Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Norweskie MSZ podjęło w poniedziałek decyzję o wydaleniu konsula Kowalskiego z Norwegii. Fot. www.pixabay.com/photo-954888 (domena publiczna)
Norweskie MSZ podjęło w poniedziałek decyzję o wydaleniu konsula Kowalskiego z Norwegii. Fot. www.pixabay.com/photo-954888 (domena publiczna)
Wraca sprawa polskiego konsula uznanego w poniedziałek przez norweskie MSZ za persona non grata.
Dziennik Aftenposten napisał w sobotę, że jeden ze szpitali w Oslo, kilka miesięcy temu, wysłał oficjalną skargę do polskiej ambasady dotyczącą konsula Sławomira Kowalskiego. Powodem miało być zachowanie polskiego dyplomaty w stosunku do personelu szpitala.

Według norweskiej gazety, pół roku temu w szpitalu uniwersyteckim w Oslo, doszło do incydentu z udziałem polskiego dyplomaty. Jeden z pracujących tam lekarzy poczuł się zagrożony zachowaniem konsula Kowalskiego, który wraz z dwoma pracownikami polskiej ambasady, odwiedzał wtedy kogoś w szpitalu. Personel placówki określił je jako ”natarczywe i groźne”. Polski konsul miał m.in. podniesionym głosem żądać spotkania z dyrektorem szpitala.

Dziennik opisuje także wizytę konsula w Barnevernet, czyli w norweskim Urzędzie Ochrony Praw Dzieci, w gminie Skien. Kristin Albretsen adwokat gminy, potwierdza ”nieprzyjemne” spotkanie pracowników Barnevernet z polskim konsulem. Albresten twierdzi, że polski dyplomata ”zachowywał się konfrontacyjnie dając jednoznacznie do zrozumienia, co myśli na temat Barnevernet”.

Norweskie MSZ podjęło w poniedziałek decyzję o wydaleniu konsula Kowalskiego z Norwegii. W odpowiedzi na decyzję norweskich władz nota o identycznym działaniu wobec norweskiej konsul w Polsce została przekazana ambasadorowi Norwegii.

Sławomir Kowalski od 5 lat był zaangażowany w walkę o prawa polskich rodzin, które czuły się pokrzywdzone przez decyzję wydawane przez Barnevernet. W 2016 roku za swoje działania na rzecz małoletnich obywateli polskich otrzymał tytuł ”Konsula Roku”, nagrodę polskiego MSZ.
Relacja Przemysława Gołyńskiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty