Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
20-letni Krzysztof Wierciński może się poszczycić wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ostatni Jego sukces odbił się szerokim echem daleko poza granicami naszego kraju, bowiem Krzysztof słusznie został okrzyknięty najlepszym Polakiem na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury pod przewodnictwem znanego na świecie amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało młodemu artyście II nagrodę w kategorii Fortepian. Tym bardziej jest to cenne trofeum, wszak do tego prestiżowego, bardzo trudnego konkursu stanowiącego ważną, międzynarodową i międzykulturową przestrzeń spotkania wybitnych muzyków, zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu.

Krzysztof Wierciński naukę gry na fortepianie rozpoczął w 6. roku życia. Ukończył z wyróżnieniem słynną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just, u której studiuje obecnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista kształcił się również u wybitnych pedagogów, takich jak m.in. profesorowie: Vanessa Latarche, Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Stefańska, Nikolai Demidenko, Aleksander Gavryluk, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Aleksiej Orłowiecki, Wojciech Świtała, Dang Thai-Son i Paweł Zawadzki.

Koncertował w wielu miastach Polski i Europy, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii oraz w Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, a także w Ambasadzie RP w Wiedniu. Wielokrotnie grał w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalami Chopinowskimi wystąpił w 2022 roku w Dubaju w rewolucyjnej edycji Expo 2020 – największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, reprezentując Polskę w dziedzinie kultury.

Po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i powrocie do rodzinnej Warszawy, Krzysztof Wierciński nie krył ogromnej satysfakcji nie tylko z tak fantastycznej nagrody, ale również z możliwości występu podczas Koncertu Laureatów z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Dał temu wyraz podczas wywiadu, którego z radością udzielił Polskiemu Radiu.

Polecam gorąco spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim, które zamyka fragment finału 4. Symfonii Koncertującej op. 60 patrona Konkursu, w brawurowym wykonaniu młodego pianisty ze wspomnianą Orkiestrą NOSPR.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wiercińskim – najlepszym Polakiem w kategorii Fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 

Zobacz także

2025-03-15, godz. 23:25 Koncert charytatywny dla Domów Dziecka w Ustce w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA] "Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty… » więcej 2025-03-16, godz. 22:54 Europejski Dzień Muzyki Dawnej [ROZMOWA] 21 marca to szczególny dzień – nie tylko początek wiosny, ale także rocznica urodzin Jana Sebastiana Bacha, jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii… » więcej 2025-03-16, godz. 23:53 Światowy Dzień Lalkarstwa w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Światowy Dzień Lalkarstwa obchodzony jest 21 marca. Święto to ustanowiło Międzynarodowe Stowarzyszenie Lalkarzy UNIMA. Światowy Dzień Lalkarstwa jest… » więcej 2025-03-16, godz. 16:40 Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” | „Przygotowujemy się do nagrania płyty z okazji 65-lecia istnienia zespołu...”… Inicjatywę założenia chóru należy przypisać Marianowi Foksie. Pierwsza próba odbyła się 4 grudnia w 1960 roku w Szkole Podstawowej nr 55. Zespół, z… » więcej 2025-03-16, godz. 14:40 Konrad Słoka i Baltic Neopolis Orchestra przedstawili „Stare śmieci” w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA… Debiutancka płyta Konrada Słoki pt. „Stare śmieci” powstawała kilka lat. Premiera odbyła się w październiku ubiegłego roku. Artysta mówi o niej m.in.… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Profesor Tomasz Szczęsny w Nowojorskiej Carnegie Hall [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Carnegie Hall – jedna z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie znana z doskonałej akustyki i występów najwybitniejszych artystów. Budowa… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 Słuchowisko "Beksa" na podstawie powieści Marcina Grzelaka. Mafijne porachunki, przemyt dziewczyn do berlińskich agencji towarzyskich, poobijane przez los kobiety i mężczyźni, którzy nie radzą sobie z emocjami. … » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pani Pylińska i sekret Chopena" Erica-Emmanuela Schmitta w reżyserii Roberta Glińskiego. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu zaprasza na Międzynarodowy Dzień Teatru na spektakl, który na długo pozostanie w pamięci. To nie… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Pół na pół" na scenie Jana Banuchy w Teatrze Polskim Sztukę "PÓŁ NA PÓŁ" autorstwa dwóch panów: Jordi Sancheza i Pep Antona Gomeza wyreżyserował Tomasz Obara. Przychodzi brat do brata, a w drugim pokoju… » więcej 2025-03-09, godz. 17:00 "Oskar i rzeczy" to spektakl kierowany do młodej publiczności od 4 roku życia. Mały Oskar po raz pierwszy zostaje na dłużej bez rodziców. Przyjazny dotąd dom Babci wydaje mu się obcy, a wszystko wokół nagle napawa lękiem i budzi… » więcej
12345