Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
Szczecińska Agencja Artystyczna otworzyła na Jasnych Błoniach wystawę poświęconą ważnej dla Szczecina osobowości - Jackowi Nieżychowskiemu.
Nieżychowski to pomysłodawca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej, na której "wyrosła" Opera na Zamku. Był też aktorem, śpiewakiem operetkowym, artystą kabaretowym, dziennikarzem oraz organizatorem życia kulturalnego miasta. Odegrał szczególną rolę w budowaniu tożsamości Szczecina i jego silnej pozycji w świecie kultury.

Nasza wystawa to wyśmienita okazja do bliższego poznania tej nietuzinkowej postaci - mówi dyrektorka Szczecińskiej Agencji Artystycznej Anna Lemańczyk.

- Bardzo się cieszę, widząc teraz mnóstwo spacerujących osób, które tak naprawdę nie znają Jacka Nieżychowskiego. Widzę, że zatrzymują się. To jest taka niesamowita forma edukacyjna. Ta wystawa, która w niewielkiej części opisuje jego działalność, bo ona jest olbrzymia i trzeba by napisać dużą książkę na ten temat, to jest tylko taka namiastka. Widzę, że spacerowicze zatrzymują się, czytają, oglądają, rozmawiają - mówi Lemańczyk.

Jestem wzruszony patrząc na te zdjęcia - mówił podczas wernisażu Tomasz Nieżychowski, syn Jacka.

- Tata jest tutaj tak ładnie uhonorowany. Dla nas to są wspaniałe, cudowne wspomnienia z dzieciństwa, operetki, czasów festiwali. Te wszystkie szaleństwa, które wtedy były. Byliśmy młodzi, otwarci na życie i żądni przygód - mówi Tomasz Nieżychowski.

Wystawa otwarta została w ramach Roku Nieżychowskiego, który ustanowiła Rada Miasta Szczecin.
Nasza wystawa to wyśmienita okazja do bliższego poznania tej nietuzinkowej postaci - mówi dyrektorka Szczecińskiej Agencji Artystycznej Anna Lemańczyk.
Jestem wzruszony patrząc na te zdjęcia - mówił podczas wernisażu Tomasz Nieżychowski, syn Jacka.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2024-05-09, godz. 23:23 Grupa Tangerine Dream ponownie w Szczecinie! Ta informacja ucieszy miłośników muzyki elektronicznej. » więcej 2024-05-09, godz. 16:20 Półfinały Eurowizji w szwedzkim Malmö Przedstawiciele 16 krajów będą rywalizować o miejsce w sobotnim finale Eurowizji. » więcej 2024-05-09, godz. 09:35 Kevin Kenner i Chopin w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Znakomity pianista Kevin Kenner wystąpił w Szczecinie, w ramach cyklu 'Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie'. » więcej 2024-05-07, godz. 14:00 Szczeciński autor nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru Marek Stelar w finale tegorocznej Nagrody Wielkiego Kalibru. Szczeciński autor znalazł się w szczęśliwej siódemce wybranych przez kapitułę konkursu. » więcej 2024-05-06, godz. 08:27 Ryszard Horowitz obchodzi 85. urodziny w Szczecinie [ZDJĘCIA] Należy do grona najwybitniejszych artystów fotografików na świecie. Prekursor komputerowego przetwarzania zdjęć. Ryszard Horowitz otworzył wczoraj - w dniu swoich 85. urodzin w Galerii Poziom 4. Filharmonii w Szczecinie wystawę pt… » więcej 2024-05-04, godz. 12:01 Fani Gwiezdnych Wojen świętują Fani kultowej serii filmowej Gwiezdne Wojny mają powód do świętowania. Czwarty maja jest uznawany za nieoficjalne święto kosmicznej sagi, która obecnie składa się z kilkunastu części. » więcej 2024-05-04, godz. 10:19 Wirtuozowski koncert na finał 6. Festiwalu Szczecin Classic [ZDJĘCIA] Dziesięć wydarzeń artystycznych, siła dwóch orkiestr oraz klasy mistrzowskie dla młodych muzyków z wirtuozami czołowych europejskich orkiestr i pedagogami renomowanych uczelni. W piątek w Złotej Sali Filharmonii zakończył się… » więcej 2024-04-29, godz. 06:50 Kontrapunkt. Grand Prix i Nagroda Publiczności Brytyjski spektakl 'The Making of Pinocchio' Rosany Cade i Ivora MacAskill'a otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt. » więcej 2024-04-28, godz. 08:46 "Przejmująca historia na zakończenie konkursu" Na szczecińskim Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt w niedzielę ostatnie przedstawienie Międzynarodowego Konkursu Formy. » więcej 2024-04-27, godz. 16:15 Szczeciński duchowny wydał drugą powieść Teolog i duchowny luterański, ale też pisarz - Sławomir Sikora ze Szczecina napisał drugą powieść. » więcej
45678910