Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz

Złota moneta
Złota moneta
Mimo wielorakości dostępnych opcji inwestycyjnych nie sposób wskazać chociażby jednego aktywa, które stanowiłoby rozwiązanie idealne. Ryzyko jest nieodłączną częścią każdej inwestycji podobnie jak to, że każde rozwiązanie posiada wady i zalety. Nie inaczej jest w przypadku inwestycji w złoto. Czy jest to bezpieczna inwestycja? Czy można uznać, że złoto to atrakcyjna forma inwestowania? I w końcu, czy inwestycja w złoto się opłaca?

Wady inwestowania w złoto


Jakie wady niesie za sobą inwestowanie w złoto? Inwestycja w złoto jest powszechnie postrzegana jako długoterminowa lokata kapitału, co przez niektórych inwestorów może być postrzegane jako wada. Złoto rozpatrywane przez pryzmat jego ubezpieczeniowej roli może nas ochronić przed problemami z tytułu braku dostępu do środków na naszym rachunku bankowym, ale również w sytuacjach różnorakich kryzysów i zawirowań rynkowych, które negatywnie wpłyną na wartość innych aktywów. Inwestowanie w złoto fizyczne – zarówno sztabki, jak i monety bulionowe, które stanowią najlepszą odpowiedź na pytanie, w jakie złoto inwestować – to nie tylko forma lokaty kapitału, ale również zabezpieczenia, które ma największy sens właśnie w długim terminie. Opłacalność inwestycji w złoto wynika więc przede wszystkim z jego ubezpieczeniowej roli, a nie np. regularnych dywidend. Z tego względu rozpatrywanie długiego terminu inwestycji w złoto jako wady będzie dotyczyło wyłącznie inwestorów poszukujących szybkiego zysku.


Każdy inwestor, który stoi przed pytaniem, czy warto inwestować w złoto fizyczne, powinien sobie zdawać sprawę, że zakup złota wiąże się z koniecznością bezpiecznego przechowywania kruszcu – nawet niewielkie monety i sztabki reprezentują dużą wartość. Wobec tego inwestycja w kruszce może generować dodatkowe koszty związane np. ze skorzystaniem z usług filmy specjalizującej się w przechowywaniu drogocennych przedmiotów czy nabyciem sejfu. Bezpieczne przechowywanie złota minimalizuje ryzyko utraty kruszcu w sytuacji wizyty nieproszonych gości, a tym samym znaczenie tej wady.


Jakie jeszcze wady można wskazać przy inwestycji w złoto? Złoto inwestycyjne w formie monet i sztabek bardzo często posiada bardzo wysoką lub najwyższą próbę. Zważywszy, że kruszec ten jest bardzo kowalnym metalem zarówno inwestycja w złote monety, jak i inwestycja w złote sztabki wymaga obchodzenia się z nimi z należytą ostrożnością.


Zalety inwestowania w złoto


Skoro znamy już wady inwestycji w złoto, przyjrzyjmy się drugiej stronie medalu. Zatem, jakie zalety niesie za sobą inwestowanie w złoto? Dlaczego warto inwestować w złoto? Inwestowanie w kruszce inwestycyjne – przede wszystkim złoto – to nie tylko bezpieczeństwo, ale również niezależność. Co w praktyce oznaczają te zalety? Zważywszy na specyfikę większości najpopularniejszych rozwiązań inwestycyjnych – od lokat, przez akcje na giełdzie, kryptowaluty czy handel walutami – okazuje się, że najbezpieczniejszym sposobem na długoterminowe zabezpieczenie wartości oszczędności jest uwzględnienie w portfelu inwestycyjnym złota. Chociaż kruszec ten nie wypłaca dywidend, cena złota ulega wahaniom, a we współczesnym systemie monetarnym pełni wyłącznie funkcję aktywa rezerwowego, jednocześnie reprezentuje takie zalety, jak: utrzymanie względnie stałej siły nabywczej, brak ryzyka bankructwa czy to, że jest ostatnią ostoją dla poczucia niezależności – złota nie da się w pełni skontrolować.


Jakie jeszcze zalety posiadania złota? Złoto inwestycyjne jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem w kontekście podatkowym – nie tylko jest zwolnione z podatku VAT, ale również podatku dochodowego (w przypadku sprzedaży kruszcu po upływie co najmniej 6 miesięcy od jego zakupu). Jednocześnie złoto cechuje się wysoką płynnością. Jest to zaleta, która sprawia, że spieniężenie inwestycji nie będzie wymagało od inwestora tak dużego zaangażowania, jak np. w przypadku nieruchomości. W tym przypadku zarówno inwestycja w złote monety, jak i inwestycja w złote sztabki będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla początkującego inwestora.


Jak zacząć inwestować w złoto?


Kiedy inwestować w złoto, jak zarabiać na złocie, gdzie najtaniej kupić złoto – są to podstawowe pytania przed którymi staje inwestor, który zastanawia się nad tym, jak inwestować w złoto. Jeśli interesuje nas kwestia zabezpieczenia przed Czarnymi Łabędziami, czy długoterminowa ochrona przed spadkiem siły nabywczej walut fiducjarnych, odpowiedź na pytanie, kiedy kupić złoto, ma wtórne znaczenie. Zdecydowanie istotniejsze wydaje się regularne poszerzanie zasobów w złocie, które chroni inwestora przed krótkoterminowymi wahaniami cen.


Chociaż mennica niekiedy jest pierwszą myślą inwestorów planujących zakup złota, zdecydowanie bardziej popularnym i łatwiejszym, a jednocześnie równie bezpiecznym rozwiązaniem jest inwestycja w złoto u renomowanego dealera, który podpowie, jak zacząć inwestować w złoto, przedstawi możliwe opcje i doradzi, jaki produkt najlepiej wybrać.


Podsumowanie – czy opłaca się inwestować w złoto? Jakie jest ryzyko inwestowania w złoto?


Czy warto kupić złoto? Inwestowanie w złoto może być opłacalną formą lokaty kapitału szczególnie w perspektywie długoterminowej. Ten metal szlachetny, uznawany za "bezpieczną przystań" w okresach gospodarczej niepewności, historycznie utrzymuje swoją wartość. Jednakże, inwestycja w złoto wiąże się również z określonymi ryzykami. Zmienność cen złota może prowadzić do krótkoterminowych strat, a inwestor musi się liczyć z potencjalnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z przechowywania kruszcu, co może obniżyć ogólną rentowność inwestycji. W finalnym rozrachunku złoto inwestycyjne stanowi bardzo istotny składnik każdego dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego.

Złote monety i sztabki

Artykuły sponsorowane

12345

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek31środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty