Do konkursu zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu. Po rygorystycznych przesłuchaniach jury wybrało ponad setkę utalentowanych muzyków reprezentujących 24 kraje.
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.
W gronie Polaków najwyższe, bo drugie miejsce w kategorii Fortepian, międzynarodowe jury pod przewodnictwem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało 20-letniemu Krzysztofowi Wiercińskiemu – studentowi Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
- Jestem przeszczęśliwy z rezultatu. Myślę, że powinienem się czuć z siebie zadowolony, mogę nawet rzec, że jestem z siebie dumny, bo sam wiem ile pracy włożyłem, żeby być w tym miejscu, żeby osiągnąć to, co osiągnąłem w ostatnich dniach, tygodniach. Bardzo się starałem w ostatnich miesiącach. Na konkursie nie myślę o tym, że ktoś mnie ocenia, bo moje nastawienie zawsze jest takie, żeby myśleć o muzyce, żeby myśleć o utworach, które wykonuję, żeby pokazać, że staram się być pozytywny i żeby po prostu być sobą i być w tym przede wszystkim szczery i autentyczny – powiedział Krzysztof Wierciński.
W pierwszym etapie grałem trzy etiudy – Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Karola Szymanowskiego. Dodatkowo Balladę Chopina oraz dwa Mazurki Szymanowskiego op. 50 nr 10 i 11 – dodał pianista.
- W drugim etapie wykonywałem Sonatę op. 26 Ludwiga van Beethovena, twórczość Karola Szymanowskiego – była to Szeherezada z cyklu Maski op. 34 nr 1 oraz Wariacje b-moll op. 3. I tym repertuarem z drugiego etapu udało mi się dostać do finału, gdzie już wykonywałem 4. Symfonię Koncertującą op. 60 – podsumował Krzysztof Wierciński.
Dzieło to artysta brawurowo wykonał ze słynną Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.
Zobacz także
2024-02-07, godz. 17:41
Apokaliptyczne miasto na pracach szczecińskich uczniów [ZDJĘCIA]
Wizję Szczecina w czasie apokalipsy przedstawili uczniowie szczecińskiego Technikum Ekonomicznego. To wystawa pt. „Myślami w innym świecie”, którą otwarto w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego.
» więcej
2024-02-06, godz. 14:22
Nie żyje aktor Wiesław Orłowski.
Aktor Wiesław Orłowski nie żyje. Miał 62 lata.
» więcej
2024-02-06, godz. 07:57
Inspektor Jass gra już siedem lat [ZDJĘCIA]
Standardy jazzowe na 7 urodziny cyklu koncertów "Inspektor Jass na tropie, czyli jazz z historią w tle" usłyszała publiczność wczoraj wieczorem w Domu Kultury 13 Muz. Wystąpili studenci najmłodszego wydziału Akademii Sztuki - Wydziału…
» więcej
2024-02-05, godz. 19:05
Zostań artystą. Dni otwarte w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. prof. Marka Jasińskiego [WIDEO, ZDJĘCIA]
Najmłodszy big band w Szczecinie działa w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego. Od dzisiaj można składać składać wnioski o przyjęcie na egzamin wstępny do tej szkoły.
» więcej
2024-02-05, godz. 15:57
"Inspektor Jass na tropie", czyli jazz z historią w tle obchodzi swoje 7. urodziny [ZDJĘCIA]
Inspektor Jass to cykl koncertów Domu Kultury 13 Muz mających na celu powiększenie grona wielbicielu tej swobodnej, niczym nie skrępowanej muzyki czyli jazzu.
» więcej
2024-02-04, godz. 07:59
"María de Buenos Aires" na scenie w Wilii Lentza [ZDJĘCIA]
Operita Ástora Piazolli "María de Buenos Aires" miała premierowe pokazy w piątek i w sobotę na scenie Willi Lentza.
» więcej
2024-02-02, godz. 14:10
Chór „Don Diri Don” po wojażach w Tajlandii. Dziś zaprasza na koncert kolęd i pastorałek
Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów śpiewaczych. Występuje z ogromnym powodzeniem po obu stronach globu.
» więcej
2024-02-02, godz. 10:56
Orkiestra Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zagra w Filharmonii Narodowej w Warszawie
Założona w 1901 roku. Na pierwszym koncercie, 5 listopada 1901 zagrał m.in. światowej sławy pianista, kompozytor i przyszły mąż stanu, Ignacy Jan Paderewski. Orkiestrą dyrygował Emil Młynarski. Dziś, 2 lutego 2024 roku w Filharmonii…
» więcej
2024-02-02, godz. 09:32
Jubileuszowy Koncert Sakralny Chóru Politechniki Morskiej
Kilkanaście Grand Prix, m.in. w Tajwanie, Czechach, Słowacji, we Włoszech oraz na Litwie i około 50 Złotych Medali na międzynarodowych konkursach. Jest wizytówką Szczecina, regionu i Polski. Chór Politechniki Morskiej obchodzi 20-lecie…
» więcej
2024-02-01, godz. 14:47
Premiera filmu o filii obozu Ravensbrück w Chojnie
13 lutego odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o filii obozu Ravensbrück w Chojnie. Obraz pt. "Marsz śmierci" powstał przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.
» więcej