Rytm i budowę poloneza wykorzystali w swoich ponadczasowych dziełach m.in.: w epoce baroku Jan Sebastian Bach i Georg Philipp Telemann, klasycyzmu – Wolfgang Amadeusz Mozart, Michał Kleofas Ogiński i Ludwig van Beethoven, romantyzmu Stanisław Moniuszko i Piotr Czajkowski oraz współcześni Roman Palester i Wojciech Kilar.
Najsłynniejszym twórcą polonezów jest bez wątpienia Fryderyk Chopin.
W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały Polonezy Marcina Maseckiego – wszechstronnego pianisty, doskonale czującego się zarówno w muzyce filmowej, jazzie, jak i klasyce, dla którego zacieranie granicy między sztuką a rozrywką stało się znakiem rozpoznawczym.
Narodowy Instytut Dziedzictwa czyni starania, by polonez – polski taniec narodowy wpisano na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO – powiedział Marcin Masecki.
- Z tym hasłem zwróciły się do mnie Filharmonia w Szczecinie i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdyż z polonezem mam już pewną trajektorię. Wydałem płytę pod tytułem „Polonezy”. Te polonezy wkradają się do mojej twórczości w różnych momentach, czasami nawet podświadomie – zaznaczył.
- Tym razem zamówienie kompozytorskie zrealizowałem tworząc 30-minutowy utwór pt. „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy” na fortepian i orkiestrę, którą także zadyrygowałem – dodał Masecki.
- Był nie tylko temat poloneza, ale też temat Wariacji Goldbergowskich Johanna Sebastiana Bacha, w których odkryłem, że trzy spośród 30 wariacji są w rytmie poloneza, więc było oczywiście subiektywne przetwarzanie przez artystę sprawy, ale wszystko zostało oparte na wątkach tych trzech właśnie polonezów w Wariacjach Goldbergowskich. Cieszę się bardzo, że to się udało – podsumował Marcin Masecki.
Zobacz także
2023-02-27, godz. 16:57
Akademia Sztuki w Szczecinie solidarna z Ukrainą
Muzyka Mykoli Łysenko, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Andrzeja Kurylewicza i Stanisława Moniuszki zabrzmi w poniedziałek w Akademii Sztuki w Szczecinie. To w ramach koncertu pod tytułem „My z Wami - Mam ja łzy o Ukrai…
» więcej
2023-02-27, godz. 09:47
Szczecinianka powalczy o występ w finale Eurowizji
Impreza odbędzie się w maju w Liverpoolu pod hasłem United by Music. 23-letnia Blanka wykona utwór "Solo".
» więcej
2023-02-25, godz. 21:39
"On the Adamant" laureatem Złotego Niedźwiedzia na 73. Berlinale
Obraz "On the Adamant" w reżyserii Nicolasa Philiberta otrzymał Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale.
» więcej
2023-02-25, godz. 14:00
Maestro Michał Nesterowicz owacyjnie przyjęty w Filharmonii. Solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]
Kompozycje Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Maurice’a Ravela, Georgesa Bizeta i Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
» więcej
2023-02-24, godz. 16:05
Filharmonia w Szczecinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę
Rok walki o wolność. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dedykuje dzisiejszy koncert bohaterskiemu narodowi ukraińskiemu. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michał Nesterowicz - jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich…
» więcej
2023-02-24, godz. 13:39
Nowa piosenka Mai Laury [WIDEO]
Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w Radiu Szczecin.
» więcej
2023-02-22, godz. 23:50
Trochę lata w środku zimy... [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli Tropiki w Radiu Szczecin w ramach cyklu [3x1].
» więcej
2023-02-22, godz. 07:56
Inauguracja gryfińskiego "Włóczykija"
Rusza 17. edycja jednej z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. O godz. 18.30 rozpoczyna się Gryfiński Festiwal "Włóczykij".
» więcej
2023-02-22, godz. 07:38
Grupo Gardel w Willi Lentza
Argentyńskie tango zaprezentowano w Polsce po raz pierwszy w 1911 roku. Po 112 latach od warszawskiej premiery spektaklu „Targ na dziewczęta” Victora Jackobiego, utwory polskich kompozytorów w rytmie tego tańca zabrzmiały w szczecińskiej…
» więcej
2023-02-21, godz. 19:33
Za oknem zimno i mokro... A u nas? Tropiki! [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli sporo ciepłych dźwięków.
» więcej