Chopinowski dramatyzm i melancholia, czyli Andrzej Wierciński w Szczecinie. Jego piątkowy występ, 15 grudnia 2023 roku, zainauguruje nowy cykl koncertów w Willi Lentza.
W ramach dwuletniego projektu zabrzmią wszystkie dzieła Fryderyka Chopina. Andrzej Wierciński do koncertu przygotowuje się w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin SA.
- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin.
- Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz Mazurki z opusu 59, które są symbolem polskości i muzyki Fryderyka Chopina – odparł Wierciński.
Andrzej Wierciński mimo młodego wieku należy do grona najbardziej cenionych pianistów w Polsce i na świecie. Jest zdobywcą wielu pierwszych nagród oraz Grand Prix na prestiżowych konkursach w kraju i poza jego granicami.
W materiale audio i wideo muzyk gra fragment Andante Spianato (i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22) Fryderyka Chopina.
W materiale audio i wideo muzyk gra fragment Andante Spianato (i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22) Fryderyka Chopina.
- Mówi się, za metaforą przypisywaną Carowi Mikołajowi I, że przyrównywał muzykę Fryderyka Chopina do „armat ukrytych wśród kwiatów”. Jakiego Chopina usłyszymy w piątek? – dopytywał reporter Radia Szczecin. - Będą armaty i zdecydowanie będą kwiaty, więc będzie dramatycznie i będzie też melancholijnie. Pokażę wiele emocji, wiele stron Chopina. Tak też w repertuarze zawarłem cztery fantastyczne pozycje, czyli Balladę f-moll op. 52, Sonatę h-moll op. 58, Andante Spianato i Wielkiego Poloneza Es-dur op. 22 oraz
Zobacz także
2024-05-22, godz. 07:51
Kołobrzeg. Festiwal TransPORT Literacki
Dyskusje o przyszłości literatury na plaży w akompaniamencie fal i morskiej bryzy - w Kołobrzegu rusza 29. edycja Festiwalu TransPORT Literacki.
» więcej
2024-05-22, godz. 07:01
Międzynarodowy Booker dla powieści z Niemiec
Nagrodę literacką zdobyła Jenny Erpenbeck za książkę "Kairos".
» więcej
2024-05-21, godz. 15:13
Standardy muzyki jazzowej na koncercie dyplomowym w Filharmonii
Niezwykły koncert dyplomowy odbył się w poniedziałek wieczorem w sali kameralnej Filharmonii Szczecińskiej.
» więcej
2024-05-21, godz. 13:10
Zmarł wybitny polski kompozytor Jan A.P. Kaczmarek
Zmarł Jan A.P. Kaczmarek, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej. Miał 71 lat.
» więcej
2024-05-20, godz. 18:35
Przed premierą "Polity". Był casting, będą kolejne... [ZDJĘCIA]
14 września w Teatrze Polskim planowana jest premiera spektaklu "Polita" w reżyserii Janusza Józefowicza z muzyką Janusza Sokłosy.
» więcej
2024-05-20, godz. 16:03
Margaret w Radiu Szczecin
Autorka aktualnej "Płyty tygodnia" Radia Szczecin gościła w naszym studiu i opowiadała o swoim nowym materiale.
» więcej
2024-05-19, godz. 18:16
Międzynarodowy koncert w kościele Baptystów
W ramach 21. edycji Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej już o 19:00 w Kościele Baptystów w Szczecinie wystąpią artyści z Izraela, Japonii, Niemiec i Polski.
» więcej
2024-05-18, godz. 12:18
Antywojenny spektakl w Goleniowie
"Miłość nie umrze" - Wielka Rock Opera zainaugurowała w Goleniowie urodziny miasta.
» więcej
2024-05-18, godz. 10:26
Parada zabytkowych aut, wizyta w piekarni, czyli Noc Muzeów w Szczecinie
Od parady zabytkowych samochodów po zwiedzanie słynnej piekarni - atrakcji podczas szczecińskiej Nocy Muzeów ma wystarczyć dla każdego.
» więcej
2024-05-18, godz. 10:19
Harfistka Barbara Stalmierska świętuje 40-lecie pracy artystycznej w Filharmonii [ZDJĘCIA]
Współpracuje z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Interesuje się szczególnie nowymi możliwościami kolorystycznymi harfy. Gra w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii im. Mieczysława…
» więcej