Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Jedno z najczęściej zadawanych pytań w kontekście importu samochodów ze Stanów Zjednoczonych dotyczy ostatecznych kosztów. Sprowadzanie aut z USA, czy się opłaca? Eksperci są zgodni, że w ten sposób można zaoszczędzić 30%, a w niektórych przypadkach nawet 40% względem zakupu pojazdu z rynku europejskiego. Brzmi jak niesamowita okazja, która wielu kierowcom może się wydać zbyt dobra, by była prawdziwa. Czy warto sprowadzać auta z USA i ile realnie można na tym zyskać? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Sprowadzanie aut z USA – czy się opłaca?

O imporcie aut z USA nie mówi się już w kategorii fanaberii dla najbogatszych kierowców, którzy w zaciszu swoich rezydencji zbierają kolekcje unikatowych skarbów amerykańskiej motoryzacji. Oczywiście sprowadzanie samochodów z Ameryki można rozpatrywać w kategorii drogiego hobby, natomiast nie jest to w żadnym wypadku reguła. Okazuje się, że bogactwo tamtejszego rynku pozwala działać na nim także osobom, które szukają nowego auta do jazdy na co dzień – ale są coraz bardziej przytłoczeni cenami samochodów w Europie.

Import aut z USA to doskonała alternatywa dla zakupu pojazdu (o takich samych lub bardzo zbliżonych parametrach) z rynku europejskiego. Niestety w ostatnich latach ceny samochodów wystrzeliły w górę, co przełożyło się na zdecydowanie niższe zainteresowanie odbiorców. Część kierowców musiała zrezygnować z wymiany auta z powodów czysto finansowych. Nawet najtańsze marki – do tej pory znane z produkcji modeli w bardzo przystępnych cenach – zaskoczyły kosmicznymi wręcz cenami nowych egzemplarzy.

W obliczu rosnących cen i zmian związanych z ograniczaniem emisyjności forsowanych przez Unię Europejską sporo kierowców zaczęło rozglądać się za innymi możliwościami kupna samochodu. I tak oto lądujemy w Stanach Zjednoczonych, gdzie wybór modeli jest przebogaty, a ceny niskie jak nigdzie indziej. Czy opłaca się sprowadzać auta z USA? Są one zwykle tańsze niż europejskie odpowiedniki, a przy tym często oferują znacznie lepsze wyposażenie. A plusy wcale się na tym nie kończą.

Czy warto sprowadzać auta z USA – dlaczego amerykańskie samochody są tańsze?

Musisz wiedzieć, że sprowadzanie samochodów ze Stanów Zjednoczonych cieszy się w ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem. Z czego to wynika? Głównie z korzystnych cen – często są one na tyle niskie, że decyzja o ściągnięciu danego modelu wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Brzmi absurdalnie? Możesz tak myśleć z dwóch powodów:

  • Być może usłyszałeś/aś opinie, że import aut z USA jest bardzo skomplikowaną i drogą opcją, na którą mogą sobie pozwolić tylko nieliczni.
  • Nigdy wcześniej nie sprowadzałeś/aś auta bezpośrednio z rynku amerykańskiego – nie wiesz więc, jak to zrobić, pojawiają się obawy, że auto nigdy do Ciebie dotrze, zostaniesz oszukany itd.

Sprowadzanie aut z USA – czy się opłaca? Przeanalizujmy ten temat na spokojnie, by każdy mógł samodzielnie wyciągnąć wnioski.

Duży popyt, jeszcze większa podaż

Amerykański rynek motoryzacyjny jest bardzo konkurencyjny i oferuje mnóstwo różnych marek i modeli na rynku wtórnym. Duża podaż oznacza znacznie niższe ceny, co jest świetną informacją dla kierowców, także z Europy. Dzięki temu mogą oni sprowadzić swoje wymarzone auto w dobrym stanie technicznym dosłownie za ułamek ceny.

Niższe podatki

W Polsce opłaty podatkowe to aż 30-40%. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych podatki są z reguły dużo niższe, a w niektórych stanach w ogóle nie obowiązują rynku motoryzacyjnego.

Ujednolicona biurokracja

Dzięki tzw. centralizacji handlu samochody w USA są tańsze niż w Europie. Wynika to z faktu, iż poszczególnych stanach obowiązują identyczne lub bardzo podobne normy biurokratyczne, a poza tym – co oczywiste – wszędzie mówi się po angielsku. Odchodzi więc konieczność tłumaczenia papierologii i korzystania z usług tłumaczy przysięgłych, a opłaty związane z niezbędną biurokracją ograniczone są do minimum.

Brak rygorystycznych norm dotyczących emisji

Wprowadzane przez UE normy związane z ograniczaniem emisji spalin wymuszają niejako na producentach wprowadzanie koniecznych zmian w projektach samochodów – a to oczywiście podnosi ostateczne koszty. W USA nie ma tak restrykcyjnych ograniczeń, przez co auta są tańsze w produkcji.

Koszty dodatkowe wcale nie są tak wysokie

Jeśli chodzi o koszt sprowadzenia auta z USA, do ceny samego samochodu należy jeszcze doliczyć kilka innych wydatków, m.in.:

  • opłaty celne;
  • podatki;
  • akcyzę;
  • koszty transportu.

Nawet dodając je do początkowej kwoty zakupu auta, wychodzi na to, że import jest znacznie tańszy, niż nabycie pojazdu na miejscu w Polsce.

Sprowadzanie aut z USA – czy się opłaca? Podsumowanie

Czy warto sprowadzać auta z USA? Posłużmy się przykładem – jeśli chcesz nabyć używany samochód za ok. 100 000 zł w Polsce, sprowadzenie podobnego modelu (często z lepszym wyposażeniem) wyjdzie Ci ok. 20 000-25 000 zł taniej. I to nawet po uwzględnieniu wszystkich dodatkowych opłat, w tym ewentualnych drobnych napraw blacharskich. Brzmi świetnie, prawda?

W przygotowaniu tego tekstu pomógł Krzysztof Mikołajczyk z firmy Flycars – profesjonalnej firmy zajmującej się importem aut z USA dla klientów indywidualnych i firmowych.

Przeczytaj także: Jak uniknąć pułapek podczas importu aut z USA? Praktyczne porady.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty