Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Jedną trzecią część swojego życia człowiek przeznacza na sen. To niezwykle istotny aspekt funkcjonowania człowieka, który pozytywnie wpływa na procesy regeneracyjne organizmu i jego fizjologiczną kondycję. Istnieje jednak szereg dolegliwości, które mogą powodować zaburzenia snu. Jednym z nich są lęki nocne. Co one tak właściwie oznaczają? Co może powodować ich występowanie?

Czym jest lęk nocny?

Lęki nocne pojawiają się w czasie nagłego przebudzenia się, które ma miejsce w głębokiej fazie snu. W momencie, gdy dojdzie do pojawienia się takiego zaburzenia, pacjent przebudza się i siada na łóżku. Często w tej chwili towarzyszy mu płacz, krzyk, nadmierne pobudzenie i można u niego zaobserwować wyraźnie rozszerzone źrenice. U wielu osób zauważa się również przyspieszone tętno, a także nadmierną potliwość. U niektórych rozpoznaje się zaczerwienienie skóry oraz duże napięcie mięśniowe wynikające ze stanu lęku, w którym się znajdują. Można także zauważyć, iż u wybranych pacjentów nie odnotowuje się widocznej reakcji na czynniki zewnętrzne.

Zachowanie pacjenta w trakcie i po ustąpieniu epizodu lęku nocnego

W trakcie epizodu lękowego u osoby zmagającej się z tym problemem można zauważyć różnego rodzaju wokalizacje, które nie są do końca zrozumiałe. Zdarzają się też gestykulacje rękami i gwałtowne reakcje w momencie, gdy inna osoba próbuje uspokoić pacjenta w stanie lęku.

Należy zaznaczyć, iż niekiedy występowanie tego zaburzenia może przyczynić się do niebezpiecznych zachowań czy reakcji, a także może prowadzić do zrobienia sobie krzywdy przez niczego nieświadomego pacjenta.

Najczęściej po ustąpieniu u konkretnej osoby epizodu lęku nocnego można zauważyć stopniowe, ale powolne przywrócenie tętna i uspokojenie. Jeżeli wybudzi się pacjenta w trakcie trwania tego zaburzenia, może on poczuć dużą dezorientację i zagubienie.

Występowanie lęku nocnego często jest zapominane — całkowicie lub częściowo. Niekiedy osoba doświadczająca tego zaburzenia później przypomina sobie fragmenty marzeń sennych, które miała tej nocy.

Skąd się biorą lęki nocne?

Pojawianie się lęku nocnego jest dosyć częstym zjawiskiem u dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat. Gdy wchodzą w okres dojrzewania, omawiane zaburzenie najczęściej zanika i ustępuje. Niekiedy jednak obserwuje się jego występowanie u osób dorosłych.

Lęki nocne często pojawiają się u pacjentów, którzy doświadczyli w swoim życiu traumy i jej nie przepracowali. Wynikający z tego stres, niepokój i napięcie odbijają się na kondycji psychicznej i fizycznej, co z kolei może powodować lęki nocne.

Ponadto na pojawienie się tego zaburzenia, narażeni są również pacjenci, którzy na co dzień borykają się ze skutkami dużego, chronicznego, przewlekłego stresu.

Na czym polega leczenie lęków nocnych?

W przypadku leczenia lęków nocnych bardzo ważna jest dokładna diagnostyka i ustalenie przyczyn ich występowania. Wyeliminowanie podłoża lęku może wpłynąć na redukcję liczby pojawiających się epizodów lękowych lub spowodować ich całkowite zatrzymanie. W zależności jednak od powodów wspomnianych zaburzeń konieczne mogą być konsultacje z lekarzami z najróżniejszych dziedzin medycyny np. z neurologiem, psychologiem lub psychiatrą.




Źródła:

https://senamina.pl/leki-nocne-u-doroslych-co-jest-ich-przyczyna-i-jak-je-leczyc/

http://212.87.236.17:8080/Content/6261/4_Gajda_Wanot_Biskupek-Wanot_Problemy.pdf

https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=BPlcEZgq--EC&oi=fnd&pg=PA203&dq=l%C4%99ki+nocne&ots=RpoLftdknY&sig=-Cy_5msCVlg_silDHzMItws_sJ8&redir_esc=y#v=onepage&q=l%C4%99ki%20nocne&f=false

https://books.google.pl/books?hl=pl&lr=&id=W8FUD80nlLMC&oi=fnd&pg=PA89&dq=l%C4%99ki+nocne&ots=rdEZp4Rjxk&sig=5MXuvPoyHtOAsksNsdd8RHiuwkA&redir_esc=y#v=onepage&q=l%C4%99ki%20nocne&f=false

https://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201101_Geriatria_0010.pdf

https://www.ain.ipin.edu.pl/aktualne/2013/4/06_PPiN_01-2013.pdf

Informacje o leku:

Nazwa produktu leczniczego: Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane. Nazwa powszechnie stosowana substancji czynnej: Doksylamina. Dawka/stężenie substancji czynnej. Każda tabletka powlekana zawiera 12,5 mg doksylaminy wodorobursztynianu. Każda tabletka produktu leczniczego Senamina zawiera 50,0 mg mannitolu. Postać farmaceutyczna: Tabletka powlekana. Różowe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym. Rowek dzielący jedynie ułatwia przełamanie tabletki w celu ułatwienia jej połknięcia, nie umożliwia podzielenia tabletki na równe dawki. Wskazanie lub wskazania terapeutyczne do stosowania: Krótkotrwałe, objawowe leczenie sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych. Podmiot odpowiedzialny: Adamed Pharma S.A. Pieńków, ul. M. Adamkiewicza 6A, 05-152, Czosnów, Polska. Informacja została przygotowana na podstawie ChPL. Senamina, 12,5 mg, tabletki powlekane zatwierdzonej 31.10.2022, z którą należy się zapoznać przed zastosowaniem leku.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

OTC/16032/06/24

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty