Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk. Mat. YouTube / Nobel Prize
Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za rok 2018, udzieliła szwedzkiemu publicznemu radiu obszernego wywiadu. Polska noblistka wyznała w nim, co dla niej znaczy ta prestiżowa nagroda.
We wtorek po południu Tokarczuk z rąk szwedzkiego monarchy odbierze złoty medal i dyplom, a wieczorem weźmie udział w Bankiecie Noblowskim.

Olga Tokarczuk przyznała, że wiadomość o przyznaniu jej przez Akademię Szwedzką literackiego Nobla, sprawiła jej ogromną radość, ale również wywróciła jej życie do góry nogami i pokrzyżowała zawodowe plany.

- Planowałam tej jesieni kontynuować pracę nad kolejną powieścią, ale wszystko się dosłownie zawaliło - mówiła noblistka.

O tym, czym dla jej twórczości jest to wyróżnienie, mówiła tak:

- Myślę, że Nagroda Nobla jest dla mojego pisarstwa ogromnym wsparciem od reszty świata - podkreśliła autorka "Ksiąg Jakubowych".

Tokarczuk część nagrody finansowej (w przeliczeniu ok. 4 mln. zł), jaką otrzymują laureaci wraz z pamiątkowym dyplomem i złotym medalem, zamierza przeznaczyć na powołanie fundacji.

- Jej pierwszymi zadaniami będzie wspieranie różnych projektów kultury, ponieważ aktywność naszego rządu w tej dziedzinie zmierza w przeciwnym kierunku - spointowała pisarka.

Olga Tokarczyk zamierza przekazać Muzeum Noblowskiemu w Sztokholmie swój kalendarz z 2018 roku, w którym prowadziła codzienne notatki.

O godzinie 16.30 podczas uroczystej ceremonii w budynku filharmonii sztokholmskiej, autorka odbierze z rąk Karola XVI Gustawa okolicznościowy medal i dyplom. Wieczorem wraz z ponad 1300 gośćmi, w obecności rodziny królewskiej i przedstawicielami akredytowanych w Szwecji ambasad, weźmie udział w tradycyjnym Bankiecie Noblowskim. Odbędzie się on w Niebieskiej Sali sztokholmskiego Ratusza. Do jej wystroju zużyto około 2500 kwiatów sprowadzanych specjalnie na tę okazję od 1905 roku z Włoch.
Relacja Przemysława Gołyńskiego

Zobacz także

2020-04-17, godz. 09:27 Kultura dla szczecinian to Dni Morza i Pyromagic. Kontrapunkt daleko w tyle Dni Morza i festiwal fajerwerków - to, według szczecinian, najbardziej rozpoznawalne kulturalne wydarzenia w mieście - informują twórcy raportu "Energia Szczecińskiej Kultury". » więcej 2020-04-12, godz. 18:16 Filharmonia zaprasza na koncert poświęcony Grzegorzowi Ciechowskiemu Na kolejny koncert on-line zaprasza w Niedzielę Wielkanocną Filharmonia Szczecińska. Tym razem poświęcony będzie kompozytorowi i wokaliście Grzegorzowi Ciechowskiemu. » więcej 2020-04-07, godz. 21:06 Wystawa prac artystów-żołnierzy więzionych w sowieckich łagrach [WIDEO] Narodowe Centrum Kultury zaprezentowało na swojej stronie internetowej wystawę pod tytułem "Niepamięci". » więcej 2020-04-05, godz. 14:42 Taneczne treningi zespołu "Szczecinianie" odbywają się przez internet Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" zostaje w domu, ale cały czas pracuje. Codziennie członkowie są zajęci, bo trenują. » więcej 2020-04-05, godz. 09:27 Animacja o twórcy m.in. Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki w internecie [WIDEO] Muzeum Historii Polski udostępniło w internecie animację poświęconą Marianowi Walentynowiczowi. Był rysownikiem. Spod jego ołówka wyszły postaci między innymi Koziołka Matołka i małpki Fiki-Miki. » więcej 2020-04-03, godz. 13:16 Miłość do kamienic pewnej szczecinianki [ZDJĘCIA] Właśnie ukazała się niemiecka wersja książki Moniki Szymanik "Kamienica w lesie. Instagramowe wędrówki szczecinianki". » więcej 2020-04-03, godz. 09:15 Program wsparcia dla artystów jest finansowany z funduszu na organizację Dni Morza 250 tysięcy złotych miasto przekaże na pakiet pomocowy dla artystów, którzy cierpią w związku z epidemią koronawirusa. Mówił o tym w "Rozmowie pod krawatem" Krzysztof Soska, zastępca prezydenta Szczecina. » więcej 2020-04-02, godz. 11:50 Ellis Marsalis nie żyje W wieku 85 lat zmarł amerykański pianista jazzowy Ellis Marsalis. Przyczyną śmierci były komplikacje związane z koronawirusem. » więcej 2020-04-01, godz. 07:30 "To szansa dla młodych twórców". Można zgłaszać się do konkursu Od 1 kwietnia do 31 sierpnia 2020 można wysyłać zgłoszenia na I Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski imienia Mieczysława Karłowicza. » więcej 2020-03-29, godz. 17:32 Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza do internetu Muzeum jest zamknięte, ale jego zasoby można obejrzeć w internecie. » więcej
174175176177178179180