Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Czystość i higiena niezbędna w budynkach mieszkalnych, przemysłowych lub usługowych to gwarancja zdrowia i bezpieczeństwa domowników, lub pracowników. Aby przestrzenie takie były wolne od patogenów i szkodników, niezbędne są do wykonywania regularnie dezynfekcja i deratyzacja – to usługi, których częstotliwość uzależniona jest od lokalizacji, typu obiektu i poziomu zagrożenia.

Od czego zależy częstotliwość wykonywania dezynfekcji i deratyzacji?

To, jak często powinna być przeprowadzana deratyzacja i dezynfekcja uzależnione jest od cech charakterystycznych konkretnego obiektu. Ważne jest także jego przeznaczenie. Dezynfekcja zalecana jest np. do wykonania nawet kilka razy w miesiącu, jeśli chodzi o placówki gastronomiczne, hotele lub szpitale i przychodnie.

To w takich obiektach bakterie i wirusy mogą się rozprzestrzeniać najszybciej. Jeżeli natomiast chodzi o domy prywatne, to wszystko zależy od tego, czy występują potencjalne zagrożenia. To może być więc obecność gryzoni takich jak szczury i myszy, ale może chodzić także o zalanie mieszkania lub zgon zwierzęcia lub człowieka.

W budynkach gospodarczych i magazynach usługi DDD takie jak deratyzacja także powinny być wykonywane bardzo często. Obecność w takich lokalizacjach gryzoni może skutkować zagrożeniami sanitarnymi, ale także stratami ekonomicznymi. Polskie przepisy wyraźnie mówią o obowiązku przeprowadzenia deratyzacji w pewnych typach budynków. Powinna być np. wykonywana okresowo w zakładach przetwórstwa żywności.

Czy dezynfekcja i deratyzacja może być wykonana samodzielnie?

Dezynfekcja i deratyzacja w pewnym zakresie może być wykonywana samodzielnie. Produkty pomagające pozbyć się gryzoni oraz środki dezynfekcyjne są powszechnie dostępne w sklepach. Należy jednak pamiętać, że ich skuteczność nie jest tak duża jak wówczas, gdy korzystamy z usług firm profesjonalnych takich jak Stander.

Jeżeli chodzi o codzienne utrzymanie czystości, mogą się sprawdzać domowe środki czystości takie jak płyny antybakteryjne lub chociażby zwykły ocet. Jeżeli jednak pojawiło się większe zagrożenie takie jak grzyby, pleśnie i patogeny, co najczęściej ma miejsce po zalaniu pomieszczenia, to wówczas niezwłocznie należy skorzystać z pomocy specjalistów.

Nie inaczej jest w przypadku usuwania gryzoni. Amatorskie wykorzystywanie trutek i pułapek zawsze może stwarzać prawdopodobieństwo ich nieprawidłowego użycia. To natomiast może się skończyć zagrożeniem dla zdrowia domowników i domowych zwierząt, ale może być także po prostu nieskuteczne. Tylko wykwalifikowani specjaliści mają dostęp do profesjonalnych środków i metod i postępują zawsze zgodnie z przepisami.

Najskuteczniejsze metody dezynfekcyjne i deratyzacyjne

W przypadku dezynfekcji wykorzystuje się techniki tradycyjne jak też zastosowane technologie. Najczęściej stosowane jest:

  • ozonowanie, czyli eliminowanie bakterii, grzybów i wirusów,
  • dezynfekcja chemiczna, w której stosuje się specjalistyczne środki zabijające patogeny w powietrzu i na powierzchniach,
  • dezynfekcja termiczna – do likwidacji drobnoustrojów wykorzystuje się wysoką temperaturę.

Usługi deratyzacyjne polegają natomiast na stosowaniu pułapek mechanicznych, trutki lub odstraszaczy ultradźwiękowych. Praktyką najskuteczniejszą jest stosowanie wszystkich tych metod, które każdorazowo są dostosowane do specyfiki obiektu. Firma Stander gwarantuje także zabezpieczenie miejsc, którymi gryzonie ewentualnie mogą się przedostać do wnętrz.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty