Do konkursu zgłosiło się prawie 600 artystów z różnych zakątków globu. Po rygorystycznych przesłuchaniach jury wybrało ponad setkę utalentowanych muzyków reprezentujących 24 kraje.
W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego.
W gronie Polaków najwyższe, bo drugie miejsce w kategorii Fortepian, międzynarodowe jury pod przewodnictwem amerykańskiego pianisty Kevina Kennera przyznało 20-letniemu Krzysztofowi Wiercińskiemu – studentowi Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie z klasy prof. Joanny Ławrynowicz-Just.
- Jestem przeszczęśliwy z rezultatu. Myślę, że powinienem się czuć z siebie zadowolony, mogę nawet rzec, że jestem z siebie dumny, bo sam wiem ile pracy włożyłem, żeby być w tym miejscu, żeby osiągnąć to, co osiągnąłem w ostatnich dniach, tygodniach. Bardzo się starałem w ostatnich miesiącach. Na konkursie nie myślę o tym, że ktoś mnie ocenia, bo moje nastawienie zawsze jest takie, żeby myśleć o muzyce, żeby myśleć o utworach, które wykonuję, żeby pokazać, że staram się być pozytywny i żeby po prostu być sobą i być w tym przede wszystkim szczery i autentyczny – powiedział Krzysztof Wierciński.
W pierwszym etapie grałem trzy etiudy – Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta i Karola Szymanowskiego. Dodatkowo Balladę Chopina oraz dwa Mazurki Szymanowskiego op. 50 nr 10 i 11 – dodał pianista.
- W drugim etapie wykonywałem Sonatę op. 26 Ludwiga van Beethovena, twórczość Karola Szymanowskiego – była to Szeherezada z cyklu Maski op. 34 nr 1 oraz Wariacje b-moll op. 3. I tym repertuarem z drugiego etapu udało mi się dostać do finału, gdzie już wykonywałem 4. Symfonię Koncertującą op. 60 – podsumował Krzysztof Wierciński.
Dzieło to artysta brawurowo wykonał ze słynną Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia NOSPR w Katowicach pod dyrekcją José Marii Florêncio.
Zobacz także
2023-04-25, godz. 18:35
Basowe opowieści w Radiu Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA]
Czyli kameralny koncert w cyklu [3x1].
» więcej
2023-04-25, godz. 09:08
Artystyczne dzieła z drewna lipowego [ZDJĘCIA]
Z zawodu leśnik, po pracy oddający się pracy rzeźbiarskiej. W szczecińskim Pałacu Młodzieży odbyła się wystawa płaskorzeźb Andrzeja Szelążka, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
» więcej
2023-04-24, godz. 12:12
Wygraj bilety na Wielki Finał Szczecin Classic w Filharmonii
To najlepszy sposób, żeby poczuć wiosenny klimat i oryginalnie zakończyć majówkę.
» więcej
2023-04-23, godz. 19:18
Jagodziński i Szczepaniak owacyjnie przyjęci w Willi Lentza
Kompozycje m.in. George'a Gerswina, Dizzy'ego Gillespiego, Antônio Carlosa Jobima, Piotra Klimka i Jerzego Wasowskiego zabrzmiały w sobotę w cyklu „Jazz w Willi”.
» więcej
2023-04-22, godz. 17:51
Jazz w Willi z Jolą Szczepaniak i Andrzejem Jagodzińskim
Legenda polskiego jazzu, ceniony na całym świecie mistrz fortepianu. Dziś w Szczecinie zagra Andrzej Jagodziński. Partnerką sceniczną artysty będzie znana szczecińska wokalistka Jola Szczepaniak. Muzycy wystąpią w cyklu „Jazz w…
» więcej
2023-04-22, godz. 13:30
50 lat pracy scenicznej. Benefis Mirosławy Białas
Powszechnie znana, ceniona i lubiana w artystycznym środowisku Polski. Urodzona w Szczecinie pianistka, pedagog i korepetytorka teatrów muzycznych w kraju obchodzi 50-lecie pracy scenicznej. W sobotę w Domu Kultury 13 Muz Benefis Mirosławy…
» więcej
2023-04-18, godz. 14:35
Ania Karwan w Radiu Szczecin
"Swobodnie" to drugi i bardzo ważny album w dyskografii Ani Karwan, a do tego aktualna "Płyta tygodnia" Radia Szczecin.
» więcej
2023-04-18, godz. 09:07
Zespół Pieśni i Tańca PUM poszukuje tancerzy
To najmłodszy taki zespół w regionie i choć działa prężnie, to poszukuje nowych członków.
» więcej
2023-04-15, godz. 14:01
Wspomnienie o Arkadiuszu Gacparskim. Minęła 10. rocznica śmierci artysty [WIDEO, ZDJĘCIA]
Karykatury i portrety Maryli Rodowicz, Artura Barcisia, Jana Borysewicza, Krzysztofa Cugowskiego, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Krawczyka, Stanisława Soyki i wielu innych. W piątek w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, w 10. rocznicę śmierci…
» więcej
2023-04-15, godz. 10:45
Orkiestracje Piotra Mossa pieśni Carla Loewego i Emilie Mayer. Światowe prawykonanie w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA]
Dwoje największych XIX wiecznych kompozytorów szczecińskich na jednej scenie w tym samym czasie. Utwory mistrza Carla Loewego (1796-1869) i jego niezwykle zdolnej uczennicy Emilie Mayer (1812-1883) zabrzmiały w piątek w Filharmonii im…
» więcej