Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni cykl koncertowy pt. „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”.
Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku zagrał Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.
- Bardzo się cieszę, że miałem sposobność wykonać 24 preludia Chopina, gdyż ten cykl można powiedzieć, że to jest takie ukoronowanie całej mojej edukacji pianistycznej. Pierwsze preludia grałem już w szkole podstawowej u Pani Heleny Pachlowskiej, 12 pierwszych preludiów przygotowywałem z prof. Mikołajem Szczęsnym w szkole średniej, ostatnie sześć preludiów grałem z prof. Waldemarem Wojtalem w gdańskiej Akademii Muzycznej przygotowując się do Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, no a od trzynastego do osiemnastego uczyłem się już na studiach podyplomowych u prof. Johna O’Conora, więc te preludia towarzyszą mi przez całą moją edukację pianistyczną, no i teraz mogłem jakby podsumować wszystko – powiedział pianista.
Oprócz preludiów w programie artysty znalazły się również Walce, Impromptu, Mazurki i zagrana na bis słynna Etiuda Rewolucyjna Op. 10 nr 12 Chopina.
- Cieszę się ogromnie, że mogłem zwieńczyć ten recital właśnie tą Etiudą, w zasadzie naszym symbolem narodowym. I dziękuję za zaproszenie do Szczecina, gdyż zawsze wracam tutaj z ogromnym sentymentem i wielką radością – podsumował Sławomir Wilk.
Koncert gorąco przyjęty przez publiczność prowadził Szymon Wyrzykowski. W kolejnym z tego cyklu, 24 lutego 2024 roku zagra Ewa Pobłocka.
Spotkanie z pianistą Sławomirem Wilkiem TUTAJ.
Zobacz także
2020-07-18, godz. 13:36
Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga, czyli otwarte magazyny Muzeum Techniki
To jedyna okazja, aby zajrzeć tam, gdzie do tej pory zwiedzający nie byli wpuszczani. Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie po raz pierwszy otworzy swoje magazyny.
» więcej
2020-07-18, godz. 10:20
Neapolitańskie espresso kandydatem do listy dziedzictwa kultury UNESCO
Neapolitańską kawę espresso ogłoszono kandydatką do listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Władze regionu Kampania przekazały już kapitule specjalną dokumentację.
» więcej
2020-07-17, godz. 11:57
Zmarł Andrzej Strzelecki
Informację o śmierci artysty podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
» więcej
2020-07-12, godz. 17:43
Wyśmienita wokalistka jazzowa koncertuje w Szczecinie
Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Jazzowe zaprasza, jak co roku w lipcu, na "Amfiteatr Jazz Cafe". To cykl koncertów jazzowych realizowany w szczecińskim amfiteatrze.
» więcej
2020-07-12, godz. 09:11
Różany Ogród Sztuki - reaktywacja
Od niedzieli, co tydzień w samo południe w szczecińskiej Różance odbywać się będą plenerowe koncerty. Otwarta zostanie również wystawa z okazji 70-lecia Pałacu Młodzieży.
» więcej
2020-07-11, godz. 17:28
Światowej sławy polski wiolonczelista wystąpi w szczecińskiej katedrze
Tomasz Strahl, światowej sławy polski wiolonczelista, wystąpi w sobotę w ramach 13. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w szczecińskiej katedrze.
» więcej
2020-07-09, godz. 08:50
Kino na leżakach zaprasza
Robocop, E.T., Rodzina Adamsów i inne kultowe filmy lat 80. i 90. w Szczecinie przez całe wakacje.
» więcej
2020-07-09, godz. 07:47
Filharmonia dostępna tylko wirtualnie [WIDEO]
Od czwartku, w związku z pracami konserwatorskimi, szczecińska filharmonia będzie zamknięta. Nie oznacza to jednak, że nie można podziwiać jej wnętrz. Można, ale... wirtualnie.
» więcej
2020-07-06, godz. 09:48
Zmarł laureat dwóch Oscarów, kompozytor Ennio Morricone
W klinice w Rzymie zmarł jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej Ennio Moriccone. Miał 91 lat.
» więcej
2020-07-06, godz. 07:47
Kina plenerowe wracają do Szczecina
Wygodne leżaki i malownicze widoki zastąpią kinową salę. W kilku miejscach Szczecina pojawią się plenerowe kina.
» więcej