Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. pixabay.com / Mojpe (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Mojpe (CC0 domena publiczna)
Wiosną, w sezonie pylenia drzew, nasilają się objawy alergii i astmy. W dobie epidemii koronawirusa rośnie też obawa, czy odczuwane przez astmatyków dolegliwości, szczególnie kaszel i duszność, to nie jest przypadkiem Covid -19.
Jak powiedział doktor Piotr Dąbrowiecki - przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, objawy uczulenia na pyłki pojawiają się u pacjentów cyklicznie o tej samej porze roku.

- W momencie pylenia mogą łzawić oczy, występuje obrzęk nosa, katar, kichanie. Układ oddechowy reagując na pyłek powoduje rozwój przewlekłego zapalenia. Pojawia się kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności - tłumaczy Dąbrowiecki.

Są to również objawy zakażenia koronawirusem. Jak zatem odróżnić astmę i zakażenie Covid-19? Doktor Dąbrowiecki wyjaśnia, że podstawowym objawem koronawirusa jest gorączka powyżej 38 stopni. Ważny jest też kontakt z osobą zakażoną lub osobą z kwarantanny.

Ekspert dodał, że chorzy na przewlekłe choroby układu oddechowego, w tym astmę, są w grupie ryzyka cięższego przebiegu Covid-19. Dlatego powinni regularnie przyjmować leki.

- Jeżeli pacjent leczy astmę zgodnie z tym, co mu nakazał lekarz przed epidemią, to może zachorować, ale przebieg zakażenia nie będzie znacząco się różnił od innych pacjentów, którzy nie mają chorób współtowarzyszących. Zupełnie inaczej jest, jeżeli pacjent ma astmę i jej nie leczy lub nie wie, że ma tą chorobę. Wtedy przebieg choroby będzie bardziej dynamiczny. Ci pacjenci będą intensywniej chorować, włącznie do terapii respiratorem - mówił doktor Dąbrowiecki.

Lekarze szacują, że 12 milionów Polaków ma różnego rodzaju objawy alergii. Około 4 mln osób choruje na astmę, a połowa z nich nie wie, że jest chora.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes Posłuchaj

Posłuchaj najnowszych Wiadomości Radia Szczecin

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty