Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz

Stabilizacja i wzrost cen w granicach inflacji
Rynek nieruchomości w Polsce w 2025 roku będzie zmierzał w stronę większej stabilizacji. Choć nie należy spodziewać się spadków cen mieszkań, tempo ich wzrostu powinno być zbliżone do poziomu inflacji. Wciąż jednak niepewna pozostaje polityka rządu dotycząca wsparcia sektora mieszkaniowego, co może mieć kluczowy wpływ na rozwój sytuacji

Zdaniem ekspertów, kluczowym czynnikiem determinującym popyt pozostaną stopy procentowe. Większość analityków spodziewa się ich obniżek, co mogłoby pozytywnie wpłynąć na dostępność kredytów hipotecznych i decyzje zakupowe klientów. Jednocześnie na ceny mieszkań wpływać będą również czynniki takie jak koszty budowy, dostępność gruntów oraz inflacja.

Jak deweloperzy widzą 2025 rok?

Liderzy rynku deweloperskiego zgodnie wskazują, że 2025 rok przyniesie kontynuację obecnych trendów – stabilizację i powolny wzrost cen.

Leszek Stankiewicz, wiceprezes Dom Development, podkreśla, że nie spodziewa się istotnych obniżek cen nieruchomości. W podobnym tonie wypowiada się Waldemar Wasiluk, wiceprezes Victoria Dom, który zwraca uwagę na utrzymującą się stabilność popytu, jednocześnie zauważa, że podaż mieszkań jest już na wysokim poziomie i w obliczu wysokich kosztów finansowania inwestycji ceny mogą wzrosnąć nawet o 10% rocznie.

Stopy procentowe a decyzje zakupowe

Decyzje Rady Polityki Pieniężnej dotyczące stóp procentowych będą miały kluczowy wpływ na rynek nieruchomości w 2025 roku. Wiele osób może wstrzymywać decyzję o zakupie mieszkania w oczekiwaniu na bardziej korzystne warunki kredytowe. Niemniej, obniżki stóp mogą przełożyć się na zwiększoną liczbę udzielanych kredytów oraz większe zainteresowanie rynkiem nieruchomości.

Niższe stopy zwiększą zdolność kredytową Polaków, nie wpłyną one na gwałtowny wzrost cen, ponieważ na rynku dostępna jest duża liczba nowych mieszkań. Każda decyzja RPP o obniżeniu stóp będzie miała pozytywny wpływ na rynek i ożywi popyt.

Najem instytucjonalny (PRS) – przyszłość rynku?

Coraz większą rolę na rynku mieszkaniowym zaczyna odgrywać najem instytucjonalny (PRS). Deweloperzy zauważają rosnące zainteresowanie tym segmentem zarówno ze strony klientów, jak i inwestorów. Segment PRS zyskuje na znaczeniu, szczególnie w większych miastach, gdzie dostęp do kredytów hipotecznych jest utrudniony, a klienci cenią elastyczność najmu nad długoterminowe zobowiązania.

Jednakże nie wszyscy podzielają optymizm wobec tego modelu. Zbigniew Juroszek – Prezes Atalu - sceptycznie podchodzi do wzrostu sektora PRS w Polsce, wskazując, że nie jest on dostosowany do przyzwyczajeń Polaków. Z kolei prezes Lokum Deweloper uważa, że rynek najmu instytucjonalnego może stanowić stabilne źródło długoterminowego dochodu, jednak jego rozwój w dużej mierze zależy od przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych.

Co może poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym?

Eksperci zgodnie wskazują, że kluczowe dla poprawy sytuacji na rynku nieruchomości będą dalsze obniżki stóp procentowych, które zwiększą dostępność kredytów hipotecznych. Istotne są także inicjatywy rządowe wspierające zakup mieszkań, takie jak dopłaty do kredytów czy gwarancje finansowe.

Deweloperzy zwracają także uwagę na problem skomplikowanych procedur administracyjnych, które znacznie opóźniają proces budowy. Leszek Stankiewicz wskazuje, że obecne przepisy sprawiają, iż od momentu zakupu gruntu do rozpoczęcia budowy mogą minąć nawet trzy lata. Skrócenie i uproszczenie tych procedur mogłoby pozytywnie wpłynąć na dostępność mieszkań i stabilność ich cen.

Podsumowanie

W 2025 roku rynek nieruchomości powinien zmierzać w stronę stabilizacji. Oczekiwane obniżki stóp procentowych mogą przyczynić się do wzrostu popytu, jednak nie przewiduje się gwałtownych wzrostów cen. Rosnące zainteresowanie segmentem PRS oraz duża podaż mieszkań sprawiają, że perspektywy dla rynku są optymistyczne, choć nadal wiele zależy od decyzji rządu i polityki monetarnej.

W kontekście lokalnym, Hestia Nieruchomości oferuje kompleksowe usługi w zakresie kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości, pomagając klientom znaleźć najlepsze rozwiązania w dynamicznie zmieniającym się rynku. Dzięki doświadczeniu oraz znajomości lokalnych trendów, firma zapewnia profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie transakcji.

Artykuły sponsorowane

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty