Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
zef KPRM Michał Dworczyk mówi, że radykalizacja protestu części nauczycieli i utrudnianie przeprowadzenia matur narusza prawa uczniów.
W radiowej Jedynce minister odniósł się w ten sposób do sytuacji w szkole w Redzie, gdzie uczniowie ogłosili swój własny strajk, jako protest wobec zapowiedzi niedopuszczenia ich do matur przez nauczycieli. Nauczyciele ostatecznie ustąpili.

Michał Dworczyk powiedział, że jeśli będą się radykalizowały nastroje w niektórych środowiskach - pod wpływem części działaczy związkowych i Platformy Obywatelskiej - to do takich konfrontacji może dochodzić. Zdaniem ministra, taka konfrontacja między uczniami i nauczycielami jest czymś niedobrym. Z drugiej strony trudno nie przyznać racji stwierdzeniu, że tak jak nauczyciele mają prawo do strajku, tak uczniowie mają prawo przystąpić do matur.

Szef kancelarii premiera dodał, że rząd oczekuje od opozycji zaprzestania działań na rzecz radykalizacji nastrojów wśród strajkujących i przyłączenia się do apelu rządu o zawieszenie protestu na czas matur.

Za tydzień na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się „okrągły stół” oświatowy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów. Minister Michał Dworczyk wyraził nadzieję, że związkowcy ZNP wezmą udział w rozmowach. Zapewnił, że matury odbędą się zgodnie z harmonogramem. Jak mówił, rząd jest zdeterminowany, by nie dopuścić do tego, żeby strajk odbił się na uczniach. Minister przypomniał, że związkowcy chcieli zablokować egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów, jednak dzięki zmianom legislacyjnym rząd zagwarantował prawidłowy przebieg sprawdzianów.

- Będziemy podobnie zdeterminowani, jeśli chodzi o to, by matury odbyły się bez zakłóceń - zapewnił Michał Dworczyk.

Wyraził jednak nadzieję, że nadzwyczajne działania nie będą konieczne, gdyż nauczyciele wrócą do pracy przy maturach.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że „okrągły stół” będzie możliwością porozumienia się oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego. Okrągły stół będzie dotyczyć czterech obszarów: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i kształcenia oraz „nowoczesna szkoła”.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty