Jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania z kategorii pieców, to dwupaliwowe piece zyskują coraz bardziej na popularności. Mowa tutaj oczywiście o piecach na pellet i drewno. Taki piec, zapewnia właścicielowi komfort użytkowania, a jednocześnie szczególną dbałość o czyste powietrze oraz środowisko.
Jakie zalety ma piec na pellet i drewno?
Nie ma co ukrywać, że piece dwupaliwowe, to urządzenia, które powstały dzięki rozwojowi technologii. Możliwość korzystania z dwóch rodzajów paliw daje wiele możliwości.
Aspekt ekologiczny i niska emisja spalin pieca na pellet i drewno
Piec na pellet i drewno to między innymi niska emisja spalin do atmosfery. Wynika to między innymi z tego, że spalanie pelletu generuje mniej dwutlenku węgla niż spalanie węgla czy gazu. Najbardziej nowoczesne piece na pellet i drewno posiadają certyfikaty klasy 5 (spełnianie normy PN-EN 303-5:2012), a także dyrektywy EcoDesign.
Automatyzacja oraz wygoda dla użytkownika pieców dwupaliwowych
Piec na pellet i drewno to automatyzacja procesu spalania pelletu oraz zgazowania drewna. Najwyższej klasy piece dwupaliwowe posiadają podajnik pelletu, co z kolei przekłada się na rzadszą konieczność dokładania drewna. Coraz częściej można spotkać w takim urządzeniu samoczyszczącą się, obrotową komorę spalania.
Piece dwupaliwowe to oszczędność i efektywność energetyczna
Oszczędność na ogrzewaniu bierze się z efektywności energetycznej. Czym jest efektywność energetyczna? To nic innego jak wskaźnik, miara, która wskazuje na to, w jakim stopniu dany piec jest w stanie przekształcić paliwo w ciepło użytkowe. Nowoczesne piece na pellet i drewno osiągają wysoką efektywność energetyczną, dzięki czemu rachunki za ogrzewanie domu i bieżącej wody są znacznie niższe w porównaniu do pozostałych, starszych systemów ogrzewania. Sprawność energetyczną takich pieców potwierdzają również certyfikaty wspomniane w poprzednich akapitach.
Jaki piec na pellet i drewno wybrać do swojego domu?
Przy wyborze odpowiedniego pieca do domowego systemu ogrzewania warto wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych aspektów. Podstawowym aspektem będzie jego klasa oraz posiadanie certyfikatu EcoDesign — wpływa to między innymi na możliwość otrzymania aktualnie obowiązujących dotacji rządowych do modernizacji systemów ogrzewania (na przykład Czyste Powietrze — niestety przyjmowanie nowych wniosków jest wstrzymane do 31 marca 2025 roku). Warto jednak pamiętać, że piece klasy 5 są niezwykle efektywne, emitują mniej zanieczyszczeń do atmosfery, a także są ekonomiczne, czyli po prostu oszczędzają dla nas pieniądze.
Kolejnym aspektem jest odpowiedni dobór mocy oraz wydajności takiego urządzenia. Tutaj sprawa jest niezwykle prosta. Dobierając moc, trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię budynku, która będzie musiała być ogrzana. Zbyt mała moc, będzie skutkowała niedostateczną efektywnością, czyli większymi kosztami związanymi ze zużyciem paliwa. Z kolei zbyt duża moc, będzie skutkowała utratą ciepła i zwiększonym zużyciem paliwa, czyli zbędnie ponoszonymi kosztami. W razie wątpliwości pamiętaj, że każdy producent pieców oferuje doradztwo specjalistów, których zatrudnia w swojej firmie.
Ostatnią rzeczą, jednak nie mniej istotną, są dodatkowe funkcje, jakie może oferować, piec na pellet i drewno. Mamy tutaj na myśli między innymi system automatycznego czyszczenia, moduły zdalnego sterowania, intuicyjny interfejs, modułowość pieca i jego elementów. Każda z tych dodatkowych opcji może zwiększyć komfort użytkowania.