Czym są przepływomierze i jak działają?
W dzisiejszych czasach duże zakłady przemysłowo-produkcyjne powinny przede wszystkim inwestować w technologie, które umożliwiają usprawnienie procesów produkcyjnych i redukcję kosztów pracy. Doskonałym wyborem będzie czujnik przepływu, czyli przepływomierz montowany bezpośrednio w urządzeniach stosowanych na linii produkcyjnej w firmie.
Zasada funkcjonowania takiego urządzenia pomiarowego jest prosta. Przepływomierze to mierniki, które wykonują precyzyjne pomiaru ilości substancji np. cieczy przemieszczającej się w rurociągach lub kanałach produkcyjnych.
W praktyce czujniki przepływu dokonują pomiaru: magnetyczno-indukcyjnego, wirowego, mechatronicznego, ultradźwiękowego oraz kalorymetrycznego.
Stosowanie sygnalizatorów przepływu w procesach produkcji sprawdza się w branży: automotive, przetwórstwa żywności, kontroli jakości, a także produkcji elementów stalowych i półfabrykatów betonowych.
Dlaczego warto inwestować w nowoczesne systemy pomiarowe z czujnikami przepływu?
Przepływomierze zaimplementowane w systemach produkcyjnych: redukują ryzyko występowania usterek sprzętu na linii produkcyjnej, usprawniają procesy, a także umożliwiają skuteczną redukcją kosztów pracy zakładu przemysłowo-produkcyjnego.
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w precyzyjne czujniki przepływu. Takie rozwiązania umożliwiają:
- zmniejszenie zużycia mediów w firmach produkcyjnych,
- pełną kontrolę procesów produkcji pod kątem kosztów i stabilności,
- niezawodną pracę urządzeń wykorzystywanych na liniach produkcyjnych,
- zapobieganie uszkodzeniom sprzętu i przestojom spowodowanym np. przez wycieki cieczy albo gazów.
Jeśli w grę wchodzi rozwój przedsiębiorstwa produkcyjnego, redukcja kosztów i pełna optymalizacja działań, wtedy konieczne jest zainstalowanie nowoczesnych czujników przepływu np. w rurociągach lub w urządzeniach wykorzystywanych na produkcji.
Jakie są najpopularniejsze czujniki przepływu? Podsumowanie
Najpopularniejsze czujniki przepływu cieczy to magneto-indukcyjne a gazów to kalorymetryczne, wykrywają jednocześnie aż trzy wielkości procesowe: chwilową wielkość przepływu, sumaryczną ilość oraz temperaturę przepływającego medium.
Przepływomierze wirowe są stosowane w obiegach chłodzących – dzięki nim łatwiej kontrolować stan techniczny sprzętu wykorzystywanego podczas produkcji. W firmach przemysłowo-produkcyjnych świetnie sprawdzą się też mechatroniczne czujniki, dzięki którym da się kontrolować poziom przepływu wody, roztworu glikolu oraz olejów i cieczy chłodząco-smarujących.