Kawiarenka Muzyczna
Radio SzczecinRadio Szczecin » Kawiarenka Muzyczna

Serce Carla Loewego wróciło na swoje miejsce. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Serce Carla Loewego wróciło na swoje miejsce. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin]
Mszą świętą i nabożeństwem ekumenicznym pożegnano w niedzielę Carla Loewego. Odnalezione w lutym w filarze szczecińskiej katedry serce ewangelickiego kompozytora wróciło na swoje miejsce.
Urna zostanie przesłonięta nie cegłami, jak było pierwotnie, tylko przezroczystą zasłoną.

Ekumeniczne nabożeństwo pogrzebowe odprawili: metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga i proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Sławomir Sikora.

- Serce Carla Loewego zastygłe w kapsule. Spoczywające na swoim miejscu, świadectwo pięknej historii, wspaniałego życia i wielkiej muzyki. Niech ono tu spoczywa, a jednak niech nadal będzie tętnieniem życia duchowego i muzycznego - mówił wzruszony ks. Sławomir Sikora. - Z głębi swojego serca dziękuję za niedzielną uroczystość. Za to, że wspólnie możemy dziękować za świadectwo wiary oraz wspaniały talent mistrza Carla Loewego.

Dał swojemu miastu swoje serce już za życia. Tu przeżył 40 lat, sterał swoje siły, tu ulokował swoje marzenia. Temu miastu dał wszystko, czym najpiękniej i najpotężniej grało jego serce - mówił w homilii podczas mszy świętej przed liturgią złożenia urny abp Andrzej Dzięga.

W sobotę wieczorem w katedrze odbył się koncert orkiestry Opery na Zamku i muzyków z Prenzlau, a także mapping na sklepieniu katedry, który stworzył obraz XIX-wiecznego kościoła św. Jakuba z czasów Carla Loewego.

Zobacz zdjęcia ze złożenia urny.
Relacja Małgorzaty Frymus.
Obszerne fragmenty słowa, które wygłosił ks. Sławomir Sikora podczas liturgii złożenia urny.
Obszerne fragmenty homilii abp. Andrzeja Dzięgi.

Zobacz także

2013-03-01, godz. 17:31 Opowieść o tolerancji w Pleciudze Jakże ciężko być jedynym na świecie niebieskim pieskiem, gdy wszystkie inne psy są brązowe, czarne, rude lub w łatki. Sztuka Gyuli Urbana to poruszająca historia przyjaźni, poszukiwania swego miejsca w świecie i prawa do bycia … » więcej 2013-02-28, godz. 08:59 Muzeum czeka na miasto, a miasto na muzeum W Szczecinie trwa urzędnicze przeciąganie liny w sprawie masztu Maciejewicza. Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego, napisał na swoim Facebookowym profilu, że "miasto nie reaguje na próby uregulowania statusu zabytku". » więcej 2013-02-28, godz. 06:19 Twórca "Syberiady polskiej" w Radiu Szczecin Janusz Zaorski, scenarzysta, reżyser i producent filmowy, a także były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji był gościem czwartkowej audycji "Moje miasto, moja muzyka". » więcej 2013-02-26, godz. 18:01 "Wystawa przybliża prawdziwego prezydenta" [ZDJĘCIA] Wystawę 15 tablic dokumentujących życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego otwarto we wtorek w Szczecinie. » więcej 2013-02-26, godz. 10:55 W służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wystawa Wystawę poświęconą pamięci Lecha Kaczyńskiego pokaże Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. W bibliotece głównej uczelni będzie można zobaczyć zdjęcia z okresu prezydentury oraz z podroży zagranicznych prezydenta. » więcej 2013-02-26, godz. 06:28 Zmiany w Operze na Zamku: Dwóch dyrygentów Szczecińska Opera na Zamku będzie miała dwóch dyrygentów: Jerzego Wołosiuka, który obejmie funkcję kierownika muzycznego i Vladimira Kiradijeva, który będzie I dyrygentem. Placówka od kilku miesięcy nie miała takiej osoby zatrudnionej… » więcej 2013-02-25, godz. 09:51 Zaza Korinteli w Radiu Szczecin Gruziński artysta, znany jako Zumba, lider formacji Zumba Land będzie gościem Radia Szczecin po godzinie 11. » więcej 2013-02-24, godz. 19:45 Nagrody dla ludzi kultury w Stargardzie Pianista Artur Haftman, muzyk bluesowy Mariusz Zarzeczny oraz Mieczysław Kwiczała - legenda dawnych stargardzkich klubów jazzowych to laureaci nagród prezydent Stargardu Szczecińskiego dla twórców kultury za 2012 rok. » więcej 2013-02-23, godz. 15:57 Włóczykij, czyli podróże ze smakiem Już nie tylko pokazy filmów i podróżnicze opowieści - "Włóczykij" kusi także smakiem. » więcej 2013-02-23, godz. 10:54 Szczeciński IPN wydał historyczny album Porcjowane tasakiem masło, manifestacje i starcia z policją - to wszystko można zobaczyć w albumie szczecińskiego Instytutu Pamięci Narodowej z fotografiami zrobionymi podczas stanu wojennego. » więcej
547548549550551552553