Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
To nie pierwszy raz, kiedy zwracamy uwagę na trudną sytuację finansową Teatru Współczesnego - mówił w porannej "Rozmowie pod krawatem" Radia Szczecin dyrektor artystyczny tej instytucji Jakub Skrzywanek.
Aktorzy zdecydowali się na protest pod hasłem "Teatr to nie firma". Wskazują, że teatry w innych miastach otrzymują dotacje wyższe nawet o kilka milionów złotych. Dotknął nas między innymi Covid - mówił Jakub Skrzywanek.

- Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to jest 5600 złotych brutto. Średnia płacowa, czyli można powiedzieć, że większość osób z zespołów technicznych i innych zespołów, zarabia płacę minimalną. To jest po prostu niesprawiedliwe - mówił dyrektor artystyczny.

Aktorzy wskazywali, że w ciągu ostatnich pięciu lat ich pensje wzrosły o 300 złotych brutto. W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.

- To jest tak, że my sami jesteśmy w pewnego rodzaju trudnej sytuacji. Przygotowujemy znakomity festiwal, ale przygotowujemy go w jakiś sposób absolutnie nadludzką siłą naszych pracowników, którzy są u kresu, także organizacyjnych, administracyjnych - mówił dyrektor artystyczny teatru.

Teatr Współczesny w Szczecinie to obecnie jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce. W ciągu ostatnich dwóch lat jego aktorzy zdobywali laury na niemal wszystkich ważnych festiwalach teatralnych w kraju.

Jakub Skrzywanek mówił, że jest mu bardzo przykro, bo sądził, że miasto Szczecin i prezydent docenią ich ciężką pracę.

- Oczywiście, że ten protest może być protestem przeciwko pracodawcy, czyli w tym przypadku mnie oraz dyrektorowi naczelnemu. Nasi pracownicy ogólnie mają rację, ale ja mam żal. Ja nie przyklaskuje protestowi. Uważam, że myśmy przegrali. To jest też moja osobista porażka, ale przede wszystkim porażka urzędników miejskich, ponieważ porównywalne teatry w Polsce mają dotacje o 4-5 mln złotych więcej - mówi Skrzywanek.

Jesteśmy jedną z najlepszych wizytówek Szczecina - mówił dyrektor artystyczny teatru.

- Samego ekwiwalentu reklamowego - to jest taka liczba, którą się przelicza jak my promujemy miasto na zewnątrz - to jest ponad trzydzieści milionów złotych za ten okres. I teraz po prostu ja naprawdę wierzyłem, że jeśli tak będzie, to ktoś nas dostrzeże. Niestety tak nie jest - mówił Jakub Skrzywanek.

Teatr Współczesny od wielu lat ma wielkie szczęście do prowadzących go. Był Maciej Englert, Bogusław Kierc, Anna Augustynowicz i teraz Jakub Skrzywanek. Ale sama sława artystom nie wystarcza.

Dotację dla Teatru Współczesnego na 2024 rok zaplanowano na 9,5 miliona złotych. Artyści postulują jej podniesienie o co najmniej milion złotych, chcą też debaty o finansowaniu kultury w Szczecinie. Zamierzają spotkać się z prezydentem Piotrem Krzystkiem na sesji Rady Miasta 19 marca.
Średnia płacowa w Teatrze Współczesnym za ubiegły rok to 5600 zł brutto
W takiej sytuacji Teatr Współczesny współorganizuje jedną z wizytówek miasta - festiwal Kontrapunkt - dodaje Jakub Skrzywanek.
Relacja Małgorzaty Frymus.

Zobacz także

2024-11-12, godz. 20:04 "Znak z językiem". Premiera w Teatrze Współczesnym [ZDJĘCIA] "Znak z językiem" według scenariusza i w reżyserii Daniela Kotowskiego to najnowsza produkcja Teatru Współczesnego w Szczecinie. Na scenie "Nowe sytuacje" zaplanowano opowieść o porozumieniu z osobami głuchymi. » więcej 2024-11-12, godz. 13:59 Nowy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee [WIDEO] "Afirmacja" - tak nazywa się najnowszy utwór młodej szczecińskiej raperki Queenkutee. » więcej 2024-11-12, godz. 09:50 Polskie filmy walczą o nagrody w Pradze Sześć polskich filmów ubiega się o nagrody na festiwalu 3Kino w Pradze. Przegląd prezentuje czeskiej publiczności najnowsze produkcje z Europy Środkowej. » więcej 2024-11-11, godz. 17:43 "Polskie kwiaty" w szczecińskiej katedrze "Pierwsze brygada", "Przybyli ułani pod okienko", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla" i wiele innych - w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zabrzmią pieśni patriotyczne podczas koncertu pt. "Polskie kwiaty". » więcej 2024-11-11, godz. 14:05 Dzień Kina Polskiego także w Stargardzie Do obejrzenia rodzimych produkcji filmowych zaprasza Stargardzkie Centrum Kultury. » więcej 2024-11-10, godz. 15:54 GOKSiR w Przecławiu rozpoczyna cykl rozmów o wybitnych twórcach Spotkaniem z Katarzyną Kubisiowską, autorką biografii „Kora. Się żyje”, przecławski ośrodek kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń. » więcej 2024-11-09, godz. 15:42 Owacyjne przyjęcie Psalmów Dawidowych w wizji Leszka Możdżera [ZDJĘCIA] Powstały między XI a III wiekiem przed naszą erą. Ich autorstwo przypisuje się między innymi Dawidowi oraz Mojżeszowi i Salomonowi. Psalmy Dawidowe w tłumaczeniu Czesława Miłosza w muzycznej wizji Leszka Możdżera zabrzmiały w… » więcej 2024-11-08, godz. 14:20 Kim jest dzisiejszy Frankenstein? Odpowiedzi szukajmy w Teatrze Współczesnym Na dużej scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie trwają ostatnie przygotowania do scenicznej adaptacji kultowej opowieści Mary Shelley „Frankenstein". » więcej 2024-11-08, godz. 08:58 Dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej: występ z ze słynnym kompozytorem to spełnienie marzeń To spełnienie marzeń - tak o piątkowym koncercie mówi dyrygentka Chóru Politechniki Morskiej. Zespół wystąpi na scenie Filharmonii w Szczecinie z Leszkiem Możdżerem podczas wydarzenia Psalmy Dawidowe. » więcej 2024-11-08, godz. 08:40 Leszek Możdżer z Psalmami Dawidowymi w Filharmonii [ZDJĘCIA] W świecie muzycznym doceniono jego bezkonkurencyjną technikę gry, wyobraźnię, wielowątkowe interpretacje i liryczną emocjonalność. Artysta ma na swoim koncie współpracę z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi z kraju i z zagranicy… » więcej
1234567