Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Kwestia zatkanego ucha to jeden z powodów częstych wizyt w gabinecie laryngologicznym. Jest to dosyć uciążliwy problem, a przyczyn odczuwanego w uchu dyskomfortu może być wiele. Niektóre z nich są dosyć powszechne i proste w wyeliminowaniu. Inne natomiast mogą świadczyć o poważniejszych schorzeniach kłopotach zdrowotnych. W jaki sposób objawia się zatkane ucho? Jakie mogą być jego przyczyny? Jak wygląda diagnostyka?

Przyczyny zatkanego ucha

Wybór odpowiedniej metody leczenia i znalezienia rozwiązania, co na zatkane ucho będzie najlepsze, zależy od ustalenia przyczyny tego stanu. Co może powodować ten problem?

Jedną z przyczyn zatkanego ucha może być tak zwany korek woszczynowy. Jest to czop powstający z wydzieliny gruczołów łojowych, która wraz ze złuszczającym się naskórkiem tworzy trudny do samodzielnego usunięcia korek. Stosowanie w takiej sytuacji patyczka może dodatkowo pogorszyć ten stan i przesunąć czop w głąb ucha.

Innym powodem jest podrażnienie ucha np. przez dostanie się do niego wody. Z jednej strony może ona powodować dodatkowe pęcznienie korka woszczynowego, co jeszcze bardziej pogłębia dolegliwości. Z drugiej strony sama w sobie potęguje podrażnienia, które mogą wzmagać produkcję woskowiny. Woda zwiększa ponadto poziom wilgotności w uchu, co dodatkowo sprzyja rozwojowi infekcji o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym.

Należy także wspomnieć o infekcjach górnych dróg oddechowych, czyli np. katarze, który jest siedliskiem bakterii i innych drobnoustrojów. Jeżeli dojdzie do dalszego rozwoju infekcji i zaatakowania innych tkanek, dyskomfort dotyczący zatkania ucha może być z tym powiązany.

Zatkane ucho to również niekiedy objaw przerośniętych migdałków gardłowych, reakcji alergicznych nosa, zapalenia zatok i polipów.

Czym objawia się problem zatkanego ucha?

Zatkane ucho potrafi być bardzo dokuczliwym problemem, który w pewnym stopniu wpływa na codzienne funkcjonowanie. Gdy ucho jest zatkane, osoba z tą przypadłością może doświadczać problemów ze słuchem, odbiorem dźwięków z otoczenia, co skutkuje szumem, a nawet i bólem głowy. Niektórzy skarżą się na uczucie pełności ucha, drobne dolegliwości bólowe, a niekiedy nawet i zawroty głowy, które utrudniają utrzymanie równowagi.

W zależności od przyczyny objawy mogą być różnorodne. Mowa tutaj chociażby o świądzie, obrzęku (jeżeli powodem jest zapalenie skóry), a nawet nudnościach i wymiotach, gdy zatkane ucho jest konsekwencją np. choroby Meniera.

Gdy dojdzie do zatkania ucha, może pojawić się trudność w odbiorze dźwięków, ale i również ich zniekształcenie. Niekiedy pojawia się wydzielina z ucha czy słyszalny pogłos przypominający echo.

Diagnostyka zatkanego ucha

To ważne, aby do omawianego problemu podejść poważnie i nie bagatelizować uciążliwych objawów. Jeżeli stosowanie kropli na dokuczliwe dolegliwości nie jest pomocne, należy umówić się na wizytę u laryngologa.

Podczas konsultacji lekarz zapyta o problem i towarzyszące mu objawy. Następnie, po wykonanym wywiadzie medycznym, może przejść do badania fizykalnego z zastosowaniem odpowiednich urządzeń i narzędzi. Jednym z nich jest otoskop, który umożliwia ocenę zdrowotną stanu ucha i upewnienie się co do kondycji samej błony bębenkowej.

Może również zdecydować się na przeprowadzenie testów słuchu, czy zlecić dokładniejsze badanie, jak chociażby tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Niekiedy przyczyną zatkanego ucha mogą być problemy zdrowotne niewidoczne na pierwszy rzut oka.

Od przebiegu diagnostyki będzie zależeć rodzaj leczenia, zastosowanych leków czy dalsze, bardziej zaawansowane postępowanie — również w zakresie innych dziedzin medycyny. W najtrudniejszych przypadkach potrzebne są interwencje chirurgiczne.

To niezwykle ważne, by odpowiedzialnie podejść do omawianego problemu zatkanego ucha. Nieodpowiednie leczenie na własną rękę w dłuższej perspektywie czasu może powodować pogorszenie się dolegliwości, a nawet nieodwracalną utratę słuchu.





Źródła:

https://lix.com.pl/jak-odetkac-ucho-bez-pomocy-specjalisty/#kiedy-zatkane-ucho-powinien-obejrzec-specjalista

https://diag.pl/pacjent/artykuly/zatkane-ucho-przyczyny-objawy-oraz-domowe-sposoby-na-zatkane-uszy/

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/lista/88673,uczucie-zatkanego-ucha

https://lix.com.pl/zatkane-ucho-co-stosowac-jak-je-odetkac/#Zatkane-ucho-co-zrobic-gdy-dyskomfort-nie-mija

LIX krople do uszu

Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.

Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.

Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

LIX/15725/04/24

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty