Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki dyryguje Orkiestrą Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Fot. Cezary Aszkiełowicz [Filharmonia w Szczecinie]
Marcin Masecki – wszechstronny pianista, doskonale czujący się zarówno w jazzie, jak i klasyce wystąpił w piątek, 5 maja 2023 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym m.in. Paszportu „Polityki” ukończył słynną Berklee College of Music w Bostonie. Nagrywa i koncertuje z wieloma zespołami, które tworzą wybitni muzycy z kraju i zagranicy, wśród nich m.in. Andrzej Jagodziński, Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Wojciech Waglewski, Hal Crook, George Garzone, czy Dave Samuels.

Jego głównym projektem jest obecnie Jazz Band Młynarski-Masecki – orkiestra grająca przedwojenny polski jazz w autorskich opracowaniach. Jan Młynarski śpiewa i gra na mandolinie, Masecki aranżuje i prowadzi orkiestrę zza fortepianu. Zespół nagrał dwa albumy pod tytułami: „Noc w wielkim mieście” oraz „Płyta z zadrą w sercu”. Marcin równolegle prowadzi trio z Jerzym Rogeiwiczem i Maxem Muchą, w którym eksploruje muzykę Ameryki Łacińskiej. Koncertuje również z repertuarem klasycznym w formacie solowym, kameralnym i z orkiestrami. Regularnie współpracuje z Polskim Radiem, Teatrem Studio, Barem Studio, oraz Capellą Cracoviensis. Organizuje festiwale i projekty łączące muzyków z różnych środowisk.

Marcin Masecki pisze także muzykę filmową i teatralną. Jest laureatem Orła za muzykę do obrazu „Powrót do tamtych dni”. Był aranżerem, kompozytorem i konsultantem muzycznym filmu „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego nagrodzonego w Cannes w kategorii „Najlepszy Reżyser”. Wcześniej stworzył m.in ścieżkę dźwiękową do obrazów „O zwierzętach i ludziach” Łukasza Czajki, „Fuck For Forrest” Michała Marczaka, oraz „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego.

Piątkowy wieczór w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wypełnił w pierwszej części swoimi polonezami na fortepian, w których można było znaleźć szereg odniesień do Bachowskiego dzieła „Wariacje Goldbergowskie” – od harmonii, po zawarte w nich barokowe stylizacje taneczne. W drugiej natomiast, przedstawił z Orkiestrą Filharmonii pod własną dyrekcją najnowszą swoją 30-minutową kompozycję symfoniczną, zamówioną przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu i Filharmonię w Szczecinie, w związku ze staraniami Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wpisanie poloneza – polskiego tańca narodowego na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.

Publiczność nie szczędziła braw na stojąco, co zachęciło artystę i symfoników do zagrania na bis finału niezwykłego dzieła pod tytułem „W Wariacjach Goldbergowskich są trzy polonezy”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marcinem Maseckim
 

Zobacz także

2023-12-03, godz. 17:00 Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie Wystawa „Jak to z drewnem było” po raz pierwszy tak licznie przedstawia dawne narzędzia służące rzemieślnikom: cieślom, stolarzom, bednarzom, do obróbki… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Kultura dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa. Życie teatralne i muzyczne dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa odbyła się w minionym tygodniu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedmiotem… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Marek Pospieszalski - Muzyk Roku! w Szczecinie. Marek Pospieszalski saksofonista, według plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum Muzykiem Roku! wystąpił w miniony piatek (1.12.2023) winylach.fm. Marek… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 "Gość INNOŚĆ" Petera Turiniego na jubileusz Małgorzaty Chryc - Filary i Zbigniewa Filarego. Małgorzata Chryc Filary i Zbigniew Filary - aktorzy Teatru Polskiego świętują swój jubileusz 40-lecia pracy artystycznej na scenie. Z czego 35 lat to praca… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Moda naszych przodków. Moda wojenna - powrót do historii lat 40. XX wieku Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" zaprosiło w miniona sobotę (2.12.2023) na prelekcję Olgi Dąbkiewicz "Moda naszych przodków. Moda… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Szczecińscy artyści na Międzynarodowym Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech [ROZMOWA… Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie [RELACJA, ZD… Ocalić od zapomnienia twórczość prof. Marka Jasińskiego, również tę pastorałkową i kolędową. Taka idea przyświecała Katarzynie Ganczarskiej – dyrygentce… » więcej 2023-11-29, godz. 14:46 "e-eleWator" i "eleWator" - dwie przestrzenie słowa [ROZMOWA] ISSN: 2956-8684 - ten symbol to kolejny krok nowo-powstałego pisma "e-eleWator". Miesięcznik został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o… » więcej 2023-11-27, godz. 10:11 Nie żyje Halina Sztejner, jedna z Filipinek [POSŁUCHAJ] Nie żyje Halina Sztejner, Filipinka jeszcze z pierwszego, szkolnego składu zespołu. W grupie była tylko przez 4 lata, do zdania matury. Halina Sztejner urodziła… » więcej 2023-11-26, godz. 23:21 Jolanta Aniszewska laureatką Nagrody Literackiej "Jantar" [POSŁUCHAJ] Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki i Piotr Oleksy. Do tego zacnego grona dołączyła Jolanta Aniszewska. Została ona laureatką tegorocznej, 4. już edycji… » więcej
12345