Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowne wezbrania rzek, podtopienia i zalania wielu domów, a synoptycy ostrzegają przed kolejnymi opadami. Jeśli mieszkasz na Dolnym Śląsku i Twój dom ucierpiał lub obawiasz się, że wkrótce może zostać dotknięty skutkami powodzi, ten artykuł jest dla Ciebie.

Najlepszy sposób na osuszenie powietrza i ścian

Prostym i skutecznym sposobem na obniżenie wilgotności powietrza oraz osuszenie ścian jest zastosowanie osuszacza powietrza.

Działanie osuszacza powietrza

Na początek warto wyjaśnić, jak działa osuszacz powietrza. W dużym skrócie takie urządzenie odprowadza z powietrza wodę, przez co obniża jego wilgotność. Im niższy poziom nawilżenia, tym bardziej woda odparowuje z murów, co przy zawilgoceniu deszczówką jest zjawiskiem zdecydowanie pożądanym.

Wybór dobrego osuszacza powietrza

Jaki osuszacz powietrza będzie najlepszy do ochrony przed wilgocią spowodowaną ulewnymi deszczami? Do użytku domowego polecane są osuszacze kondensacyjne o wysokiej wydajności.

Osuszacz kondensacyjny pobiera wilgotne powietrze z otoczenia, schładza je i skrapla wodę, która trafia do zbiornika. Następnie powietrze ulega ponownemu nagrzaniu i wraca do otoczenia we wcześniejszej temperaturze.

W osuszaczu adsorpcyjnym znajduje się środek pochłaniający wilgoć z powietrza, która następnie jest odsysana do zbiornika. Powietrze wraca do otoczenia lekko nagrzane. Taki sprzęt lepiej sprawdza się przy niższej temperaturze.

Drugą ważną cechą dobrego osuszacza powietrza jest wysoka wydajność. Zapotrzebowanie na nią uzależnione jest od powierzchni pomieszczenia. Po pomnożeniu metrażu przez pięć otrzymujemy minimalną wydajność w litrach na dobę, którą powinno zapewniać urządzenie. Zawsze jednak warto wybrać wydajniejszy sprzęt.

Inne zalety dobrego osuszacza powietrza to:

  • obecność higrostatu – umożliwia utrzymanie wyznaczonej wilgotności powietrza,
  • obecność numerycznego wskaźnika wilgotności – pozwala monitorować efekty pracy,
  • zdalne sterowanie – wpływa na komfort użytkowania urządzenia.

Pochłaniacze wilgoci nie działają

Alternatywą dla osuszacza powietrza może się wydawać pochłaniacz wilgoci. To pojemnik wypełniony środkiem absorbującym wodę, który działa bez podłączenia do prądu. Można je kupić za mniej niż 30 zł. Brzmi dobrze, niestety w praktyce wypada bardzo źle.

Pochłaniacz wilgoci w ciągu tygodnia odprowadza z powietrza kilkanaście lub maksymalnie kilkadziesiąt mililitrów wody. To zdecydowanie zbyt mało, żeby doszło do spadku wilgotności. Dla porównania dobry osuszacz powietrza usunie przynajmniej 15 litrów wody w ciągu doby.

Warto zatem traktować pochłaniacze wilgoci jako odpowiednie np. do szafy, a nie jako metodę walki z wilgocią w całym pomieszczeniu.

Skutki zawilgocenia domu

Wilgoć w domu powoduje:

  • Skraplanie się wody na wewnętrznej stronie okien. W przypadku drewnianych framug może to doprowadzić do ich zniekształcenia.
  • Mokre plany na ścianach, a następnie odchodzenie z nich tapet i farb na skutek ich zawilgocenia.
  • Rozwój pleśni i grzybów. Są trudne do usunięcia i sprzyjają rozwojowi chorób, w tym nowotworów.
  • Złe samopoczucie domowników. Objawy zdrowotne zawilgocenia to bóle głowy, mięśni i stawów, a w przypadku osób chorujących na choroby reumatyczne nasilenie ich objawów. Ponadto dochodzi do pogorszenia komfortu termicznego.

Z tego powodu warto kontrolować poziom nawilżenia powietrza, najlepiej przy pomocy higrometru. Prawidłowa wilgotność wewnątrz budynków mieści się w granicach 40-60% i należy unikać zarówno przewilżenia, jak i przesuszenia powietrza.

Dlaczego ulewy mogą doprowadzić do wilgoci w domu?

Na zakończenie warto wyjaśnić, dlaczego deszcze mogą doprowadzić do pojawienia się w domu wilgoci. Na taki rozwój sytuacji narażone są przede wszystkim te budynki, w których występują pewne wady konstrukcyjne albo szkody powstałe podczas użytkowania nieruchomości.

Na tej liście znajdują się:

  • Brak dobrej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów – powoduje przenikanie wód gruntowych.
  • Nieszczelne pokrycie dachowe – skutkuje zalewaniem budynku przez padający deszcz.
  • Niedrożność rur odprowadzających wodę deszczową – brak swobodnego odpływu deszczówki prowadzi do zalewania murów.

Oczywiście w przypadku wystąpienia któregoś z tych problemów najlepiej podjąć działania ukierunkowane na wyeliminowanie go. Niestety może to oznaczać kosztowny i długotrwały remont, dlatego warto skorzystać z pomocy doraźnej w postaci osuszacza powietrza. Dzięki niemu można ograniczyć skutki wilgoci, czyli zapobiec dalszym wydatkom.

Artykuły sponsorowane

12345
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty