Koncerty muzyki klasycznej i elektronicznej, premiera spektaklu teatralnego, projekcja filmu, otwarcie trzech wystaw oraz mapping – to tylko część atrakcji, które złożyły się na piątkowy program inauguracji działalności Willi Lentza.
W rezydencji i jej ogrodach zabrzmiało również specjalnie napisane na tę uroczystość trzyczęściowe dzieło symfoniczne Krzesimira Dębskiego.
Mój nowy utwór nazwałem „Papricoso stettinese della una Villa”, a wykonała go Baltic Neopolis Orchestra – powiedział kompozytor.
- Utwór jest wymagający, są w nim bardzo nowoczesne techniki. W ogóle prawykonanie, czyli nie ma wzorca, jak ten utwór się wykonuje, czyli oni wyznaczają wzorzec, jak następni artyści będą tę kompozycję wykonywać. I to jest bardzo ważna funkcja, którą spełnili znakomicie – dodał Krzesimir Dębski.
Wybór naszej orkiestry do prawykonania utworu Krzesimira na otwarcie Willi Lentza to dla nas ogromne wyróżnienie – powiedziała Emila Goch z Baltic Neopolis Orchestra.
- To było bardzo trudne i wymagające dzieło. Wszyscy je z wielką przyjemnością zagraliśmy. Utwór jest bardzo ciekawie napisany. To nie jest taka codzienność, to nie każdemu kompozytorowi się udaje. Także jestem zachwycona tą kompozycją, no i w ogóle energia, sama postać Krzesimira jest fascynująca dla nas. Uwielbiamy z nim pracować, także praca z nim to jest czysta przyjemność – podsumowała Goch.
W koncercie wziął też udział Jacek Rudnicki, który z Krzesimirem Dębskim wykonał piosenkę o Willi Lentza, do tekstu pełniącej obowiązki dyrektora Willi, Jadwigi Kimber.
Nowa placówka kultury Szczecina zaprasza w sobotę od godziny 16.45 na kolejne wydarzenia związane z jej otwarciem. W sobotę występ m.in. zespołu Mitch&Mitch o godz. 20, który zakończy się widowiskiem multimedialnym w 3D pt. „1888 – Iluzja czasu”.
Zobacz także
2021-04-25, godz. 09:26
Jubileusz Szczecinczyta.pl, czyli misja się udała
Portal Szczecinczyta.pl obchodzi swoje 10. urodziny. Powstał w celu promowania czytania książek. Współzałożycielką portalu jest Monika Wilczyńska.
» więcej
2021-04-24, godz. 08:14
Oscary 2021. Polskie wątki
W ten weekend, dokładnie w nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy zdobywców filmowych Oscarów.
» więcej
2021-04-23, godz. 14:48
"West Side Sinfonietta" w złotej sali Filharmonii
Orkiestra "West Side Sinfonietta" nominowana do nagrody muzycznej "Fryderyk" w kategorii "Album roku muzyka koncertująca", zagra w piątek w złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
» więcej
2021-04-23, godz. 12:17
Tango będzie królować w Szczecinie
Szczecin Classic to nazwa festiwalu, który rozpoczyna się w Szczecinie w najbliższy poniedziałek.
» więcej
2021-04-18, godz. 17:55
Zespół Dagadana wydał płytę, która "ma dawać ludziom nadzieję" [ZDJĘCIA]
Polsko-ukraiński zespół „Dagadana”, laureat wielu międzynarodowych nagród, także m.in. polskiego „Fryderyka” w kategorii „Album Roku Folk/Muzyka Świata”, wydał krążek pt. „Tobie”. Grupa powstała 13 lat temu z potrzeby…
» więcej
2021-04-18, godz. 13:19
"Mój Paryż", czyli śladami królowej twista
Nieznane fotografie królowej polskiego twista zrobione w stolicy Francji w 1970, właśnie ukazały się w książce "Mój Paryż - śladami Heleny Majdaniec".
» więcej
2021-04-16, godz. 17:29
Niezwykły koncert-pokaz studentów Akademii Sztuki
Z okazji "Światowego Dnia Głosu" Akademia Sztuki w Szczecinie zaprasza na niezwykły koncert-pokaz. "Musically - Visually" to forma dialogu pomiędzy studentami i wykładowcami kierunków wizualnych oraz muzycznych Akademii.
» więcej
2021-04-16, godz. 11:40
„Pieśni ziemi” Mahlera pod batutą Bergmanna [ZDJĘCIA]
„Pieśni ziemi” Gustava Mahlera wypełnią w piątek złotą salę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2021-04-14, godz. 08:15
Pieniądze z regat miasto przeznaczy na galę Fryderyków
Szczecin zabezpiecza milion złotych na organizację gali finałowej nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk 2021. Kolejne pół miliona ma pochodzić z budżetu marszałka województwa zachodniopomorskiego.
» więcej
2021-04-13, godz. 10:16
Szczecinianin pisze książkę o Karolu Bunschu
Szczecinianin napisze biografię jednego z najbardziej popularnych polskich pisarzy XX wieku. Przemysław Benken ze szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej opisze historię Karola Bunscha.
» więcej