Radio SzczecinRadio Szczecin » Kultura

Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Koncerty muzyki klasycznej i elektronicznej, premiera spektaklu teatralnego, projekcja filmu, otwarcie trzech wystaw oraz mapping - to tylko część atrakcji, które złożyły się na piątkowy program inauguracji działalności Willi Lentza.
W rezydencji i jej ogrodach zabrzmiało również specjalnie napisane na tę uroczystość trzyczęściowe dzieło symfoniczne Krzesimira Dębskiego.

Mój nowy utwór nazwałem „Papricoso stettinese della una Villa”, a wykonała go Baltic Neopolis Orchestra - powiedział kompozytor.

- Utwór jest wymagający, są w nim bardzo nowoczesne techniki. W ogóle prawykonanie, czyli nie ma wzorca, jak ten utwór się wykonuje, czyli oni wyznaczają wzorzec, jak następni artyści będą tę kompozycję wykonywać. I to jest bardzo ważna funkcja, którą spełnili znakomicie - dodał Krzesimir Dębski.

Wybór naszej orkiestry do prawykonania utworu Krzesimira na otwarcie Willi Lentza to dla nas ogromne wyróżnienie - powiedziała Emila Goch z Baltic Neopolis Orchestra.

- To było bardzo trudne i wymagające dzieło. Wszyscy je z wielką przyjemnością zagraliśmy. Utwór jest bardzo ciekawie napisany. To nie jest taka codzienność, to nie każdemu kompozytorowi się udaje. Także jestem zachwycona tą kompozycją, no i w ogóle energia, sama postać Krzesimira jest fascynująca dla nas. Uwielbiamy z nim pracować, także praca z nim to jest czysta przyjemność - podsumowała Goch.

W koncercie wziął też udział Jacek Rudnicki, który z Krzesimirem Dębskim wykonał piosenkę o Willi Lentza, do tekstu pełniącej obowiązki dyrektora Willi Jagody Kimber.

Nowa placówka kultury Szczecina zaprasza w sobotę od godziny 16.45 na kolejne wydarzenia związane z jej otwarciem. W sobotę występ m.in. zespołu Mitch&Mitch o godz. 20, który zakończy się widowiskiem multimedialnym w 3D pt. „1888 - Iluzja czasu”.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty