Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam

Rynek motoryzacyjny jest zawsze głodny i wciąż poszukuje nowych perełek, ciekawych egzemplarzy, modeli znanych z popkultury. Niestety, wiele z nich jest niedostępnych w Europie, a jeśli już są dostępne – ich cena zwala z nóg. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych. Dziś podpowiadamy, jakie dodatkowe koszty trzeba przy tym uwzględnić!

Samochody z USA potrafią być nie tylko o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent tańsze niż te w Europie. Zwykle oferują też bogatsze wersje wyposażenia. To właśnie w Stanach można też dostać pojazdy trudno dostępne po drugiej stronie oceanu, takie jak muscle car czy duże pickupy. Sprawdź, jakie wydatki musisz uwzględnić w swoim budżecie, jeśli interesuje Cię import auta z USA!

Sprowadzanie samochodów z USA – czy warto?

Choć wielu osobom sprowadzanie samochodów ze Stanów kojarzy się z bardzo trudnym i zawiłym procesem, korzystając z pomocy doświadczonego pośrednika, można to maksymalnie uprościć. Wystarczy wybrać preferowany model lub wyposażenie pojazdu i określić swój maksymalny budżet, a profesjonalna firma zajmująca się importem zrobi resztę za nas. W efekcie wymarzony samochód z USA możesz mieć u siebie już po 6 tygodniach!

Te same modele samochodów ze Stanów, choć często lepiej wyposażone i regularnie serwisowane, można kupić za oceanem w o wiele lepszej cenie niż w Europie. To argument, który przekonuje wiele osób do podjęcia tej decyzji. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy warto sprowadzać auto z USA, z pewnością musisz wziąć pod uwagę także dodatkowe koszty, o których piszemy poniżej.

Dodatkowe koszty i opłaty

Decydując się na import pojazdu z Ameryki, nie można kierować się wyłącznie ceną widoczną na aukcji. Należy pamiętać o dodatkowych kosztach, na które składają się zarówno obowiązkowe opłaty, takie jak VAT, cło czy akcyza, jak i innych wydatkach – na przykład związanych z przystosowaniem samochodu do polskich przepisów kodeksu drogowego.

Koszty celno-skarbowe

Sprowadzenie auta ze Stanów zawsze wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat celno-skarbowych. Będą one jednak różnić się w zależności od rodzaju pojazdu. Na przykład podatek VAT w Polsce będzie miał wysokość 23%, z kolei w Niemczech – 19%. Jeśli chodzi o pojazd zabytkowy, stawka VAT wynosi 7%.

Jeśli chodzi o cło, dla samochodów osobowych wynosi ono 10%, a dla motocykli – 6%. Pojazdy zabytkowe są zwolnione z konieczności opłacania cła. Akcyza dla silników o pojemności do 2 litrów wynosi 3,1%. Pojazdy z większą pojemnością niż 2 litry będą podlegać opłacie 18,6%.

Inne koszty

Oprócz VAT-u, cła i akcyzy do kosztów należy doliczyć także opłatę za sprowadzenie, w tym transport morski i lądowy, a także prowizję dla pośrednika. Warto też pamiętać, że samochód sprowadzony ze Stanów należy dostosować technicznie do polskich przepisów. Będzie to na przykład wymiana kierunkowskazów z czerwonych na pomarańczowe lub zamontowanie tylnych lamp przeciwmgielnych.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty