Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Pracodawca, który rozstaje się z pracownikiem, ma szereg obowiązków – byłemu podwładnemu musi wypłacić wynagrodzenie, wydać świadectwo pracy, a niekiedy nawet zapłacić za profilaktyczne badania lekarskie. Obligatoryjne jest też wyrejestrowanie pracownika z ZUS. Jak wygląda taka procedura? Sprawdź, jak wyrejestrować pracownika z ZUS.

Ile dni jest na wyrejestrowanie pracownika z ZUS?

Na wyrejestrowanie pracownika z ZUS pracodawca nie ma wiele czasu – zaledwie 7 dni. Termin ten wynika z art. 36 pkt 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ponieważ dokonanie zgłoszenia od razu nie zawsze jest możliwe, warto wiedzieć, jak prawidłowo liczyć ten termin. Zasady są następujące:

  • Wspomniany okres 7 dni jest liczony od pierwszego dnia po rozwiązaniu umowy – a nie od dnia rozstania się z pracownikiem.
  • Gdyby ostatni dzień na wyrejestrowanie z ZUS przypadał na sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny, to termin upływa następnego dnia roboczego.

Przykład: Jeżeli pracownik był zatrudniony do 26 września 2024 r., to powinien być wyrejestrowany z ZUS z dniem 27 września 2024 r.

Wyrejestrowanie pracownika z ZUS po terminie – jakie konsekwencje?

Zdarza się, że pracodawca zapomina o formalnościach. Tymczasem wspomnianego terminu 7 dni warto pilnować choćby ze względu na możliwe konsekwencje. Jak wynika z art. 98 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, za wykroczenie przeciwko jej przepisom przewidziana została kara grzywny – wynosi ona do 5000 zł.

Chcesz szybko załatwiać wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem i wyrejestrowaniem pracowników z ZUS? Dobrym pomysłem może być wdrożenie dedykowanego oprogramowania. Oprogramowanie do kadr i płac ułatwia wykonanie wymaganych czynności w związku z rozwiązaniem umowy z pracownikiem.

ZUS ZWUA – w formie papierowej czy elektronicznej?

Informatyzacja ZUS-u to proces realizowany od wielu lat, w konsekwencji czego wiele spraw można załatwić online. Dotyczy to również wyrejestrowania pracownika z ZUS. Ale nie każdy pracodawca ma obowiązek składać ZUS ZWUA w formie elektronicznej – niektórzy wciąż mogą wyrejestrować pracownika z ZUS, składając formularz w formie papierowej. Zasady są następujące:

  • Jeżeli pracodawca rozlicza składki za nie więcej niż 5 osób, to ma prawo wyrejestrować pracownika z ZUS, składając formularz w formie papierowej.
  • Gdy pracodawca rozlicza składki za więcej osób, to formalności związanych z wyrejestrowaniem pracownika z ZUS może dopełnić tylko elektronicznie.

Jesteś pracodawcą, który zatrudnia więcej niż 5 osób? Zmiany w PUE ZUS również mogą Cię zainteresować.

Jak wypełnić druk ZUS ZWUA?

Do wyrejestrowania pracownika z ZUS służy formularz ZUS ZWUA. Jego wypełnienie może rodzić wiele pytań. Jak wypełnić druk ZUS ZWUA? Oto wskazówki:

  • Część I. Dane organizacyjne. W pierwszej części należy postawić krzyżyk w polu 01. „Wyrejestrowanie z ubezpieczeń”.
  • Część II. Dane identyfikacyjne płatnika składek. Ta część formularza ZUS ZWUA jest przeznaczona na podanie m.in. numerów NIP, REGON i PESEL, nazwy oraz danych osobowych pracodawcy.
  • Część III. Dane identyfikacyjne osoby wyrejestrowywanej z ubezpieczeń. Podać należy m.in. numer PESEL oraz imię i nazwisko osoby, która zostanie wyrejestrowana.
  • Część IV. Wyrejestrowanie z ubezpieczeń. Ta część formularza może budzić najwięcej wątpliwości, gdyż wskazać należy kod tytułu ubezpieczenia i kod przyczyny wyrejestrowania. Więcej o tym przeczytasz poniżej.
  • Część V. Rozwiązanie/wygaśnięcie stosunku pracy/stosunku służbowego. Należy podać datę rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego, a także kod i podstawę prawną rozwiązania lub wygaśnięcia. Przewidziane zostało też miejsce na wskazanie, z czyjej inicjatywy umowa została rozwiązana.
  • Część VI. Oświadczenie płatnika składek.
  • Część VII. Oświadczenie osoby wyrejestrowywanej z ubezpieczeń.

Jaki podać kod przyczyny wyrejestrowania z ZUS?

Pracodawca, który dokonuje wyrejestrowania pracownika z ZUS, ma do wyboru jeden z czterech kodów – mowa tu o składających się z trzech cyfr kodach: 100, 500, 600 i 800. Co oznaczają poszczególne kody i który z nich jest najczęściej stosowany?

Kody przyczyny wyrejestrowania z ZUS:

  • Kod 100. To najczęściej wpisywany kod. Ma zastosowanie, gdy ustał tytuł do ubezpieczenia – bez względu na zachowanie okresu wypowiedzenia.
  • Kod 500. Jeżeli wyrejestrowanie pracownika ma związek ze zgonem osoby ubezpieczonej, to należy wskazać właśnie kod 500.
  • Kod 800. Niekiedy powodem wyrejestrowania z ZUS jest przejście zakładu pracy (lub jego części) na innego pracodawcę. Wówczas w formularzu należy podać kod 800.
  • Kod 600. Stosuje się go wówczas, gdy wyrejestrowanie pracownika z ZUS ma miejsce z innego powodu niż wyżej opisane.

Jakie są kody rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy?

Jeżeli doszło do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, to w formularzu ZUS należy podać odpowiedni kod. Przykładowe kody to:

  • 22R – rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron
  • 23R – wypowiedzenie umowy przez pracodawcę
  • 24R – wypowiedzenie umowy przez pracownika

Rozwiązanie/wygaśnięcie stosunku służbowego oznacza się literą „W”. I tak brak powrotu do pracy po zakończeniu stosunku pracy z wyboru oznacza się kodem 47W. Gdyby doszło do śmierci pracownika, właściwy będzie kod 48W. W przypadku śmierci pracodawcy stosuje się kod 49W.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty