Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
Krzysztof Wierciński – pianista z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod batutą José Marii Florêncio. Fot. Radosław Kaźmierczak [Materiały prasowe Konkursu]
20-letni Krzysztof Wierciński może się poszczycić wieloma nagrodami na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Ostatni Jego sukces odbił się szerokim echem daleko poza granicami naszego kraju, bowiem Krzysztof słusznie został okrzyknięty najlepszym Polakiem na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Jury pod przewodnictwem znanego na świecie amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało młodemu artyście II nagrodę w kategorii Fortepian. Tym bardziej jest to cenne trofeum, wszak do tego prestiżowego, bardzo trudnego konkursu stanowiącego ważną, międzynarodową i międzykulturową przestrzeń spotkania wybitnych muzyków, zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu.

Krzysztof Wierciński naukę gry na fortepianie rozpoczął w 6. roku życia. Ukończył z wyróżnieniem słynną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzewskiego w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just, u której studiuje obecnie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Pianista kształcił się również u wybitnych pedagogów, takich jak m.in. profesorowie: Vanessa Latarche, Katarzyna Popowa-Zydroń, Elżbieta Stefańska, Nikolai Demidenko, Aleksander Gavryluk, Andrzej Jasiński, Tobias Koch, Janusz Olejniczak, Aleksiej Orłowiecki, Wojciech Świtała, Dang Thai-Son i Paweł Zawadzki.

Koncertował w wielu miastach Polski i Europy, między innymi w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii w Tallinie w Estonii oraz w Filharmonii im. Oskara Kolberga w Kielcach, a także w Ambasadzie RP w Wiedniu. Wielokrotnie grał w Zamku Królewskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Z recitalami Chopinowskimi wystąpił w 2022 roku w Dubaju w rewolucyjnej edycji Expo 2020 – największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniu o globalnym zasięgu, reprezentując Polskę w dziedzinie kultury.

Po ogłoszeniu wyników Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego i powrocie do rodzinnej Warszawy, Krzysztof Wierciński nie krył ogromnej satysfakcji nie tylko z tak fantastycznej nagrody, ale również z możliwości występu podczas Koncertu Laureatów z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio. Dał temu wyraz podczas wywiadu, którego z radością udzielił Polskiemu Radiu.

Polecam gorąco spotkanie z Krzysztofem Wiercińskim, które zamyka fragment finału 4. Symfonii Koncertującej op. 60 patrona Konkursu, w brawurowym wykonaniu młodego pianisty ze wspomnianą Orkiestrą NOSPR.
Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Wiercińskim – najlepszym Polakiem w kategorii Fortepian na II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
 

Zobacz także

2025-01-26, godz. 17:00 Pożegnanie Ireny Brodzińskiej Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w Arii ze śmiechem. Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Nie żyje Marcin Wicha, był pisarzem, eseistą i grafikiem, miał 52 lata. "Bez zbędnych słów, precyzyjnie, z głęboką przenikliwością pisał o tym, co dookoła. Surowość formy ściętej do kości przełamywał poczuciem humoru… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Tysiąclecie pierwszej koronacji królów Polski Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Odbyły się one w Gnieźnie, dlatego miasto to… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 "Kossakowie - rodzina artystyczna" w Muzeum w Gliwicach ze zbiorami Rafała Podrazy. Muzeum w Gliwicach przygotowuje wystawę "Kossakowie - rodzina artystyczna". Będzie to opowieść o jednej z najważniejszych polskich rodzin, w których dziejach… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 9 lat Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowe obchodziło w minionym tygodniu swoje 9-te urodziny. Między 20 a 25 stycznia 2025 roku instytucja przygotowała prawdziwy… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 „Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Jacek Jekiel nowym-starym dyrektorem Opery na Zamku. Jacek Jekiel dotychczasowy dyrektor Opery na Zamku. Jekiel został wybrany w drodze konkursu na kolejną, trzecią kadencję. Podczas programu konkursu Jekiel… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Giganci epoki klasycyzmu w Filharmonii pod batutą Michała Klauzy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Na program piątkowego koncertu (24 stycznia 2025) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza złożyły się kompozycje dwóch gigantów nie tylko muzyki doby… » więcej 2025-01-20, godz. 01:07 Kronika Szczecina 2023 [ROZMOWA DNIA] 14 stycznia odbyło się spotkanie promujące „Kronikę Szczecina 2023. Bezpieczeństwo i jego zagrożenia”. Tom został wydany przez Instytut Nauk o Polityce… » więcej 2025-01-20, godz. 01:41 "Lubię odwiedzać inne światy". David Lynch odszedł z tego świata [WSPOMNIENIE] W wieku 78 lat zmarł David Lynch, amerykański reżyser, aktor, muzyk i malarz. Artysta, który postrzegał filmy jako ruchome obrazy uchwycone na taśmie. "Robię… » więcej
12345