci, osoby młode oraz pracownicy korporacji nastawieni na samodzielny wynajem oraz kulturalno-rozrywkową ofertę miasta. Małe mieszkanie w centrum łatwo także wynająć krótkoterminowo. Szczecin jako jedno z najstarszych miast w Polsce jest chętnie odwiedzany przez turystów. Bliskość granicy z Niemcami sprawia, że przyjeżdża tu także wiele obcokrajowców, zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych.

W ofercie mieszkań na wynajem https://gethome.pl/mieszkania/do-wynajecia/szczecin-i-okolice/ znajdują się także większe mieszkania 2 lub 3-pokojowe o powierzchni około 55 mkw chętnie wybierane są przez młode małżeństwa lub rodziny z małymi dziećmi. W tym przypadku odległość od centrum nie jest aż tak istotna. Ważny jest dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej oraz bliskość przedszkola, żłobka, czy szkoły podstawowej. Tradycyjne osiedla mieszkalne znajdują się m.in. w dzielnicach Północ i Zachód oraz na Prawobrzeżu. Wybór takiego mieszkania dla inwestora często oznacza mniejszy koszt niż zakup nawet niewielkiego lokalu w centrum. Równocześnie może liczyć na najemców, którzy zapewnią mu stabilny dochód z nieruchomości oraz, którzy są potencjalnie mniej problematyczni niż studenci czy osoby wynajmujący lokal krótkoterminowo.

Najciężej na pewno wynająć duże mieszkania. Przestronne, luksusowe lokale w apartamentowcach są typem mieszkań, na które szczeciński najemca nie jest jeszcze przygotowany, przez co zainteresowanie takim lokalem jest niskie. Duże mieszkania w starszych budynkach mogą natomiast być dobrym wyborem dla inwestorów, którzy poszukują okazji cenowych i chcą wynająć mieszkanie większej liczbie osób, np. dzieląc je na poszczególne pokoje. Niski koszt zakupu mieszkania do remontu pozwala na przeprowadzenie prac, które pozwolą dostosować go do potrzeb najemców i osiągnąć optymalny zwrot z inwestycji.

Artykuły sponsorowane

12345
   
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty