Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Zobacz

Każdy z nas ma swój własny styl jazdy autem. Niezależnie od nawyków trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niektóre style jazdy są bardziej ekonomiczne, a inne mniej. Prowadzenie samochodu nakierowane na oszczędność nazywane jest ekonomiczną jazdą. Jakie korzyści niesie za sobą? W jaki sposób dostosować swój styl prowadzenia do ekonomicznych wymagań? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Ekonomiczna jazda samochodem – jakie daje korzyści?


Zalet ekonomicznej jazdy jest wiele. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na oszczędności na paliwie. Warto praktykować kilka nawyków, np. płynnie wykonywać manewry, utrzymywać stałą prędkość, a także unikać gwałtownych hamowań. Wszystkie te czynniki przekładają się na mniejsze zużycie paliwa, a tym samym mniejszą kwotę wydaną na tankowanie. W dłuższej perspektywie pozwoli to dużo zaoszczędzić.


We współczesnym świecie dużą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Warto być więc świadomym, że ekonomiczna jazda samochodem wpisuje się w dbałość o klimat. Mniejsze zużycie paliwa przekłada się na redukcję emisji spalin. To z kolei ma wpływ na jakość powietrza oraz mniejszy ślad węglowy. To drobna rzecz, ale stanowi kluczowy element walki ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska.


Należy wiedzieć, że ekonomiczna jazda autem ma także przełożenie na wolniejsze zużycie części samochodu. Jest to spowodowane mniejszym obciążeniem poszczególnych podzespołów pojazdu, takich jak np. hamulce, opony czy silnik. Płynna jazda ogranicza ich eksploatację, dzięki czemu użytkownik rzadziej serwisuje pojazd w związku z różnymi usterkami.


Najważniejsze zasady ekonomicznej jazdy autem


Ekonomiczna jazda nie jest trudna. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze: należy utrzymywać płynną jazdę. Mowa tutaj przede wszystkim o unikaniu gwałtownych przyspieszeń i hamowań, a także gwałtownych manewrów. Warto także starać się utrzymywać stałą prędkość. Podczas długich tras w tym zadaniu może nam pomóc tempomat. Nie można zapominać, że częste zmiany prędkości przekładają się na większe zużycie paliwa.


Bardzo ważna jest również zmiana biegów przy niższych obrotach. W większości samochodów optymalne będzie zmienianie biegów w momencie, kiedy silnik osiąga 2000-2500 obrotów na minutę. Warto również zadbać o bardzo podstawową rzecz, czyli wyłączać silnik podczas postoju. Dlaczego to takie ważne? Chodzi tutaj przede wszystkim o oszczędność paliwa. Jeśli postój wynosi więcej niż 30 sekund, warto wyłączyć silnik.


Ecodriving a wybór nowego auta


Ekonomiczność powinna być jednym z głównych kryteriów podczas wyboru nowego samochodu. Przede wszystkim warto postawić na model o niskim zużyciu paliwa. Dobrze również rozważyć hybrydę lub auto elektryczne. Należy także zwrócić uwagę na technologie wspierające ecodriving. Mogą być to np. systemy start-stop czy automatyczna kontrola prędkości. Duże znaczenie w tym kontekście mają również cechy, takie jak aerodynamika, masa pojazdu oraz rodzaj opon.


Zamiast kupna auta przedsiębiorcy mogą rozważyć leasing. Daje on dostęp do nowoczesnych i ekonomicznych samochodów, a w dodatku nie wymaga tego, aby angażować duże środki na start. Leasing samochodu dotyczy zarówno aut benzynowych, jak i elektrycznych. Najnowsze modele są wyposażone w nowoczesne systemy, które czynnie wspierają ecodriving.


Podsumowanie


Ekonomiczna jazda samochodem niesie za sobą wiele korzyści. Dzięki niej możemy zaoszczędzić na paliwie, zmniejszyć zużycie części, a także przyczynić się do ochrony środowiska. Jej praktykowanie jest bardzo proste. Wystarczy jeździć płynnie, starać się utrzymywać stałą prędkość i unikać gwałtownych manewrów. Podczas wyboru auta ekonomiczność powinna być jednym z priorytetów. Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z usługi leasingu nowoczesnego i ekologicznego auta.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty