Radio SzczecinRadio Szczecin » Artykuły sponsorowane
  Reklama  
Zobacz

Kapsułkarka stanowi niezbędne rozwiązanie w wielu obszarach przemysłu – zwłaszcza tych, w przypadku których ma znaczenie wydajność produkcji, precyzja i kontrola jakości. Poznaj najpopularniejsze typy tej maszyny, zasadę jej działania oraz zastosowanie.

Kapsułkarka – co to takiego?

Kapsułkarka to jeden z rodzajów maszyny pakującej, służący do napełniania kapsułek – najczęściej żelatynowych twardych – sproszkowanym produktem. Umożliwia ona znaczną automatyzację procesów pakowania, wpływając korzystnie na wydajność, precyzję, a także higienę pracy. Kapsułkarki muszą spełniać wysokie standardy jakości, aby zapewniać właściwą dawkę substancji czynnej w każdej kapsułce, a przy tym – gwarantować maksymalną higienę przygotowywania leku oraz estetykę stworzonej kapsułki.

Rodzaje kapsułkarek

Kapsułkarki dzielą się na modele:

  • ręczne;

  • automatyczne;

  • półautomatyczne.

Bez względu na rodzaj głównym zadaniem tych maszyn jest precyzyjne napełnianie kapsułek i optymalizacja oraz usprawnienie pracy.

Kapsułkarka ręczna pozwala na dokładne dozowanie proszku do kapsułek bez potrzeby ważenia każdej dawki. Pomimo manualnej obsługi jest ona intuicyjna i łatwa w użyciu, jednak charakteryzuje się mniejszą wydajnością niż model automatyczny. W związku z tym ręczne kapsułkarki sprawdzają się w przypadku produkcji na mniejszą skalę, gdzie kluczowa jest precyzja i ciągła kontrola procesu. Stanowią one ponadto mobilne i wygodne rozwiązanie – są nie tylko nieskomplikowane w użyciu, ale również kompaktowe i łatwe do przechowywania. Kapsułkarka automatyczna to zaawansowana maszyna sterowana najczęściej przy użyciu paneli z wyświetlaczami, umożliwiającymi wprowadzanie ustawień. W stosunku do modeli ręcznych ten rodzaj kapsułkarek zapewnia jeszcze większą wydajność i precyzję podczas sporządzania kapsułek. Kapsułkarki automatyczne są jednak znacznie większych rozmiarów i zajmują dużo więcej miejsca.

Kapsułkarka półautomatyczna łączy w sobie elementy maszyny manualnej oraz automatycznej. Cały proces jest bowiem wspomagany przez automatyczne systemy – np. podajniki do kapsułek – jednak to człowiek sprawuje kontrolę nad jego jakością.

Zasada działania kapsułkarki

Zasada działania kapsułkarki jest bardzo prosta – maszyna umieszcza odpowiednią ilość substancji czynnej w kapsułce, a następnie szczelnie zamyka ją wieczkiem. Gotowy preparat – np. suplement diety – może zostać poddany dalszym etapom produkcji. Cały proces obejmuje automatyczne podawanie, otwieranie, napełnianie oraz zamykanie.

Zastosowanie kapsułkarek w przemyśle

Kapsułkarki znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – przede wszystkim jednak w przemyśle:

  • farmaceutycznym;

  • spożywczym;

  • zielarskim;

  • kosmetycznym.

Wykorzystuje się je głównie w procesie produkcji leków oraz suplementów diety. Kapsułkarka ręczna używana jest zazwyczaj w mniejszych laboratoriach i produkcji na mniejszą skalę, z kolei modele automatyczne stosowane są w większych zakładach przemysłowych. Kapsułkarki półautomatyczne wykorzystuje się natomiast w średniej wielkości zakładach produkcyjnych, w których ma znaczenie zarówno precyzja, jak i efektywność.

Gdzie kupić kapsułkarkę?

Poszukując solidnej kapsułkarki, która usprawni codzienną pracę i wpłynie na jej efektywność, warto wziąć pod uwagę używane modele dostępne np. na portalu Foeth. To sprawne, sprawdzone pod względem technicznym maszyny w znacznie niższej cenie. Wśród ogłoszeń na stronie znajdują się kapsułkarki cenionych producentów, m.in.:

  • AZO – np. model Emptying system AZO Batchtainer 700x1005 czy Docking device D100/D350;

  • Dietrich Engeneering Consultants – np. model Drum sealing cover;

  • Curtis – np. model Simpli'fill 2.

Kapsułkarka w wersji używanej to sposób na znaczną redukcję firmowych kosztów. Decydując się na rozwiązanie z drugiej ręki, można zyskać również dobry dostęp do części zamiennych w atrakcyjnych cenach. W serwisie Foeth oprócz kapsułkarek dostępne są też inne używane maszyny pakujące – np. napełniacze tłokowe czy zakręcarki.

Artykuły sponsorowane

12345
  reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty