Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Walka z inflacją jest kluczowym wyzwaniem dla gospodarstw domowych i ekonomistów na całym świecie. W obliczu zawirowań gospodarczych i zmieniających się warunków rynkowych, ekonomiści i eksperci ds. oszczędności poszukują skutecznych strategii, które mogą pomóc w zabezpieczeniu finansów przed skutkami inflacji, jak i sposobów na nią, które mogą być z łatwością wdrożone w życie przez konsumentów.

Jak chronić swoje oszczędności w okresie inflacji?

Inflacja jest wzrostem ogólnego poziomu cen dóbr i usług w gospodarce, a obecnie obserwuje się różne poziomy inflacji w różnych częściach świata. Gdzie jest największa inflacja? Największa inflacja na świecie, jest obecnie w krajach takich jak na przykład Argentyna czy Zimbabwe, co ma poważne konsekwencje dla ich gospodarek i życia codziennego mieszkańców. Co to jest inflacja w Polsce? Inflacja roczna w Polsce na koniec 2023 roku wyniosła około 6%, co oznaczało wzrost cen w porównaniu do roku poprzedniego. Inflacja w Unii Europejskiej była niższa w porównaniu do Polski, ze średnią wartością około 3%.

Jak inflacja wpływa na gospodarkę? Umiarkowany poziom inflacji może stymulować wzrost gospodarczy poprzez zachęcanie do wydatków oraz inwestycji, jednak znaczący wzrost cen może prowadzić do zmniejszenia siły nabywczej pieniądza, co z kolei może hamować konsumpcję i inwestycje.

Jak zabezpieczyć się przed inflacja? Jednym ze sposób jest inwestowanie w aktywa, które mogą zyskiwać na wartości w czasach wysokiej inflacji, takie jak nieruchomości czy surowce. Można też również sięgać po bardziej dostępne rozwiązanie do zastosowania na co dzień, takie jak na przykład użycie kodów rabatowych jak i szukanie korzystnych ofert podczas rutynowych zakupów.


źródło https://ec.europa.eu/eurostat/

Inflacja i oszczędności: dlaczego idą w parze

Wzrostowi inflacji na polskim rynku towarzyszy rosnące zainteresowanie oszczędnościami, ponieważ wysokie ceny i spadek siły nabywczej pieniądza skłaniają ludzi do ostrożniejszego zarządzania swoimi środkami. Jak wynika z danych opracowywanych przez ostatnie 5 lat, konsumenci aktywnie szukają sposobów na tańsze zakupy, tak aby nie musieć płacić za nie sięgając po zaoszczędzone pieniądze.

Powód jest taki, że w takich sytuacjach oszczędności stają się ważniejsze, ponieważ utrzymują swoją wartość w obliczu spadku siły nabywczej pieniądza. Stopy procentowe a inflacja w Polsce również odgrywają kluczową rolę, gdyż wysokie stopy procentowe mogą być stosowane przez banki centralne w celu kontrolowania inflacji poprzez zmniejszenie podaży pieniądza i zwiększenie kosztu kredytów, co wpływa na decyzje o oszczędnościach i inwestycjach konsumentów.

Jak chronić oszczędności przed inflacja? Aby chronić oszczędności przed inflacją, warto korzystać z kuponów rabatowych i specjalnych ofert. Kody rabatowe pozwalają na zakup tych samych produktów i usług po niższych cenach, co pomaga utrzymać realną wartość pieniądza w obliczu wzrostu cen. Specjalne oferty dostępne na platformach zakupowych umożliwiają również oszczędności na szeroką gamę produktów, pomagając zminimalizować wpływ inflacji na domowy budżet.

Co można kupić tanio w Polsce? Badanie trendów zakupowych BravoKupony

Ankieta przeprowadzona przez BravoKupony dotycząca oszczędności dokonanych przez konsumentów w Polsce za pomocą kodów rabatowych i promocji pokazała, że użytkownicy portalu Bravokupony.pl zaoszczędzili znaczące kwoty w 2023 roku.

Opinia ekspertów ds. oszczędności BravoKupony podkreśla dane z raportu Deal Savings 2023 wykazujące, że konsumenci zaoszczędzili ponad 21 150 000 złotych dzięki korzystaniu z kodów rabatowych, co przekłada się na średnie oszczędności w wysokości 360 złotych na osobę. Według danych z raportu, na zakupach w sklepach konsumenci zaoszczędzili około 6 530 000 złotych, co średnio daje 170 złotych oszczędności na osobę.

Internetowe sklepy odzieżowe zajęły drugie miejsce w kategorii oszczędzania, przynosząc oszczędności na poziomie około 3 400 000 złotych, co daje średnio 240 złotych na osobę. Na trzecim miejscu znalazła się sekcja elektroniki, gdzie użytkownicy zaoszczędzili prawie 2 200 000 złotych, co przekłada się na średnio 650 złotych oszczędności na osobę.

Wnioskiem z przeprowadzonego badania jest fakt, że rosnąca inflacja sprzyja poszukiwaniom nowych metod oszczędzania, takich jak wykorzystanie kuponów rabatowych. Im wyższe są ceny, tym większą wagę przykładają konsumenci do poszukiwania promocji i rabatów, co pozwala im zachować stabilność finansową i utrzymać pożądany poziom wydatków. Trend ten jest szczególnie zauważalny w sektorach, gdzie ceny produktów są szczególnie podatne na wahania rynkowe, jak na przykład elektronika czy odzież. W przypadku tego typu zakupów oszczędności mogą być znaczące i istotnie wpływać na budżet domowy, dlatego też tak chętnie konsumenci szukają okazji, który pozwolą im skutecznie obniżyć ceny.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty