Czym właściwie jest portfel do krypto?
Portfel do krypto może przybierać różne formy. W praktyce stosuje się takie rozwiązania jak portfel:
- Sprzętowy (małe urządzenie),
- programowy (w ostatnich latach — coraz częściej w postaci aplikacji mobilnej).
Portfel do krypto może przypominać swoim wyglądem elegancki pendrive. Równie dobrze może być to jednak prosta w obsłudze, nieskomplikowana aplikacja instalowana na smartfonie. Praktyka pokazuje, że rolę takiego portfela z powodzeniem pełni również kartka papieru z wydrukowanym na niej kodem QR (choć oczywiście nie jest to tak bezpieczne rozwiązanie jak dwa poprzednie — kartkę da się łatwo zniszczyć lub zgubić). Wniosek, jaki z tego płynie, jest bardzo prosty: da się na różne sposoby przechowywać swoje cyfrowe aktywa... oraz korzystać z nich na wyciągnięcie ręki (i to dosłownie).
Oczywiście, na portfelach do krypto świat walut wirtualnych wcale się nie kończy. Oprócz tego trzeba na bieżąco śledzić notowania poszczególnych aktywów, w tym np. kurs Ethereum.
Jak wygląda portfel sprzętowy?
Jeśli chodzi o sprzętowy portfel na kryptowaluty, to — jak już wspomnieliśmy — mowa jest o urządzeniu, które przypomina swoim wyglądem pendrive. Rzecz jasna, może być to bardziej zaawansowane urządzenie, tzn. takie z ekranem LED, przyciskami, funkcjami dotykowymi itp.; możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele.
Na takim sprzęcie nie znajdziesz jednak zasobów pamięci, dzięki którym zapisuje się kryptowaluty. Wręcz przeciwnie, no portfelu sprzętowym znajdują się jedynie klucze prywatne, dzięki którym można zyskać dostęp do majątku zgromadzonego na wirtualnych zasobach.
Warto przy tym zauważyć, że portfel sprzętowy do krypto nie musi być przez cały czas podłączony do sieci. Wręcz przeciwnie, można go bowiem na co dzień trzymać w szufladzie, w skrytce czy w... skarpetce — jak tylko Ci wygodnie. W praktyce trzeba podłączyć go do komputera lub telefonu dopiero wtedy, gdy chcesz autoryzować transakcję.
Portfel do krypto — aplikacja mobilna
Świat w dwudziestym pierwszym wieku to świat, w którym coraz większą rolę odgrywają urządzenia mobilne oraz instalowane na nich aplikacje. Jeśli chodzi o oprogramowanie przechowujące klucze do krypto, to nazywa się je również tzw. gorącymi portfelami. Tak jak portfele sprzętowe przypominają klasyczne pendrive'y, tak ich cyfrowe odpowiedniki wyglądają jak standardowe, klasyczne aplikacje bankowe. Tymczasem, można jednak dzięki nim za pomocą kilku dotknięć palca przelać środki z jednego końca świata na drugi, bez pośrednictwa w postaci banków.
Takie aplikacje jak np.:
- Trust Wallet,
- MetaMask,
dając możliwość korzystania z zasobów w czasie rzeczywistym.
A może... papierowy portfel, czyli prawdziwy oldschool w nowoczesnym świecie
Choć nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę (dotyczy to również osób, które interesują się światem kryptowalut), że tak klasyczne rozwiązanie, jakim jest papier, również jest jednym ze sposobów na przechowywanie kryptowalut. W praktyce często stosowanym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji QR. Cóż, wygląda wprawdzie banalnie... lecz działa.
Przechowując klucze do kryptowalut na papierze, pozbywamy się ryzyka tego, że dostęp do nich przepadnie, ponieważ ktoś zhakował Twój komputer czy telefon; tymczasem, z takim ryzykiem trzeba liczyć się np. w przypadku aplikacji online. Rzecz jasna, jest to miecz obosieczny, ponieważ papierową kartkę można dość łatwo zgubić.
Jakie portfele do krypto będzie się stosować w przyszłości?
Warto zastanowić się nad tym, czy portfele do krypto będą w przyszłości wyglądać inaczej niż te stosowane obecnie? Jest bardzo możliwe, że w przyszłości na znaczeniu zyskają alternatywy. Zapewne doczekamy się portfeli do krypto w formie:
- biżuterii,
- ubrań,
- implantów.
Technologia blockchain idzie bowiem naprzód, a wraz z nią rośnie kreatywność twórców takich portfeli.