Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  autopromocja  
Zobacz

Dom ma być oazą spokoju, mamy czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie, a jednym z aspektów, jakie na to wpływają, jest porządek i czystość. Powierzchnią, która w domu brudzi się najszybciej i którą najczęściej trzeba sprzątać, jest podłoga. W zależności od tego, czym jest wykończona, inaczej się ją czyści.

Podłoga w mieszkaniu jest narażona na różnego rodzaju zabrudzenia. Posiadający zwierzęta walczą z sierścią i śladami łap w każdym pomieszczeniu, w przedpokoju dochodzi błoto i inne zabrudzenia nanoszone na butach, z kolei w kuchni są plamy z tłuszczu powstałe podczas gotowania. Jak pozbyć się tego typu zabrudzeń z podłogi, aby jednocześnie nie uszkodzić jej powierzchni?

Rodzaje podłóg

W zależności od tego, czym jest wykończona podłoga, inne są wymagania względem jej czyszczenia i pielęgnacji. Podłogi drewniane są wrażliwe na działanie wilgoci i mogą się uszkodzić pod wpływem środków chemicznych. Na wilgoć podatne są również popularne panele laminowane.

Znacznie bardziej odporne na czynniki zewnętrzne są płytki ceramiczne i gresowe, które powszechnie układa się w kuchniach i łazienkach. W ich przypadku na szczególną uwagę zasługują fugi, bo to właśnie między płytkami gromadzi się najwięcej brudu.

Czym czyścić poszczególne rodzaje podłogi w domu?

Niezależnie od rodzaju podłogi należy systematycznie odkurzać ją z kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń. To zwiększa higienę i zapobiega uszkodzeniom powierzchni. A co z myciem? Przy drewnie unika się silnych detergentów i trzeba uważać na nadmiar wilgoci, o tym samym należy pamiętać przy panelach laminowanych. Łatwiej jest z myciem płytek, które są znacznie odporniejsze i można użyć większości detergentów. Kłopotliwe są fugi, a do ich czyszczenia poleca się odrębne preparaty.

Co zamiast zwykłego mopa?

Podstawowym sprzętem do mycia podłogi jest mop, który powinien być obecny w każdym domu. Mycie podłogi z jego udziałem to najprostsza metoda utrzymania czystości, ale też czasochłonna, a bywa, że nie do końca skuteczna przy uporczywych plamach. Na szczęście obecnie do wyboru są innowacyjne rozwiązania, dzięki którym sprzątanie będzie szybsze i dokładniejsze. Możemy skorzystać z dwóch podstawowych kategorii urządzeń – mopów parowych i mopów elektrycznych. Często terminów tych używa się zamiennie, ale oznaczają coś innego.

Mopy elektryczne są podobne do pionowych odkurzaczy i mają zasilanie sieciowe albo są na baterie. Obracające się z dużą prędkością pady są zwilżane wodą i środkiem czyszczącym, a jednocześnie zasysane są zabrudzenia i nadmiar wilgoci do zbiornika na brudną wodę. Dzięki temu podłoga jest zawsze myta czystą wodą. Innym atutem tego rozwiązania jest to, że mopy elektryczne przez użycie niewielkiej ilości wody nadają się do każdej podłogi.

Mop parowy działa podobnie jak parownica – pod wysokim ciśnieniem strumień pary wodnej uderza w cząsteczki brudu. Jego zaletą jest działanie dezynfekujące, bo temperatura sięga nawet do 100 stopni Celsjusza, co oznacza, że przy poprawnym korzystaniu z urządzenia na czyszczonej powierzchni ginie do 99,999% koronawirusów i 99,99% bakterii. W tego typu mopie nie używa się detergentów i można stosować go na większości podłóg, z wyjątkiem parkietu olejowanego i woskowanego. Zarówno podczas korzystania z mopa parowego, jak i elektrycznego łatwo podczas sprzątania dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków.

Dlaczego warto?

Urządzenia do mycia podłóg są wygodne i nie trzeba co chwilę wymieniać wody w wiaderku. Podłoga czyszczona z udziałem mopa parowego lub elektrycznego jest nawet o kilkadziesiąt procent czystsza przy niewielkim wysiłku. Taki sprzęt pozwala na oszczędność wody i czasu, a przy tym nie zajmuje dużo miejsca. Przykłady mopów nowej generacji są na stronie https://www.kaercher.com/pl/home-garden/mopy-elektryczne.html.

Artykuły sponsorowane

12345

Archiwum informacji

poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek01piątek02sobota03niedziela04
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty