Sprzęt AGD — przede wszystkim energooszczędny
Różnorodność modeli, w jakich dzisiaj występują artykuły gospodarstwa domowego, w tym różnego rodzaju urządzenia i sprzęty potrafi przyprawić o zawrót głowy niejednego klienta. Z jednej strony szeroki wybór urządzeń o różnych parametrach oferujących rozbudowane funkcje to ogromny plus, z drugiej - przyznać trzeba, że niewielu jest klientów, którzy potrafią się w tej ogromnej ofercie odnaleźć. Oczywiście zawsze możesz liczyć na pomoc doradców i specjalistów i w wielu przypadkach naprawdę warto z niej skorzystać. Dobrze jednak móc od czegoś zacząć.
Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejsze kryterium, które pozwala jakoś, choćby wstępnie przesiać dostępną na rynku ofertę, to byłaby to energooszczędność i związane z nią zużycie prądu. Zasada ta obejmuje tak duże AGD, jak i mniejsze urządzenia. W świetle rosnących cen energii, pewnej niestabilności rynku, rozważanych i wprowadzanych zmian dotyczących ochrony środowiska, im mniej energii zużywa twój sprzęt, im bardziej świadomie pozwala nią zarządzać, tym lepiej. Fakt, im bardziej energooszczędny sprzęt, tym jest on droższy od pobierających więcej energii odpowiedników. Pamiętaj jednak, że lodówki, pralki, suszarki, zmywarki, a nawet ekspresy do kawy kupujesz na lata, a nie na kilka miesięcy. W trakcie tych lat nadwyżka ceny, która wiąże się z zakupem energooszczędnego modelu, zwróci się kilku albo kilkunastokrotnie. Pomyśl sobie, ile możesz zaoszczędzić na rachunku za prąd, jeśli większość twojego AGD będzie pochłaniała mniej energii niż dotychczas.
Jak wybierać sprzęty AGD? Co warto wziąć pod uwagę?
Z pomocą przy wyborze AGD przychodzą różnego rodzaju porównywarki i rankingi. Oczywiście trzeba mieć do nich dystans, bo nigdy nie masz pewności, czy nie są one robione na zlecenie konkretnego producenta. Spora część z nich przynosi jednak cenne wskazówki i pozwala się zorientować, które parametry w przypadku danego urządzenia rzeczywiście mają znaczenie.
Trudno wskazywać ogólny zestaw kryteriów dla szeroko rozumianej kategorii sprzętu AGD, natomiast liczą się na pewno:
- zużycie energii i innych mediów (np. wody),
- moc pracy (przekładająca się na szybkość wykonywania konkretnych zadań i skuteczność),
- funkcjonalność (to w dużej mierze zależy od twoich konkretnych potrzeb; inaczej kryteria funkcjonalności postrzega singiel, kiedy kupuje pralkę do małego mieszania, a inaczej małżeństwo z dwójką małych dzieci),
- kompaktowa forma (w większości przypadków im mniejszy sprzęt, łatwy do wkomponowania w przestrzeń, tym lepiej),
- trwałość i jakość wykonania, przekładająca się na żywotność sprzętu (nikt w końcu nie ma ochoty na wymianę lodówki po roku),
- cicha praca (dla coraz większej grupy użytkowników ma to naprawdę spore znaczenie).
Tanie AGD czy drogi sprzęt?
W sieci sklepów z AGD znajdziesz sprzęty spełniające te same podstawowe funkcje, które to urządzenia mogą różnić się znacznie swoją ceną. Czasami są to różnice kilkunastu złotych, czasami nawet kilku tysięcy. Wybór jest oczywiście często podyktowany możliwościami domowego budżetu, natomiast wiele osób zastanawia się, czy wyższa cena to zawsze wyższa jakość i czy wybór droższych modeli się opłaca. Zanim podejmiesz taką decyzję, zastanów się, czego potrzebujesz od konkretnego sprzętu, jakie funkcjonalności rzeczywiście mają dla ciebie znaczenie, a z których nie skorzystasz lub zrobisz to raczej okazjonalnie. To pozwoli ci wyselekcjonować konkretne modele. Na koniec zostaje pytanie o stosunek ceny do jakości. Weź pod uwagę:
- opinie o producencie,
- informacje o żywotności sprzętu, jego awaryjności,
- koniecznie sprawdź kwestie energooszczędności.
Nie zawsze droższy, pełen dodatkowych funkcjonalności, które nie mają dla ciebie specjalnego znaczenia, sprzęt to najlepszy wybór. Przepłacanie za coś, z czego nie korzystasz, nie jest opłacalne. Jeśli jednak za wyższą ceną idą funkcje ułatwiające ci mierzenie się z codziennymi obowiązkami, długa żywotność sprzętu, jego niska awaryjność i niskie zużycie energii — warto taki model wziąć pod uwagę.