Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

"Okrągły stół” oświatowy odbędzie się w piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
"Okrągły stół” oświatowy odbędzie się w piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prezydium Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego ma we wtorek zdecydować, co dalej ze strajkiem w oświacie. O zawieszenie protestu apelują między innymi prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, a także część rodziców i uczniów.
We wtorek także Rada Dialogu Społecznego zajmie się zaproponowanym przez premiera "okrągłym stołem" w oświacie.

Od 8 kwietnia w części szkół i przedszkoli strajkują nauczyciele, domagający się podwyżek płac, wyższych niż zaproponowane przez rząd.

Prezydium Zarządu Głównego ZNP spotka się po południu. O przyszłości strajku zdecydują wspólnie przedstawiciele wszystkich 16 okręgów związku. Rozważą kontynuację strajku w obecnej formie, zawieszenie go lub strajk rotacyjny w różnych szkołach.

Według danych ZNP, od 8 kwietnia do piątku 19 kwietnia z 16 tysięcy placówek biorących udział w strajku, z protestu wycofało się około dwóch tysięcy placówek.

Według danych MEN ze środy 17 kwietnia, 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie. Te informacje pochodzą od kuratorów oświaty, którzy uzyskali je od dyrektorów placówek. Ponadto - jak informuje MEN w komunikacie - w wielu szkołach i placówkach oświatowych obserwuje się rezygnację poszczególnych nauczycieli od akcji strajkowej.

Do końca tygodnia maturzyści muszą otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. To warunek konieczny, by byli dopuszczeni do egzaminu dojrzałości. Tymczasem strajkujący nauczycieli nie biorą udziału w radach klasyfikacyjnych, co uniemożliwia wystawienie i zatwierdzenie ocen na świadectwach. Wcześniej próbowali zablokować przeprowadzenie egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty.

We wtorek przed południem w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", na wniosek organizacji pracodawców rozpocznie się spotkanie Prezydium Rady Dialogu Społecznego w sprawie "okrągłego stołu" dotyczącego oświaty.

"Okrągły stół” oświatowy odbędzie się w piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zaproszenie do rozmów z rządem otrzymają między innymi nauczyciele, politycy opozycji, związkowcy, rodzice i grono ekspertów.

Mateusz Morawiecki powiedział, że "okrągły stół” będzie możliwością osiągnięcia porozumienia oraz "kompleksowego przebudowania systemu edukacyjnego". "Okrągły stół" będzie dotyczyć czterech obszarów: uczniowie, nauczyciele, jakość edukacji i kształcenia oraz „nowoczesna szkoła”.
Relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty